Portal Pszczelarski

Jak zarazić się pasją pszczelarską?

Pszczoły na ramce. Źródło: thewhofarm.org/charlie-brandts-shows-off-the-white-houses-busy-bees/

pasja pszczelarska zamiłowanie do pszczelarstwa

Pszczelarstwo to nie tyle praca, co przede wszystkim pasja. Ktoś, kto chce hodować pszczoły wyłącznie dla zarobku zupełnie nie rokuje jako dobry pszczelarz. Trzeba pamiętać, że każda praca polegająca na hodowli, zarówno zwierząt, jak i roślin musi wynikać z prawdziwego zamiłowania.

Pasja pszczelarska najczęściej jest zaraźliwa pokoleniowo. Zauważmy, że wielu właścicieli pasiek opowiadając o swojej pracy wspomina, że pszczelarstwem zajmowali się też ich ojcowie i dziadkowie. Nic więc dziwnego, że ktoś, kto od najmłodszych lat kręcił się wokół uli, musiał zarazić się tym niezwykłym hobby. Dla takich osób pszczoły nie są natrętnymi owadami z jadowitymi żądłami, a bardzo pożytecznymi stworzeniami. Tacy pszczelarze znają też cykl życia pszczół i potrafią żyć wspólnie z nimi.

Obserwowanie pszczół przy pracy, bliskość uli oraz pracowni pszczelarskiej, a przy tym nieograniczona możliwość próbowania różnego rodzaju miodów to najlepszy sposób na pasję, która będzie trwała przez wiele lat, a następnie przekazywana kolejnym pokoleniom.

Warto też wspomnieć, że pasja przekazywana z pokolenia na pokolenia znacznie ułatwia pracę. Taki pszczelarz nie zaczyna od zera, a w razie jakichkolwiek wątpliwości ma pod ręką znawcę w postaci ojca, dziadka czy wujka. Dzięki temu prowadzenie pasieki jest dużo łatwiejsze niż w przypadku osoby, która postanawia założyć pasiekę od zera bez jakichkolwiek tradycji rodzinnych. Pozyskiwanie informacji z książek czy z internetu może być nie do końca miarodajne i skuteczne. Żywa wiedza poparta kilkudziesięcioletnim doświadczeniem jest zdecydowanie dużo lepsza.

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 3885

Komentarze z forum pszczelarskiego

kizak 2016-09-01 22:28:04

kochani witajcie ja napiszę krótko ,założyłem pasiekę z zamiłowania do pszczółek każdego ranka idę do mojej jeszcze małej pasieki ipatrzę jak przeżyły noc, jak zbieraczki wylatują po pylek jak piją wodę czyli całe ich życie robię sam ule,ramki powałki dennice tatko miał 45 lat temu pasiekę ja miałem wówczas lat 12 bardzo cenię tych ludzi co spotykam i chcą się podzielić swoim doświadczeniem mieszkam koło obornik śląskich pozdrawiam.

marcin 2016-09-02 06:43:04

Cześć! Gratuluję :) Bardzo się cieszę, że poszedłeś w tym samym kierunku co Twój tata. Coraz bardziej się potwierdza, że pasja pszczelarska jest dziedziczna :)

Również cenię sobie osoby, które chętnie dzielą się swoim doświadczeniem i wiedzą z innymi. Ciebie również zachęcam do aktywności w tym serwisie internetowym :)

Pozdrawiam ciepło!

michal1972 2016-09-03 21:19:38

Prawda, że to jedne z najpiękniejszych uczuć codziennie odwiedzać tysiące kobiet czekających tylko na Ciebie? :) Prawdziwi pszczelarze, tacy z powołania, chętnie dzielą się swoją wiedzą z innymi. Ci, którzy widzą w tym biznes, czytają, słuchają, ale nie wypowiadają się. A szkoda. W końcu pszczelarze powinni tworzyć zwartą grupę, która wzajemnie sobie pomaga. Mam nadzieję, że mój post będzie pewnego rodzaju apelem do wszystkich, aby nie trzymali do końca życia w tajemnicy swoich doświadczeń, tylko podzielili się z innymi, czy to na łamach forum, czy jakiegoś czasopisma albo portalu. Nie ważne. Zawsze trafi to do kogoś, kto poda informację dalej!

blondynekkrk 2018-04-18 19:53:42

Chyba każdy, kto ma pszczelarza w rodzinie był choć raz kuszony by zostać pszczelarzem :) Pszczelarze to w większości pasjonaci, których z przyjemnością się słucha.  Współpracują z portalem:

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

III Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

Współdziałanie pszczelarzy w zakresie promocji i sprzedaży

II Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Wykład pszczelarski - Apiterapia w medycynie regeneracyjnej 2017

XVI Wojewódzkie Dni Pszczelarza w Żelechlinku

100 domków dla murarek ogrodowych dla sadowników i ogrodników w Małopolsce 2017