Portal Pszczelarski

Pszczeli Port

Co robić, gdy śnieg zasypie wyloty przy ulach?

Na zdjęciu: ule z zasypanymi wylotkami. Źródło zdjęcia: lindenlandgroup.com/blog/wp-content/uploads/2014/02/photo-1-e1392926584262.jpg

wylotek zasypany wylotek pasieka zimą zimowla kłąb zimowy

Co robić, gdy śnieg zasypie wyloty przy ulach?

Na pytanie, co robić, gdy śnieg zasypie wylotki, najprostsza jest odpowiedź – nic nie robić. Śnieg nie zaszkodzi pszczołom ani ulom, a ingerencja pszczelarza – wręcz przeciwnie. Jeśli śnieg zaczyna obficie sypać na pasieczysko, po prostu zachowajmy kamienny spokój.

Zima na terenie pasieki obowiązuje bezwzględny spokój. Chodzi o to, by zapewnić pszczołom jak największy komfort podczas zimowania. A przeszkadzać może im praktycznie wszystko. Możemy więc sobie tylko wyobrazić, jakie wzburzenie powstałoby w ulu, gdybyśmy zaczęli w niego pukać i stukać podczas odśnieżania. A nie oszukujmy się, mało kto potrafi to wykonać bezgłośnie. Takie odśnieżanie powodowane zmartwieniem o pszczoły może im przynieść dużo więcej szkód. Kłąb zimowy mógłby się rozprężyć, bo pszczoły zrobiłyby się bardzo niespokojne. Nie trzeba chyba wspominać, jakie miałoby to konsekwencje dla rodziny pszczelej na wiosnę.

Śnieg przy wylotkach ląduje niemal co roku podczas zimy. Nie oznacza to jednak, że pszczoły z braku powietrza uduszą się. Świeża pokrywa śniegowa przepuszcza odpowiednią ilość powietrza, pszczoły na pewno więc będą miały czym oddychać. Warto jednak nieco pomóc ulom i przed prognozowanymi opadami śniegu sprawdzić, czy szyby przy wylotkach uli są ustawione pod właściwym kątem. Dzięki temu nawet wtedy, gdy śnieg zasypie wylotki, przy wejściu do ula pozostaną niewielkie szczeliny, którymi do wnętrza ula będzie dostawało się świeże powietrze z zewnątrz. Jest to ochrona nie tyle przed świeżą pokrywą śniegową, a przede wszystkim przed śniegiem, który ulega zlodowaceniu.

Opracowano na podstawie:
Jan Ślósarz, Zalecenia pszczelarskie – styczeń, www.modr.pl, 5.11.2014 r.

Zobacz również:

Zalecenia pszczelarskie na styczeń

Grudzień w pasiece

Zimowy osyp pszczół - co robić?

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Pierwszy oblot pszczół po zimowli

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 8410

Komentarze z forum pszczelarskiego

tomekatomek1999

2015-01-13 09:25:01

Szczere. Co robić? Nic. Heheh Ja tylko napiszę, że jak się pojawi lód to trzeba spróbować go ściągnąć, zwłaszcza jeżeli wiemy, że dany ul jest szczelny.

michal1972

2015-01-21 08:34:11

Szkoda tylko, że nie ma śniegu. Taka jaką teraz mamy pogodę jest najgorszą z możliwych...

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.