Portal Pszczelarski

Biowar 500 - lek na warrozę

Na zdjęciu: Opakowanie Biowar 500. Źródło zdjęcia: www.fortevit.hu/images/biowar.png

lek dla pszczół suplement dla pszczół Biowar 500 Varroa destructor warroza zwalczanie warrozy lek na warrozę paski na warrozę stosowanie Biowar 500 amitraza

Biowar 500 - lek na warrozę

Podobnym specyfikiem jest Biowar 500, też dostępny w formie pasków zawieszanych we wnętrzu ula. 10 pasków kosztuje około 60 zł. Dostępne są wyłącznie na receptę przepisywaną przez lekarza weterynarii. Wszystkie specyfiki są dokładnie przebadane pod kątem bezpieczeństwa stosowania i sprawdzone przez wielu pszczelarzy. Ich stosowanie nie stanowi dla pszczół żadnego zagrożenia. Substancją czynną w Biowar 500 jest amitraza w ilości 500 mg na jeden pasek. Dziesięć pasków wystarczy do zawieszenia w pięciu ulach. Paski z substancją czynną zawiesza się na ramkach w taki sposób, by pszczoły miały swobodny dostęp do obu stron pasków. Jeśli pszczoły zaczynają się poruszać z dala od pasków, należy przewiesić uje w inne miejsce tak, by znajdowały się w centrum natężenia pszczelego ruchu. Paski mogą wisieć w ulu maksymalnie przez 6 tygodni. Potem należy je usunąć. Jeśli tego nie dopilnujemy, może się okazać, że roztocze, które próbujemy zwalczyć, uodporni się na substancje leczniczą. Jeśli w pasiecie wiele uli jest zainfekowanych, leczenie powinno być prowadzone równolegle i jednocześnie we wszystkich.

Pszczelarze powinni pamiętać, że nie można używać pasków w okresie, gdy pszczoły produkują miód przeznaczony na sprzedaż. Najlepiej zawiesić paski pod koniec lata i na jesieni oraz wczesną wiosną, gdy pszczoły będą produkować miód na własne potrzeby, a nie dla celów towarowych. Choć producent Biowaru 500 nie podaje żadnych działań niepożądanych, pszczelarze powinni zachować wszelkie środki ostrożności podczas stosowania preparatu. W czasie zawieszania pasków nie należy jeść, pić ani palić tytoniu. Po zawieszeniu pasków we wszystkich docelowych należy bardzo dokładnie umyć ręce [5].

Opracowano na podstawie:
1. Ryszard Pałach, O wynikach pszczelarzenia decyduje dbałość o zdrowie pszczół, „Rolnicze ABC” 2008, nr 10, s. 17
2. Przemysław Miarka, Obowiązujące regulacje prawne wybranych zagadnień z zakresu pszczelarstwa, www.odr.pl, 8.10.2014 r.
3. Apiwarol, ulotka produktowa, biovet.pl, 8.10.2014 r.
4. Bayvarol, ulotka produktowa, weterynaria.bayer.com.pl, 8.10.2014 r.
5. Biowar 500, ulotka produktowa, biovet.pl, 8.10.2014 r.
6. Paweł Chorbiński, Jak skutecznie zwalczać warrozę w rodzinach pszczelich?, Życie Weterynaryjne 2010, nr 7, s. 589-590

Zobacz również:

Skuteczność leku przeciw roztoczom Varroa destructor – Biowar 500

Preparaty lecznicze i suplementy dla pszczół

Leki zwalczające Varroa destructor

Biowar 500 - lek na warrozę
Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 50447

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Miód - produkt pszczeli

Propolis - produkt pszczeli

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

IV Konferencja KD Pszczółka - podsumowanie wydarzenia

Targi Sadowniczo-Warzywnicze Hort-Technika z panelem pszczelarskim - relacja

III Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia