Kwas szczawiowy - lek na warrozę
Kwas szczawiowy - lek na warrozę
Podobnie, jak w przypadku kwasu mrówkowego, także leczenie pszczół kwasem szczawiowym wymaga zachowania nadzwyczajnych środków ostrożności. Pszczelarz powinien mieć na sobie ubranie i okulary ochronne oraz maski przeciwpyłowe. Wdychanie kwasu szczawiowego jest bowiem niebezpieczne dla zdrowia. W polskich warunkach klimatycznych kwas szczawiowy podaje się do ula w postaci roztworu o stężeniu 3,2, który jest podawany w cukrowym syropie. Proporcje powinny wynosić 1 do 1. Tak przygotowany preparat podaje się za pomocą strzykawki i umieszcza na tych pszczołach, które znajdują się w międzyramkowych uliczkach. Najlepsze efekty leczenia uzyskamy, jeśli kurację będziemy przeprowadzać w rodzinie bez czerwia, najlepiej w połowie października. Jeśli chodzi o temperaturę, kwas szczawiowy nie jest tak wymagający jak mrówkowy – ograniczeniem jest temperatura poniżej zera stopni Celsjusza, gdy kwas staje się nieaktywny.
Dużym błędem, który popełnia wielu niedoświadczonych pszczelarzy jest nadużywanie kwasu szczawiowego. Jest to w dużym stopniu podyktowane jego niska ceną. Jednak nadmierne stosowanie wcale nie sprawia, że poprawiają się efekty lecznicze. Wręcz przeciwnie – nadmiar kwasu nie tylko zabija Varroa destructor, ale też szkodzi pszczołom. Pszczoły zaczynają zachowywać się przesadnie higienicznie i zaczynają czyścić gniazda, szczególnie z zabitych samic Varroa destructor. Jednak ta nadmierna i nieco bezsensowna praca sprawia, że organizmy pszczół szybciej się zużywają, ich życie ulega sporemu skróceniu i wiele z nich może nie dożyć do wiosny. Trzeba więc pamiętać, że zabiegi przy użyciu kwasu szczawiowego należy wykonywać w odstępach co najmniej trzymiesięcznych [6].
Opracowano na podstawie:
1. Ryszard Pałach, O wynikach pszczelarzenia decyduje dbałość o zdrowie pszczół, „Rolnicze ABC” 2008, nr 10, s. 17
2. Przemysław Miarka, Obowiązujące regulacje prawne wybranych zagadnień z zakresu pszczelarstwa, www.odr.pl, 8.10.2014 r.
3. Apiwarol, ulotka produktowa, biovet.pl, 8.10.2014 r.
4. Bayvarol, ulotka produktowa, weterynaria.bayer.com.pl, 8.10.2014 r.
5. Biowar 500, ulotka produktowa, biovet.pl, 8.10.2014 r.
6. Paweł Chorbiński, Jak skutecznie zwalczać warrozę w rodzinach pszczelich?, Życie Weterynaryjne 2010, nr 7, s. 589-590
Zobacz również:
Środki ostrożności przy stosowaniu kwasu szczawiowego
Skuteczność kwasu szczawiowego w walce z warrozą
Liczba wyświetleń artykułu: 13361
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!