Api Life Var - lek na warrozę

Na zdjęciu: opakowania leku dla pszczół: Api Life Var. Źródło zdjęcia: imkerhof-salzburg.at/portal/images/stories/Imkergenossenschaft/api%20life%20%20.jpg
Skutecznym preparatem leczniczym dla pszczół jest też Api Life Var. Jest to środek, w którym zamiast chemicznych substancji czynnych znajdują się olejki eteryczne – eukaliptusowy i mentolowy. Opakowanie środka zawiera dwie płytki i kosztuje około 15 zł. Lek dostępny jest w formie płytek, które należy wyłożyć w ulu na powałce. Przed umieszczeniem płytki w ulu trzeba ja połamać na kilka części. Konieczne będzie tez usunięcie beleczek międzyramkowych w ulu. Płytka w ulu zaczyna powoli uwalniać substancje eteryczne – proces ich odparowania trwa od tygodnia do 10 dni.
Pszczelarz powinien przestrzegać kilku warunków stosowania. Po pierwsze – płytki należy umieszczać albo wczesnym rankiem, albo późnym wieczorem – nigdy w ciągu dnia, gdy pszczoły intensywnie pracują. Po drugie – szczególne środki ostrożności należy zachować podczas wysokich upałów. Wtedy olejki eteryczne mogą uwalniać się szybciej i być bardziej intensywne. Aby tym zapachem nie rozdrażnić pszczół, trzeba je stopniowo z nim oswajać. Najlepiej jest niewielki fragment płytki wyłożyć w ulu i sprawdzić zachowanie pszczół. Jeśli będą spokojne, dopiero wtedy można wyłożyć całą potrzebną dawkę.
Api Life Var jest bezpieczny dla pszczół, a jego dodatkową zaleta jest fakt, że można stosować go w pasiekach ekologicznych. Trzeba jednak pamiętać, że płytek nie można wykładać w ulach w czasie, gdy pszczoły produkują miód towarowy. Ważnym czynnikiem skuteczności Api Life Var jest temperatura powietrza. Im jest wyższa, tym większa skuteczność działania – bo olejki eteryczne uwalniają się szybciej i w odpowiedniej ilości. Jeśli temperatura powietrza spada poniżej 18 stopni Celsjusza, stosowanie płytek z olejkami eterycznymi nie będzie skuteczne. Jeśli więc chcemy jesienią zdążyć zażegnać ognisko choroby, Api life Var może okazać się niewystarczający i być może trzeba będzie sięgnąć po inne, bardziej chemiczne preparaty [6].
Opracowano na podstawie:
1. Ryszard Pałach, O wynikach pszczelarzenia decyduje dbałość o zdrowie pszczół, „Rolnicze ABC” 2008, nr 10, s. 17
2. Przemysław Miarka, Obowiązujące regulacje prawne wybranych zagadnień z zakresu pszczelarstwa, www.odr.pl, 8.10.2014 r.
3. Apiwarol, ulotka produktowa, biovet.pl, 8.10.2014 r.
4. Bayvarol, ulotka produktowa, weterynaria.bayer.com.pl, 8.10.2014 r.
5. Biowar 500, ulotka produktowa, biovet.pl, 8.10.2014 r.
6. Paweł Chorbiński, Jak skutecznie zwalczać warrozę w rodzinach pszczelich?, Życie Weterynaryjne 2010, nr 7, s. 589-590
Zobacz również:
Liczba wyświetleń artykułu: 13131
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!

Biowar 500 - lek na warrozę
Zastosowanie leku Biowar 500 w walce z warrozą Anna Celińska

Słoneczniki mogą chronić pszczoły przed Varroa destructor
Naturalne rozwiązanie na roztocze Varroa Jakub Wojas

Powstała pierwsza szczepionka dla pszczół 2023
Szczepienie pszczół Jakub Wojas

Naukowcy z Politechniki Białostockiej opatentowali lek na zgnilca amerykańskiego 2022
Sukces polskich naukowców Jakub Wojas

GuardHive - wynalazek The Queen Bee uwalniające pasiekę od warrozy
Wynalazek od The Queen Bee Jakub Wojas

Zaleszczotek książkowy (zaleszczotek pospolity)
Zaleszczotek - przyjaciel pszczół Magdalena Szatanik

Australijscy naukowcy tworzą pestycyd przeciwko warrozie
Kolejni naukowcy zabierają się za walkę z warrozą Jakub Wojas
