Biowar 500 - lek na warrozę
Biowar 500 - lek na warrozę
Podobnym specyfikiem jest Biowar 500, też dostępny w formie pasków zawieszanych we wnętrzu ula. 10 pasków kosztuje około 60 zł. Dostępne są wyłącznie na receptę przepisywaną przez lekarza weterynarii. Wszystkie specyfiki są dokładnie przebadane pod kątem bezpieczeństwa stosowania i sprawdzone przez wielu pszczelarzy. Ich stosowanie nie stanowi dla pszczół żadnego zagrożenia. Substancją czynną w Biowar 500 jest amitraza w ilości 500 mg na jeden pasek. Dziesięć pasków wystarczy do zawieszenia w pięciu ulach. Paski z substancją czynną zawiesza się na ramkach w taki sposób, by pszczoły miały swobodny dostęp do obu stron pasków. Jeśli pszczoły zaczynają się poruszać z dala od pasków, należy przewiesić uje w inne miejsce tak, by znajdowały się w centrum natężenia pszczelego ruchu. Paski mogą wisieć w ulu maksymalnie przez 6 tygodni. Potem należy je usunąć. Jeśli tego nie dopilnujemy, może się okazać, że roztocze, które próbujemy zwalczyć, uodporni się na substancje leczniczą. Jeśli w pasiecie wiele uli jest zainfekowanych, leczenie powinno być prowadzone równolegle i jednocześnie we wszystkich.
Pszczelarze powinni pamiętać, że nie można używać pasków w okresie, gdy pszczoły produkują miód przeznaczony na sprzedaż. Najlepiej zawiesić paski pod koniec lata i na jesieni oraz wczesną wiosną, gdy pszczoły będą produkować miód na własne potrzeby, a nie dla celów towarowych. Choć producent Biowaru 500 nie podaje żadnych działań niepożądanych, pszczelarze powinni zachować wszelkie środki ostrożności podczas stosowania preparatu. W czasie zawieszania pasków nie należy jeść, pić ani palić tytoniu. Po zawieszeniu pasków we wszystkich docelowych należy bardzo dokładnie umyć ręce [5].
Opracowano na podstawie:
1. Ryszard Pałach, O wynikach pszczelarzenia decyduje dbałość o zdrowie pszczół, „Rolnicze ABC” 2008, nr 10, s. 17
2. Przemysław Miarka, Obowiązujące regulacje prawne wybranych zagadnień z zakresu pszczelarstwa, www.odr.pl, 8.10.2014 r.
3. Apiwarol, ulotka produktowa, biovet.pl, 8.10.2014 r.
4. Bayvarol, ulotka produktowa, weterynaria.bayer.com.pl, 8.10.2014 r.
5. Biowar 500, ulotka produktowa, biovet.pl, 8.10.2014 r.
6. Paweł Chorbiński, Jak skutecznie zwalczać warrozę w rodzinach pszczelich?, Życie Weterynaryjne 2010, nr 7, s. 589-590
Zobacz również:
Skuteczność leku przeciw roztoczom Varroa destructor – Biowar 500
Preparaty lecznicze i suplementy dla pszczół
Leki zwalczające Varroa destructor
Liczba wyświetleń artykułu: 69330
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!