Portal Pszczelarski

Przeciwdziałanie zatruciu pszczół

Na zdjęciu: martwe pszczoły. Źródło zdjęcia: worldtruth.tv/wp-content/uploads/2013/10/Lothar-Dead-Bees.jpg

zatrucie pszczół zapobieganie zatruciu pszczół środki ochrony roślin opryski gospodarstwo ekologiczne pożytki współpraca rolniczo-pszczelarska

Przeciwdziałanie zatruciu pszczół

Najczęstszą przyczyną zatruć pszczół są środki ochrony roślin powszechnie stosowane w rolnictwie. Niestety, chemia, która dla rolnika wydaje się być korzystna, dla pszczół jest wręcz zabójcza.

Pszczelarze i rolnicy są niejako zmuszeni do funkcjonowania obok siebie na jednym terenie. Pszczoły zapylają wiele roślin uprawnych, umożliwiając większy i lepszej jakości plon. Natomiast dzięki rolnikom pszczoły mają duże powierzchnie pełne miododajnych pożytków – tu na pierwsze miejsce wysuwają się ogromne pola rzepaku. W interesie jednych i drugich jest więc zapobieganie zatruciu pszczół, gdyż straty zanotowaliby zarówno pszczelarze, jak i rolnicy.

Pszczoły, które zbierają nektar z roślin, na których były stosowane chemiczne środki ochrony roślin, powracają do ula osłabione, porażone lub nawet padają zanim zdążą wrócić do rodziny. Dla pszczelarza oznacza to znaczne osłabienie rodziny. Nic więc dziwnego, że właściciele pasiek już od dawna próbują dogadać się z rolnikami. Z różnym skutkiem. Jednak pierwsze efekty już są. Niektórzy rolnicy starają się informować właścicieli pasiek o planowanym terminie prowadzenia oprysków. Dzięki temu pszczelarze mają czas na przestawienie uli na inne pasieczysko lub zamknięcie rodziny na ten czas w ulu. Wystarczy kilka dni, by środki chemiczne na roślinach straciły swoją moc i stały się dla pszczół jeśli nie nieszkodliwe, to chociaż znośne.

Dobrym rozwiązaniem dla pszczelarzy, którzy chcą zapobiec zatruciom pszczół, jest stawianie pasiek w pobliżu gospodarstw ekologicznych. Ich właściciele z założenia nie używają na swoich polach i w sadach chemii – dla pszczół jest więc to szansa na zdrowe i nieskażone pożytki.

Zobacz również:

Oznaki zatrucia pszczół Cz. 1.

Postępowanie pszczelarza w przypadku zatrucia pszczół

Przyczyny ginięcia pszczół

Masowe ginięcie pszczół, czyli CCD

Współpraca rolniczo-pszczelarska

Współpraca rolniczo-pszczelarska
Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 4285

Komentarze z forum pszczelarskiego

Robcikpl 2015-06-13 22:13:16

szkoda że pszczoły giną tak szynko przez rolników i przeczlarzy

blondynekkrk 2015-06-14 12:09:58

Tak jest jak się jest ograniczonym i nie edukuje się:) Bo książek i stron internetowych jest multum...



  Współpracują z portalem:

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Zrekultywowane tereny kopalni Górażdże jako potencjalne siedlisko występowania pszczół

Chroniąc pszczoły dbasz o siebie

Zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea L.) - pszczoła samotnica

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016