Portal Pszczelarski

Jak zarazić się pasją pszczelarską?

Pszczoły na ramce. Źródło: thewhofarm.org/charlie-brandts-shows-off-the-white-houses-busy-bees/

pasja pszczelarska zamiłowanie do pszczelarstwa

Pszczelarstwo to nie tyle praca, co przede wszystkim pasja. Ktoś, kto chce hodować pszczoły wyłącznie dla zarobku zupełnie nie rokuje jako dobry pszczelarz. Trzeba pamiętać, że każda praca polegająca na hodowli, zarówno zwierząt, jak i roślin musi wynikać z prawdziwego zamiłowania.

Pasja pszczelarska najczęściej jest zaraźliwa pokoleniowo. Zauważmy, że wielu właścicieli pasiek opowiadając o swojej pracy wspomina, że pszczelarstwem zajmowali się też ich ojcowie i dziadkowie. Nic więc dziwnego, że ktoś, kto od najmłodszych lat kręcił się wokół uli, musiał zarazić się tym niezwykłym hobby. Dla takich osób pszczoły nie są natrętnymi owadami z jadowitymi żądłami, a bardzo pożytecznymi stworzeniami. Tacy pszczelarze znają też cykl życia pszczół i potrafią żyć wspólnie z nimi.

Obserwowanie pszczół przy pracy, bliskość uli oraz pracowni pszczelarskiej, a przy tym nieograniczona możliwość próbowania różnego rodzaju miodów to najlepszy sposób na pasję, która będzie trwała przez wiele lat, a następnie przekazywana kolejnym pokoleniom.

Warto też wspomnieć, że pasja przekazywana z pokolenia na pokolenia znacznie ułatwia pracę. Taki pszczelarz nie zaczyna od zera, a w razie jakichkolwiek wątpliwości ma pod ręką znawcę w postaci ojca, dziadka czy wujka. Dzięki temu prowadzenie pasieki jest dużo łatwiejsze niż w przypadku osoby, która postanawia założyć pasiekę od zera bez jakichkolwiek tradycji rodzinnych. Pozyskiwanie informacji z książek czy z internetu może być nie do końca miarodajne i skuteczne. Żywa wiedza poparta kilkudziesięcioletnim doświadczeniem jest zdecydowanie dużo lepsza.

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 4821

Komentarze z forum pszczelarskiego

kizak 2016-09-01 22:28:04

kochani witajcie ja napiszę krótko ,założyłem pasiekę z zamiłowania do pszczółek każdego ranka idę do mojej jeszcze małej pasieki ipatrzę jak przeżyły noc, jak zbieraczki wylatują po pylek jak piją wodę czyli całe ich życie robię sam ule,ramki powałki dennice tatko miał 45 lat temu pasiekę ja miałem wówczas lat 12 bardzo cenię tych ludzi co spotykam i chcą się podzielić swoim doświadczeniem mieszkam koło obornik śląskich pozdrawiam.

marcin 2016-09-02 06:43:04

Cześć! Gratuluję :) Bardzo się cieszę, że poszedłeś w tym samym kierunku co Twój tata. Coraz bardziej się potwierdza, że pasja pszczelarska jest dziedziczna :)

Również cenię sobie osoby, które chętnie dzielą się swoim doświadczeniem i wiedzą z innymi. Ciebie również zachęcam do aktywności w tym serwisie internetowym :)

Pozdrawiam ciepło!

michal1972 2016-09-03 21:19:38

Prawda, że to jedne z najpiękniejszych uczuć codziennie odwiedzać tysiące kobiet czekających tylko na Ciebie? :) Prawdziwi pszczelarze, tacy z powołania, chętnie dzielą się swoją wiedzą z innymi. Ci, którzy widzą w tym biznes, czytają, słuchają, ale nie wypowiadają się. A szkoda. W końcu pszczelarze powinni tworzyć zwartą grupę, która wzajemnie sobie pomaga. Mam nadzieję, że mój post będzie pewnego rodzaju apelem do wszystkich, aby nie trzymali do końca życia w tajemnicy swoich doświadczeń, tylko podzielili się z innymi, czy to na łamach forum, czy jakiegoś czasopisma albo portalu. Nie ważne. Zawsze trafi to do kogoś, kto poda informację dalej!

blondynekkrk 2018-04-18 19:53:42

Chyba każdy, kto ma pszczelarza w rodzinie był choć raz kuszony by zostać pszczelarzem :) Pszczelarze to w większości pasjonaci, których z przyjemnością się słucha.  Współpracują z portalem:

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Herbatka z miodem na przeziębienie

Letnia sałatka z szynką, melonem i miodem

Kaczka pieczona z miodem, jabłkami i żurawiną

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Kasa fiskalna - czy sprzedając miód musisz ją mieć?

Pszczelarz a faktura VAT RR

Opodatkowanie pasieki do 80 rodzin pszczelich

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Jajka w koszulce z kuskusem, pomidorkami i miodem

Gniazdka z ciasta kataifi z miodem

Szpinak z gruszką, pomarańczą i miodem