Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Api Life Var - lek na warrozę

Na zdjęciu: opakowania leku dla pszczół: Api Life Var. Źródło zdjęcia: imkerhof-salzburg.at/portal/images/stories/Imkergenossenschaft/api%20life%20%20.jpg

lek dla pszczół suplement dla pszczół Api Life Var Varroa destructor warroza zwalczanie warrozy lek na warrozę płytki na warrozę stosowanie Api Life Var olejek eukaliptusowy olejek mentolowy

Skutecznym preparatem leczniczym dla pszczół jest też Api Life Var. Jest to środek, w którym zamiast chemicznych substancji czynnych znajdują się olejki eteryczne – eukaliptusowy i mentolowy. Opakowanie środka zawiera dwie płytki i kosztuje około 15 zł. Lek dostępny jest w formie płytek, które należy wyłożyć w ulu na powałce. Przed umieszczeniem płytki w ulu trzeba ja połamać na kilka części. Konieczne będzie tez usunięcie beleczek międzyramkowych w ulu. Płytka w ulu zaczyna powoli uwalniać substancje eteryczne – proces ich odparowania trwa od tygodnia do 10 dni.

Pszczelarz powinien przestrzegać kilku warunków stosowania. Po pierwsze – płytki należy umieszczać albo wczesnym rankiem, albo późnym wieczorem – nigdy w ciągu dnia, gdy pszczoły intensywnie pracują. Po drugie – szczególne środki ostrożności należy zachować podczas wysokich upałów. Wtedy olejki eteryczne mogą uwalniać się szybciej i być bardziej intensywne. Aby tym zapachem nie rozdrażnić pszczół, trzeba je stopniowo z nim oswajać. Najlepiej jest niewielki fragment płytki wyłożyć w ulu i sprawdzić zachowanie pszczół. Jeśli będą spokojne, dopiero wtedy można wyłożyć całą potrzebną dawkę.

Api Life Var jest bezpieczny dla pszczół, a jego dodatkową zaleta jest fakt, że można stosować go w pasiekach ekologicznych. Trzeba jednak pamiętać, że płytek nie można wykładać w ulach w czasie, gdy pszczoły produkują miód towarowy. Ważnym czynnikiem skuteczności Api Life Var jest temperatura powietrza. Im jest wyższa, tym większa skuteczność działania – bo olejki eteryczne uwalniają się szybciej i w odpowiedniej ilości. Jeśli temperatura powietrza spada poniżej 18 stopni Celsjusza, stosowanie płytek z olejkami eterycznymi nie będzie skuteczne. Jeśli więc chcemy jesienią zdążyć zażegnać ognisko choroby, Api life Var może okazać się niewystarczający i być może trzeba będzie sięgnąć po inne, bardziej chemiczne preparaty [6].

Opracowano na podstawie:
1. Ryszard Pałach, O wynikach pszczelarzenia decyduje dbałość o zdrowie pszczół, „Rolnicze ABC” 2008, nr 10, s. 17
2. Przemysław Miarka, Obowiązujące regulacje prawne wybranych zagadnień z zakresu pszczelarstwa, www.odr.pl, 8.10.2014 r.
3. Apiwarol, ulotka produktowa, biovet.pl, 8.10.2014 r.
4. Bayvarol, ulotka produktowa, weterynaria.bayer.com.pl, 8.10.2014 r.
5. Biowar 500, ulotka produktowa, biovet.pl, 8.10.2014 r.
6. Paweł Chorbiński, Jak skutecznie zwalczać warrozę w rodzinach pszczelich?, Życie Weterynaryjne 2010, nr 7, s. 589-590

Zobacz również:

Preparaty lecznicze i suplementy dla pszczół

Leki zwalczające Varroa destructor

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 13131

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Kukurydziane bułeczki z miodem

Żeberka z rabarbarem pięciu smaków i miodem

Różowe stringi z miodem

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Ciasteczka lekko miodowe

Ciasto z mąką z czarnego ryżu

Miodowe ciasto z sezamową bezą