Portal Pszczelarski

Zapobieganie nadmiernej wilgoci w ulu

Na zdjęciu: spleśniała ramka pszczela. Źródło zdjęcia: honeybeesuite.com/wp-content/uploads/2013/02/Moldy-frame-ed.jpg

wilgoć w ulu uszczelnienie ula pleśń w ulu spleśniały miód spleśniała ramka pszczela

Zapobieganie nadmiernej wilgoci w ulu

O tym, że pszczoły nie lubią wilgoci, wie dobrze każdy pszczelarz. Nie tylko stają się wtedy mniej efektywne, ale też są narażone na działanie pleśni i grzybów. Wilgoć w ulu jest więc przydatna, ale wyłącznie do pewnego stopnia.

W ulu panuje specyficzny mikroklimat – jest ciepło i dość wilgotno. Poziom wilgotności powietrza to około 70 procent. Jeśli jest on mocno przekroczony, powietrze w ulu zaczyna szkodzić zarówno pszczołom, jak i ich wytworom. Wilgoć w ulu może powodować pleśnienie miodu i ramek, a także utrudniać pszczołom pracę. Życie w ulu, który jest dużo bardziej wilgotny niż optymalne warunki może też być dla pszczół bardzo uciążliwe, obniżać ich odporność, a jednocześnie wzmagać nerwowość i zachowania agresywne.

Zapobieganie nadmiernej wilgoci w ulu to, oczywiście, przede wszystkim zadanie dla pszczelarza. Powinien o to zadbać szczególnie wtedy, gdy warunki atmosferyczne są niesprzyjające, a padający deszcz czy nadmierna wilgoć nie sprzyjają pszczołom. Nie tylko niweczą efekty ich pracy, ale też sprzyjają zarówno chorobom czerwia, jak i dorosłych pszczół. Najważniejszym zadaniem jest zadbanie o prawidłowe uszczelnienie ula, które zapobiegnie nadmiernemu wnikaniu wilgoci do wnętrza. Nadmierna wilgoć w ulu może być zauważalna niekoniecznie po zajrzeniu do środka. Wystarczy dobrze obserwować pszczoły, by stwierdzić, że w ulu nie dzieje się dobrze. Zapobieganie wilgoci w ulu to nie tylko prace na trudny jesienny sezon – warto zadbać o to także podczas słonecznych, letnich dni – dzięki temu w zimie pszczoły będą mogły cieszyć się ciepłym i sprzyjającym ich bytowaniu pomieszczeniem.

Zobacz również:

Wilgoć w ulu – co robić?

Spleśniały plaster miodu – co robić?

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 11201

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea L.) - pszczoła samotnica

Badania: na jakim obszarze występuje pszczoła samotnica - zadrzechnia fioletowa?

Zostań bohaterem pszczół

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie