Portal Pszczelarski

Zapobieganie nadmiernej wilgoci w ulu

Na zdjęciu: spleśniała ramka pszczela. Źródło zdjęcia: honeybeesuite.com/wp-content/uploads/2013/02/Moldy-frame-ed.jpg

wilgoć w ulu uszczelnienie ula pleśń w ulu spleśniały miód spleśniała ramka pszczela

Zapobieganie nadmiernej wilgoci w ulu

O tym, że pszczoły nie lubią wilgoci, wie dobrze każdy pszczelarz. Nie tylko stają się wtedy mniej efektywne, ale też są narażone na działanie pleśni i grzybów. Wilgoć w ulu jest więc przydatna, ale wyłącznie do pewnego stopnia.

W ulu panuje specyficzny mikroklimat – jest ciepło i dość wilgotno. Poziom wilgotności powietrza to około 70 procent. Jeśli jest on mocno przekroczony, powietrze w ulu zaczyna szkodzić zarówno pszczołom, jak i ich wytworom. Wilgoć w ulu może powodować pleśnienie miodu i ramek, a także utrudniać pszczołom pracę. Życie w ulu, który jest dużo bardziej wilgotny niż optymalne warunki może też być dla pszczół bardzo uciążliwe, obniżać ich odporność, a jednocześnie wzmagać nerwowość i zachowania agresywne.

Zapobieganie nadmiernej wilgoci w ulu to, oczywiście, przede wszystkim zadanie dla pszczelarza. Powinien o to zadbać szczególnie wtedy, gdy warunki atmosferyczne są niesprzyjające, a padający deszcz czy nadmierna wilgoć nie sprzyjają pszczołom. Nie tylko niweczą efekty ich pracy, ale też sprzyjają zarówno chorobom czerwia, jak i dorosłych pszczół. Najważniejszym zadaniem jest zadbanie o prawidłowe uszczelnienie ula, które zapobiegnie nadmiernemu wnikaniu wilgoci do wnętrza. Nadmierna wilgoć w ulu może być zauważalna niekoniecznie po zajrzeniu do środka. Wystarczy dobrze obserwować pszczoły, by stwierdzić, że w ulu nie dzieje się dobrze. Zapobieganie wilgoci w ulu to nie tylko prace na trudny jesienny sezon – warto zadbać o to także podczas słonecznych, letnich dni – dzięki temu w zimie pszczoły będą mogły cieszyć się ciepłym i sprzyjającym ich bytowaniu pomieszczeniem.

Zobacz również:

Wilgoć w ulu – co robić?

Spleśniały plaster miodu – co robić?

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 9610

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.