Przeciwdziałanie zatruciu pszczół
Przeciwdziałanie zatruciu pszczół
Najczęstszą przyczyną zatruć pszczół są środki ochrony roślin powszechnie stosowane w rolnictwie. Niestety, chemia, która dla rolnika wydaje się być korzystna, dla pszczół jest wręcz zabójcza.
Pszczelarze i rolnicy są niejako zmuszeni do funkcjonowania obok siebie na jednym terenie. Pszczoły zapylają wiele roślin uprawnych, umożliwiając większy i lepszej jakości plon. Natomiast dzięki rolnikom pszczoły mają duże powierzchnie pełne miododajnych pożytków – tu na pierwsze miejsce wysuwają się ogromne pola rzepaku. W interesie jednych i drugich jest więc zapobieganie zatruciu pszczół, gdyż straty zanotowaliby zarówno pszczelarze, jak i rolnicy.
Pszczoły, które zbierają nektar z roślin, na których były stosowane chemiczne środki ochrony roślin, powracają do ula osłabione, porażone lub nawet padają zanim zdążą wrócić do rodziny. Dla pszczelarza oznacza to znaczne osłabienie rodziny. Nic więc dziwnego, że właściciele pasiek już od dawna próbują dogadać się z rolnikami. Z różnym skutkiem. Jednak pierwsze efekty już są. Niektórzy rolnicy starają się informować właścicieli pasiek o planowanym terminie prowadzenia oprysków. Dzięki temu pszczelarze mają czas na przestawienie uli na inne pasieczysko lub zamknięcie rodziny na ten czas w ulu. Wystarczy kilka dni, by środki chemiczne na roślinach straciły swoją moc i stały się dla pszczół jeśli nie nieszkodliwe, to chociaż znośne.
Dobrym rozwiązaniem dla pszczelarzy, którzy chcą zapobiec zatruciom pszczół, jest stawianie pasiek w pobliżu gospodarstw ekologicznych. Ich właściciele z założenia nie używają na swoich polach i w sadach chemii – dla pszczół jest więc to szansa na zdrowe i nieskażone pożytki.
Zobacz również:
Oznaki zatrucia pszczół Cz. 1.
Postępowanie pszczelarza w przypadku zatrucia pszczół
Masowe ginięcie pszczół, czyli CCD
Współpraca rolniczo-pszczelarska
Liczba wyświetleń artykułu: 4285
Komentarze z forum pszczelarskiego
Robcikpl 2015-06-13 22:13:16
blondynekkrk 2015-06-14 12:09:58