Portal Pszczelarski

Biowar 500 - lek na warrozę

Na zdjęciu: Opakowanie Biowar 500. Źródło zdjęcia: www.fortevit.hu/images/biowar.png

lek dla pszczół suplement dla pszczół Biowar 500 Varroa destructor warroza zwalczanie warrozy lek na warrozę paski na warrozę stosowanie Biowar 500 amitraza

Biowar 500 - lek na warrozę

Podobnym specyfikiem jest Biowar 500, też dostępny w formie pasków zawieszanych we wnętrzu ula. 10 pasków kosztuje około 60 zł. Dostępne są wyłącznie na receptę przepisywaną przez lekarza weterynarii. Wszystkie specyfiki są dokładnie przebadane pod kątem bezpieczeństwa stosowania i sprawdzone przez wielu pszczelarzy. Ich stosowanie nie stanowi dla pszczół żadnego zagrożenia. Substancją czynną w Biowar 500 jest amitraza w ilości 500 mg na jeden pasek. Dziesięć pasków wystarczy do zawieszenia w pięciu ulach. Paski z substancją czynną zawiesza się na ramkach w taki sposób, by pszczoły miały swobodny dostęp do obu stron pasków. Jeśli pszczoły zaczynają się poruszać z dala od pasków, należy przewiesić uje w inne miejsce tak, by znajdowały się w centrum natężenia pszczelego ruchu. Paski mogą wisieć w ulu maksymalnie przez 6 tygodni. Potem należy je usunąć. Jeśli tego nie dopilnujemy, może się okazać, że roztocze, które próbujemy zwalczyć, uodporni się na substancje leczniczą. Jeśli w pasiecie wiele uli jest zainfekowanych, leczenie powinno być prowadzone równolegle i jednocześnie we wszystkich.

Pszczelarze powinni pamiętać, że nie można używać pasków w okresie, gdy pszczoły produkują miód przeznaczony na sprzedaż. Najlepiej zawiesić paski pod koniec lata i na jesieni oraz wczesną wiosną, gdy pszczoły będą produkować miód na własne potrzeby, a nie dla celów towarowych. Choć producent Biowaru 500 nie podaje żadnych działań niepożądanych, pszczelarze powinni zachować wszelkie środki ostrożności podczas stosowania preparatu. W czasie zawieszania pasków nie należy jeść, pić ani palić tytoniu. Po zawieszeniu pasków we wszystkich docelowych należy bardzo dokładnie umyć ręce [5].

Opracowano na podstawie:
1. Ryszard Pałach, O wynikach pszczelarzenia decyduje dbałość o zdrowie pszczół, „Rolnicze ABC” 2008, nr 10, s. 17
2. Przemysław Miarka, Obowiązujące regulacje prawne wybranych zagadnień z zakresu pszczelarstwa, www.odr.pl, 8.10.2014 r.
3. Apiwarol, ulotka produktowa, biovet.pl, 8.10.2014 r.
4. Bayvarol, ulotka produktowa, weterynaria.bayer.com.pl, 8.10.2014 r.
5. Biowar 500, ulotka produktowa, biovet.pl, 8.10.2014 r.
6. Paweł Chorbiński, Jak skutecznie zwalczać warrozę w rodzinach pszczelich?, Życie Weterynaryjne 2010, nr 7, s. 589-590

Zobacz również:

Skuteczność leku przeciw roztoczom Varroa destructor – Biowar 500

Preparaty lecznicze i suplementy dla pszczół

Leki zwalczające Varroa destructor

Biowar 500 - lek na warrozę
Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 52000

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Właściwości i zastosowanie miodu

Skład miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Zielona sałata z dressingiem miodowo-musztardowym

Koktajl arbuzowo-truskawkowy z miodem

Wiosenna sałata ze szpinakiem i winegretem czosnkowo-miodowym

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Zasady rozliczania się w ramach projektu WRPP w latach 2016/2019

Przygotowanie projektów w ramach programu Wsparcia Rynku Produktów Pszczelich 2016/2017

Praca na etat a pasieka do 80 pni