Portal Pszczelarski

Kwas mlekowy - lek na warrozę

Na zdjęciu: kwas mlekowy w szklanym opakowaniu. Źródło zdjęcia: pl.all.biz/img/pl/catalog/176322.jpeg

lek dla pszczół suplement dla pszczół kwas mlekowy Varroa destructor warroza zwalczanie warrozy lek na warrozę stosowanie kwasu mlekowego

Kwas mlekowy - lek na warrozę

Kwas mlekowy jest kolejnym produktem organicznym służącym do leczenia pszczół zainfekowanych Varroa destructor. Jest to naturalny składnik miodu, dlatego można go z powodzeniem stosować w pasiekach ekologicznych. Doskonale sprawdza się w przypadku prowadzenia leczenia wspomagającego, szczególnie jesienią. Są, oczywiście, ograniczenia do stosowania. Tak, jak inne leki i preparaty lecznicze, kwas mlekowy nie powinien być stosowany w czasie pożytku oraz wtedy, gdy pszczoły produkują miód towarowy. Obniżyłoby to bowiem właściwości organoleptyczne miodu.

Kwas mlekowy stosuje się na zasadzie oprysku – powinien mieć stężenie około 15 procent. Pszczoły na plastrach należy pryskać tak, by pokryte zostały preparatem, a jednocześnie nie były przemoczone. Na każdy plaster należy zużyć od 10 do 12 mililitrów roztworu – po 5-6 mililitrów na jedną stronę. Kwas mlekowy działa nieco inaczej niż inne preparaty – powoduje podrażnienie aparatów gębowych pasożyta Varroa destructor, wskutek czego nie może on pobierać pokarmu i szybko ginie śmiercią głodową. Pszczelarz leczący pszczoły musi jednak wziąć pod uwagę, że kwas mlekowy może też równie mocno podrażniać języczki pszczół i osłabiać ich miodność. Trzeba więc bardzo pilnować, by roztwór kwasu nie przekraczał 15 procent stężenia – lepiej, by było nieco za małe, niż za duże.

Stosowanie kwasu mlekowego jest w Polsce stosowane dość rzadko – najczęściej z takiej formy korzystają pszczelarze prowadzący niewielkie, amatorskie pasieki. Na większą skalę jest to bowiem ogromnie pracochłonne. Chodzi przecież nie o to, by środek leczniczy umieścić w każdym ulu, ale na każdym plastrze. W przypadku dużych pasiek jest to praca czasem nawet niemożliwa do wykonania [6].

Opracowano na podstawie:
1. Ryszard Pałach, O wynikach pszczelarzenia decyduje dbałość o zdrowie pszczół, „Rolnicze ABC” 2008, nr 10, s. 17
2. Przemysław Miarka, Obowiązujące regulacje prawne wybranych zagadnień z zakresu pszczelarstwa, www.odr.pl, 8.10.2014 r.
3. Apiwarol, ulotka produktowa, biovet.pl, 8.10.2014 r.
4. Bayvarol, ulotka produktowa, weterynaria.bayer.com.pl, 8.10.2014 r.
5. Biowar 500, ulotka produktowa, biovet.pl, 8.10.2014 r.
6. Paweł Chorbiński, Jak skutecznie zwalczać warrozę w rodzinach pszczelich?, Życie Weterynaryjne 2010, nr 7, s. 589-590

Zobacz również:

Skuteczność kwasu mlekowego w walce z warrozą

Środki ostrożności przy stosowaniu kwasu mlekowego

Jak stosować kwas mlekowy?

Preparaty lecznicze i suplementy dla pszczół

Leki zwalczające Varroa destructor

Jak stosować kwas mlekowy?
Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 7060

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.