Portal Pszczelarski

Kwas mlekowy - lek na warrozę

Na zdjęciu: kwas mlekowy w szklanym opakowaniu. Źródło zdjęcia: pl.all.biz/img/pl/catalog/176322.jpeg

lek dla pszczół suplement dla pszczół kwas mlekowy Varroa destructor warroza zwalczanie warrozy lek na warrozę stosowanie kwasu mlekowego

Kwas mlekowy - lek na warrozę

Kwas mlekowy jest kolejnym produktem organicznym służącym do leczenia pszczół zainfekowanych Varroa destructor. Jest to naturalny składnik miodu, dlatego można go z powodzeniem stosować w pasiekach ekologicznych. Doskonale sprawdza się w przypadku prowadzenia leczenia wspomagającego, szczególnie jesienią. Są, oczywiście, ograniczenia do stosowania. Tak, jak inne leki i preparaty lecznicze, kwas mlekowy nie powinien być stosowany w czasie pożytku oraz wtedy, gdy pszczoły produkują miód towarowy. Obniżyłoby to bowiem właściwości organoleptyczne miodu.

Kwas mlekowy stosuje się na zasadzie oprysku – powinien mieć stężenie około 15 procent. Pszczoły na plastrach należy pryskać tak, by pokryte zostały preparatem, a jednocześnie nie były przemoczone. Na każdy plaster należy zużyć od 10 do 12 mililitrów roztworu – po 5-6 mililitrów na jedną stronę. Kwas mlekowy działa nieco inaczej niż inne preparaty – powoduje podrażnienie aparatów gębowych pasożyta Varroa destructor, wskutek czego nie może on pobierać pokarmu i szybko ginie śmiercią głodową. Pszczelarz leczący pszczoły musi jednak wziąć pod uwagę, że kwas mlekowy może też równie mocno podrażniać języczki pszczół i osłabiać ich miodność. Trzeba więc bardzo pilnować, by roztwór kwasu nie przekraczał 15 procent stężenia – lepiej, by było nieco za małe, niż za duże.

Stosowanie kwasu mlekowego jest w Polsce stosowane dość rzadko – najczęściej z takiej formy korzystają pszczelarze prowadzący niewielkie, amatorskie pasieki. Na większą skalę jest to bowiem ogromnie pracochłonne. Chodzi przecież nie o to, by środek leczniczy umieścić w każdym ulu, ale na każdym plastrze. W przypadku dużych pasiek jest to praca czasem nawet niemożliwa do wykonania [6].

Opracowano na podstawie:
1. Ryszard Pałach, O wynikach pszczelarzenia decyduje dbałość o zdrowie pszczół, „Rolnicze ABC” 2008, nr 10, s. 17
2. Przemysław Miarka, Obowiązujące regulacje prawne wybranych zagadnień z zakresu pszczelarstwa, www.odr.pl, 8.10.2014 r.
3. Apiwarol, ulotka produktowa, biovet.pl, 8.10.2014 r.
4. Bayvarol, ulotka produktowa, weterynaria.bayer.com.pl, 8.10.2014 r.
5. Biowar 500, ulotka produktowa, biovet.pl, 8.10.2014 r.
6. Paweł Chorbiński, Jak skutecznie zwalczać warrozę w rodzinach pszczelich?, Życie Weterynaryjne 2010, nr 7, s. 589-590

Zobacz również:

Skuteczność kwasu mlekowego w walce z warrozą

Środki ostrożności przy stosowaniu kwasu mlekowego

Jak stosować kwas mlekowy?

Preparaty lecznicze i suplementy dla pszczół

Leki zwalczające Varroa destructor

Jak stosować kwas mlekowy?
Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 9126

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Kaczka pieczona z miodem, jabłkami i żurawiną

Pstrąg z miodem w sosie orzechowym

Żeberka w sosie czosnkowo-miodowym

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Zabezpieczenie pszczoły murarki (Osmia rufa L.) przed zimą

Ciasto czekoladowe z miodem – komentarz do przepisu

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.) - Podstawowe informacje

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim