Portal Pszczelarski

Kwas mlekowy - lek na warrozę

Na zdjęciu: kwas mlekowy w szklanym opakowaniu. Źródło zdjęcia: pl.all.biz/img/pl/catalog/176322.jpeg

lek dla pszczół suplement dla pszczół kwas mlekowy Varroa destructor warroza zwalczanie warrozy lek na warrozę stosowanie kwasu mlekowego

Kwas mlekowy - lek na warrozę

Kwas mlekowy jest kolejnym produktem organicznym służącym do leczenia pszczół zainfekowanych Varroa destructor. Jest to naturalny składnik miodu, dlatego można go z powodzeniem stosować w pasiekach ekologicznych. Doskonale sprawdza się w przypadku prowadzenia leczenia wspomagającego, szczególnie jesienią. Są, oczywiście, ograniczenia do stosowania. Tak, jak inne leki i preparaty lecznicze, kwas mlekowy nie powinien być stosowany w czasie pożytku oraz wtedy, gdy pszczoły produkują miód towarowy. Obniżyłoby to bowiem właściwości organoleptyczne miodu.

Kwas mlekowy stosuje się na zasadzie oprysku – powinien mieć stężenie około 15 procent. Pszczoły na plastrach należy pryskać tak, by pokryte zostały preparatem, a jednocześnie nie były przemoczone. Na każdy plaster należy zużyć od 10 do 12 mililitrów roztworu – po 5-6 mililitrów na jedną stronę. Kwas mlekowy działa nieco inaczej niż inne preparaty – powoduje podrażnienie aparatów gębowych pasożyta Varroa destructor, wskutek czego nie może on pobierać pokarmu i szybko ginie śmiercią głodową. Pszczelarz leczący pszczoły musi jednak wziąć pod uwagę, że kwas mlekowy może też równie mocno podrażniać języczki pszczół i osłabiać ich miodność. Trzeba więc bardzo pilnować, by roztwór kwasu nie przekraczał 15 procent stężenia – lepiej, by było nieco za małe, niż za duże.

Stosowanie kwasu mlekowego jest w Polsce stosowane dość rzadko – najczęściej z takiej formy korzystają pszczelarze prowadzący niewielkie, amatorskie pasieki. Na większą skalę jest to bowiem ogromnie pracochłonne. Chodzi przecież nie o to, by środek leczniczy umieścić w każdym ulu, ale na każdym plastrze. W przypadku dużych pasiek jest to praca czasem nawet niemożliwa do wykonania [6].

Opracowano na podstawie:
1. Ryszard Pałach, O wynikach pszczelarzenia decyduje dbałość o zdrowie pszczół, „Rolnicze ABC” 2008, nr 10, s. 17
2. Przemysław Miarka, Obowiązujące regulacje prawne wybranych zagadnień z zakresu pszczelarstwa, www.odr.pl, 8.10.2014 r.
3. Apiwarol, ulotka produktowa, biovet.pl, 8.10.2014 r.
4. Bayvarol, ulotka produktowa, weterynaria.bayer.com.pl, 8.10.2014 r.
5. Biowar 500, ulotka produktowa, biovet.pl, 8.10.2014 r.
6. Paweł Chorbiński, Jak skutecznie zwalczać warrozę w rodzinach pszczelich?, Życie Weterynaryjne 2010, nr 7, s. 589-590

Zobacz również:

Skuteczność kwasu mlekowego w walce z warrozą

Środki ostrożności przy stosowaniu kwasu mlekowego

Jak stosować kwas mlekowy?

Preparaty lecznicze i suplementy dla pszczół

Leki zwalczające Varroa destructor

Jak stosować kwas mlekowy?
Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 7489

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Pierniczki świąteczne z miodem

Figi z jogurtem bałkańskim i pistacjami

Żurawina z miodem i wanilią

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Pieczone owoce z miodem i płatkami owsianymi

Ciasto orzechowe z miodem

Ciasto jogurtowo-miodowe z cynamonem

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie