Portal Pszczelarski

Biowar 500 - lek na warrozę

Na zdjęciu: Opakowanie Biowar 500. Źródło zdjęcia: www.fortevit.hu/images/biowar.png

lek dla pszczół suplement dla pszczół Biowar 500 Varroa destructor warroza zwalczanie warrozy lek na warrozę paski na warrozę stosowanie Biowar 500 amitraza

Biowar 500 - lek na warrozę

Podobnym specyfikiem jest Biowar 500, też dostępny w formie pasków zawieszanych we wnętrzu ula. 10 pasków kosztuje około 60 zł. Dostępne są wyłącznie na receptę przepisywaną przez lekarza weterynarii. Wszystkie specyfiki są dokładnie przebadane pod kątem bezpieczeństwa stosowania i sprawdzone przez wielu pszczelarzy. Ich stosowanie nie stanowi dla pszczół żadnego zagrożenia. Substancją czynną w Biowar 500 jest amitraza w ilości 500 mg na jeden pasek. Dziesięć pasków wystarczy do zawieszenia w pięciu ulach. Paski z substancją czynną zawiesza się na ramkach w taki sposób, by pszczoły miały swobodny dostęp do obu stron pasków. Jeśli pszczoły zaczynają się poruszać z dala od pasków, należy przewiesić uje w inne miejsce tak, by znajdowały się w centrum natężenia pszczelego ruchu. Paski mogą wisieć w ulu maksymalnie przez 6 tygodni. Potem należy je usunąć. Jeśli tego nie dopilnujemy, może się okazać, że roztocze, które próbujemy zwalczyć, uodporni się na substancje leczniczą. Jeśli w pasiecie wiele uli jest zainfekowanych, leczenie powinno być prowadzone równolegle i jednocześnie we wszystkich.

Pszczelarze powinni pamiętać, że nie można używać pasków w okresie, gdy pszczoły produkują miód przeznaczony na sprzedaż. Najlepiej zawiesić paski pod koniec lata i na jesieni oraz wczesną wiosną, gdy pszczoły będą produkować miód na własne potrzeby, a nie dla celów towarowych. Choć producent Biowaru 500 nie podaje żadnych działań niepożądanych, pszczelarze powinni zachować wszelkie środki ostrożności podczas stosowania preparatu. W czasie zawieszania pasków nie należy jeść, pić ani palić tytoniu. Po zawieszeniu pasków we wszystkich docelowych należy bardzo dokładnie umyć ręce [5].

Opracowano na podstawie:
1. Ryszard Pałach, O wynikach pszczelarzenia decyduje dbałość o zdrowie pszczół, „Rolnicze ABC” 2008, nr 10, s. 17
2. Przemysław Miarka, Obowiązujące regulacje prawne wybranych zagadnień z zakresu pszczelarstwa, www.odr.pl, 8.10.2014 r.
3. Apiwarol, ulotka produktowa, biovet.pl, 8.10.2014 r.
4. Bayvarol, ulotka produktowa, weterynaria.bayer.com.pl, 8.10.2014 r.
5. Biowar 500, ulotka produktowa, biovet.pl, 8.10.2014 r.
6. Paweł Chorbiński, Jak skutecznie zwalczać warrozę w rodzinach pszczelich?, Życie Weterynaryjne 2010, nr 7, s. 589-590

Zobacz również:

Skuteczność leku przeciw roztoczom Varroa destructor – Biowar 500

Preparaty lecznicze i suplementy dla pszczół

Leki zwalczające Varroa destructor

Biowar 500 - lek na warrozę
Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 43144

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.