Portal Pszczelarski

Kradzież uli w Gryfinie (woj. zachodniopomorskie)

Skradzione ule w miejscowości Gryfino (woj. zachodniopomorskie). Źródło zdjęcia: materiały nadesłane redakcji.

pszczelarstwo zachodniopomorskie kradzież uli Gryfino

Na redakcyjnego maila (redakcja@portalpszczelarski.pl) otrzymaliśmy niepokojącego maila od naszego Czytelnika. Otóż 21 października 2014 r. skradziono mu 6 uli. Każdy ze skradzionych uli posiada numerek (odpowiednio: 32, 33, 34, 35, 36, 37). Prosimy w imieniu swoim i właściciela o zainteresowanie się tym haniebnym czynem i w razie podejrzenia, że ktoś spotkał się z opisanymi poniżej ulami, prosimy o kontakt mailowy.

Poniżej prezentujemy zredagowaną wiadomość mailową. Zapraszamy do zapoznania się z resztą nadesłanych zdjęć klikając tutaj: Ule skradzione w Gryfinie

"Po przejściu w ubiegłym roku na emeryturę postanowiłem zająć się pszczołami. Dawniem miałem około 100 uli, ale przez kilka lat nie mialem, i tak w roku 2013 zasiedliłem 15 rodzin, w tym roku 2014 dodatkowo 30, i tak do zimowli przygotowałem 45 pni. Wszystkie rodziny dostały po 15 kg karmy z oriona w Kłobucku, wszystkie na zimę odymione 3 krotnie na warrozę, zazimowane wszystkie na 10 ramkach.

Pasieka mieści się w ogrodzonym sadzie około 1 km za miastem. Ostatnio na pasiece byłem w niedzielę 19 października w godz. późno popołudniowych. Wszystko było w porządku. 21 października zajechałem około godz. 15:30, i o zgrozo skradziono mi 6 uli (red.: zdjęcia opublikowano w galerii).

Skradzione ule to ule wielkopolskie. Korpos styropianowy od Łysonia - niebieskie i jeden ciemno niebieski. Półnadstawki ze styroduru od pana Budy z Nadni koło Zbaszynia. Dennice wysokie drewniane koloru ciemno-zielone, które sam zrobiłem. Daszki drewniane kryte papą (żółte sam robilem). Powałka żółta z 5 pajączkami z płyty osb (sam robiłem). Daszki wewnątrz ocieplane styropianem. Dodatkowo na powałce styropian z otworem wentylacyjnym. W denicach po dwa otwory okrągłe wielkości pajaczków. Osiatkowane, od tyłu na całą szerokość takie drzwiczki - klapy; z przodu mostki, klapy na zawiasach, przygotowane do zamykania w czasie transportu; plus na wylotkach wkładki zwężające.

Wsadzie pozostało łącznie 42 ule, w tym 39 zasiedlone. Boję się czy złodziej znów którejś noc nie odwiedzi pasieki. Nie mam pojęcia jak daleko ule zostały wywiezione, dlatego proszę bardzo o to, by powiadomić wszystkie koła, aby koledzy pszczelarze zwrócili uwagę czy takie ule się gdzieś nie pojawiły. Może ktoś bardzo okazyjnie kupił, ponieważ ktoś, powiedzmy, rozchorował się lub zmarł. Brać pszczelarska powinna się trzymać razem. Złodziej ukradł dziś mnie, a jutro może każdemu innemu.

Wszystkie korpusy i półnadstawki mają naklejone znaczki Łysonia. Wszystkie korpusy mają naklejone numery (te skradzione są oznaczone numerami: 32, 33, 34, 35, 36, 37). Każdy korpus od Łysonia w prawym górnym rogu ma wywiercony otwór wiertłem 10 na głębokość około 1 cm (red.: co widać na jednym ze zdjęć w galerii).

Za pomoc w odnalezieniu będę bardzo wdzięczny. 

Pozdrawiam"

Niestety dostaliśmy w dniu wczorajszym (03.11.2014 r.) kolejnego maila, który również nie napawa optymizmem. Ponownie apelujemy do wszystkich pszczelarzy, rozglądajcie się czy gdzieś ktoś nie ma więcej uli niż zwykle, albo czy nie sprzedaje jakiś po bardzo okazyjnej cenie. Poniżej zredagowana wiadomość od byłego właściciela uli.

"witam panie Marcinie. Z 30-31 października złodziej odważył się znów ukraść następne 6 uli z pszczołami, czyli już ukradł mi 12 uli. Są to ule z numerami: 17, 18, 19, 23, 30, 31. Nie wiem co mysleć, ale te ule muszą gdzieś stać. Najwyżej złodziej zerwał numerki (bo byly przyklejone), może przemalował, może zdjął półnadztawki, i są teraz widoczne tylko na samych korpusach, ale jeśli koledzy zauważyliby gdzieś ule, ktorych nie bylo, a się pojawiły, proszę choćby o anonimową informację, gdzie stoją takie ule. Pozdrawiam"

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 3793

Komentarze z forum pszczelarskiego

Lagnapis

2014-11-05 20:37:36

Mam nadzieje że się znajdą. 12 uli to spora strata. Będę miał oczy szeroko otwarte.

michal1972

2014-11-13 23:02:49

Panie Adamie, oby udało się znaleźć i złodzieja i Pana ule! Trzymam kciuki za to, a i oczy będę miał szeroko otwarte!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.