Portal Pszczelarski

Co robić, gdy śnieg zasypie wyloty przy ulach?

Na zdjęciu: ule z zasypanymi wylotkami. Źródło zdjęcia: lindenlandgroup.com/blog/wp-content/uploads/2014/02/photo-1-e1392926584262.jpg

wylotek zasypany wylotek pasieka zimą zimowla kłąb zimowy

Co robić, gdy śnieg zasypie wyloty przy ulach?

Na pytanie, co robić, gdy śnieg zasypie wylotki, najprostsza jest odpowiedź – nic nie robić. Śnieg nie zaszkodzi pszczołom ani ulom, a ingerencja pszczelarza – wręcz przeciwnie. Jeśli śnieg zaczyna obficie sypać na pasieczysko, po prostu zachowajmy kamienny spokój.

Zima na terenie pasieki obowiązuje bezwzględny spokój. Chodzi o to, by zapewnić pszczołom jak największy komfort podczas zimowania. A przeszkadzać może im praktycznie wszystko. Możemy więc sobie tylko wyobrazić, jakie wzburzenie powstałoby w ulu, gdybyśmy zaczęli w niego pukać i stukać podczas odśnieżania. A nie oszukujmy się, mało kto potrafi to wykonać bezgłośnie. Takie odśnieżanie powodowane zmartwieniem o pszczoły może im przynieść dużo więcej szkód. Kłąb zimowy mógłby się rozprężyć, bo pszczoły zrobiłyby się bardzo niespokojne. Nie trzeba chyba wspominać, jakie miałoby to konsekwencje dla rodziny pszczelej na wiosnę.

Śnieg przy wylotkach ląduje niemal co roku podczas zimy. Nie oznacza to jednak, że pszczoły z braku powietrza uduszą się. Świeża pokrywa śniegowa przepuszcza odpowiednią ilość powietrza, pszczoły na pewno więc będą miały czym oddychać. Warto jednak nieco pomóc ulom i przed prognozowanymi opadami śniegu sprawdzić, czy szyby przy wylotkach uli są ustawione pod właściwym kątem. Dzięki temu nawet wtedy, gdy śnieg zasypie wylotki, przy wejściu do ula pozostaną niewielkie szczeliny, którymi do wnętrza ula będzie dostawało się świeże powietrze z zewnątrz. Jest to ochrona nie tyle przed świeżą pokrywą śniegową, a przede wszystkim przed śniegiem, który ulega zlodowaceniu.

Opracowano na podstawie:
Jan Ślósarz, Zalecenia pszczelarskie – styczeń, www.modr.pl, 5.11.2014 r.

Zobacz również:

Zalecenia pszczelarskie na styczeń

Grudzień w pasiece

Zimowy osyp pszczół - co robić?

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Pierwszy oblot pszczół po zimowli

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 12155

Komentarze z forum pszczelarskiego

tomekatomek1999 2015-01-13 09:25:01

Szczere. Co robić? Nic. Heheh Ja tylko napiszę, że jak się pojawi lód to trzeba spróbować go ściągnąć, zwłaszcza jeżeli wiemy, że dany ul jest szczelny.

michal1972 2015-01-21 08:34:11

Szkoda tylko, że nie ma śniegu. Taka jaką teraz mamy pogodę jest najgorszą z możliwych...  Współpracują z portalem:

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Kurczak w sosie miodowo-musztardowym z nutką chili

Łosoś w musztardzie i miodzie

Marchewka z jabłkiem i miodem

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Konferencja Współczesne Uwarunkowania Zarządzania Środowiskiem

Pszczoły olbrzymie i czarny miód leśny

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo