Kwas mrówkowy - lek na warrozę

Na zdjęciu: opakowanie kwasu mrówkowego. Źródło zdjęcia: pasaz.v10.pl/img/zdjecia/p/9f/6d/9f6d1c04a8fcef0c16eff87ad8bddbd7.jpg
Kwas mrówkowy - lek na warrozę
Jedną ze skutecznych substancji leczniczych jest kwas mrówkowy, który też w postaci naturalnej występuje w miodzie. Jeśli jednak chcemy leczyć pszczoły kwasem mrówkowym, trzeba koniecznie robić to w tych okresach, gdy pszczoły nie produkują miodu towarowego. Nadmiar kwasu mrówkowego, czyli więcej niż 150 mg na kilogram miodu może być bowiem wyczuwalny przez konsumentów i obniżać jego smak. Kwas mrówkowy można kupić w różnym stężeniu i w pojemnikach o różnej wielkości. Dla potrzeb pszczelarzy najczęściej wykorzystywany jest kwas mrówkowy o stężeniu 65 procent. Trzeba jednak zawsze pamiętać, że jest to substancja, której opary są cięższe od powietrza, a jednocześnie żrące. Aby pszczelarz podczas leczenia pszczół nie zrobił sobie samemu krzywdy, powinien stosować wszystkie środki ochrony, a specjalne dozowniki najlepiej, aby napełniał na świeżym powietrzu. W zamkniętym pomieszczeniu stężenie może się okazać szkodliwe.
Aby leczenie kwasem mrówkowym rodziny pszczelej było skuteczne, konieczne jest odparowanie odpowiedniej ilości kwasu – na jeden korpus ula zaleca się odparowywanie od 7 do 10 mg kwasu mrówkowego w ciągu doby. Jak działa kwas na pasożyta pszczół? Szybko i skutecznie uszkadza układ oddechowy Varroa destructor, powodując jego szybką, wręcz natychmiastową śmierć. Leczenie pszczół kwasem mrówkowym powinno zawsze odbywać się przy otwartym wylotku. Duże znaczenie ma także temperatura otoczenia – optymalne warunki do podawania kwasu to od 12 do 25 stopni Celsjusza. Mroźna zima lub bardzo upalne lato nie nadają się więc do prowadzenia terapii kwasem. Niezwykle istotne jest też, by nie przekraczać zalecanego stężenia kwasu mrówkowego. Jeśli będzie ono wyższe, może mieć negatywny wpływ na pszczoły – zbyt wysokie stężenie uszkadza organizmy pszczół robotnic i matek, szybko prowadząc do śmierci. A przecież nie chodzi o to, by podczas pozbywania się choroby pszczół wytruć przy okazji całą pożyteczną rodzinę.
Aby odparować kwas należy stosować specjalnie do tego przygotowane fabryczne lub domowe zestawy. Zanim włożymy parujący dozownik do ula, dobrze jest nieco schłodzić, dzięki czemu opary nie będą się zbyt szybko rozchodzić. Gwałtowne parowanie, choć ma działanie lecznicze, może niepotrzebnie niepokoić pszczoły. Każdy pszczelarz, zanim zabierze się za leczenie rodzin pszczelich za pomocą kwasu mrówkowego, musi być świadomy, że zbyt słaba rodzina może nie przetrwać takiej terapii [6].
Opracowano na podstawie:
1. Ryszard Pałach, O wynikach pszczelarzenia decyduje dbałość o zdrowie pszczół, „Rolnicze ABC” 2008, nr 10, s. 17
2. Przemysław Miarka, Obowiązujące regulacje prawne wybranych zagadnień z zakresu pszczelarstwa, www.odr.pl, 8.10.2014 r.
3. Apiwarol, ulotka produktowa, biovet.pl, 8.10.2014 r.
4. Bayvarol, ulotka produktowa, weterynaria.bayer.com.pl, 8.10.2014 r.
5. Biowar 500, ulotka produktowa, biovet.pl, 8.10.2014 r.
6. Paweł Chorbiński, Jak skutecznie zwalczać warrozę w rodzinach pszczelich?, Życie Weterynaryjne 2010, nr 7, s. 589-590
Zobacz również:
Skuteczność kwasu mrówkowego w walce z warrozą
Jakie środki bezpieczeństwa zachować przy stosowaniu kwasu mrówkowego?
Liczba wyświetleń artykułu: 17319
Komentarze z forum pszczelarskiego
wieslawpaleta 2020-10-14 12:49:22
Pozdrawiam Wiesio

Deformed Wing Virus (DWV) przenoszony przez dręcz pszczeli zagraża pszczołom 2022
Czy da się przed nim ochronić? Jakub Wojas

Znaleziono tani i skuteczny środek chroniący przed warrozą 2021
Maślan sodu skuteczny w walce z warrozą Jakub Wojas

Polski wynalazek ma pomóc w zwalczaniu warrozy
Wkrótce będziemy mogli korzystać ze specjalistycznego przyrządu pomiarowego Jakub Wojas

Apiwarol - prawidłowe stosowanie tabletek przeciw warrozie
Stosowanie Apiwarolu krok po kroku Portal Pszczelarski

Ul chroniący przed warrozą. Wynalazek z Australii 2020
Nowy wynalazek pszczelarski, czy znajdzie zastosowanie w praktyce? Jakub Wojas

Powstaje nowy lek na warrozę z genetycznej modyfikacji bakterii jelitowych pszczół miodnych
Zmodyfikowane bakterie mogą uratować pszczoły Jakub Wojas

Ul z termoterapią jako sposób ochrony pszczół przed warrozą
WarmHive może rozwiązać problem warrozy! Jakub Wojas
