Portal Pszczelarski

Bayvarol - lek na warrozę

Na zdjęciu: Bayvarol i zastosowanie w ulu. Źródło zdjęcia: pcelinaskolica.files.wordpress.com/2012/08/bayvarol1.jpg?w=593&h=444

lek dla pszczół suplement dla pszczół Bayvarol Varroa destructor warroza zwalczanie warrozy lek na warrozę paski na warrozę flumetryna stosowanie Bayvarolu

Bayvarol - lek na warrozę

Innym preparatem, równie dostępnym w formie pasków jest Bayvarol. 20 pasków kosztuje około 80 zł. Każdy pasek zawiera 3,6 mg substancji czynnej flumetryny. Opakowanie pasków wystarczy dla 5 w pełni rozwiniętych rodzin pszczelich. W dużej rodzinie pszczelej zawiesza się bowiem wewnątrz ula maksymalnie cztery paski. W niewielkiej rodzinie pszczelej w zupełności wystarczą dwa paski. Bayvarol zawiesza się bezpośrednio pomiędzy ramkami. Po umieszczeniu preparatu w miejscu docelowym należy na dennicy umieścić biała plastikową wkładkę i sprawdzić, jak będzie wyglądała po 24 godzinach od zawieszenia preparatu. Jeśli będą znajdować się na niej martwe roztocza, to znaczy, że wkładka z paskami działa prawidłowo. Jeśli w rodzinie pszczelej nie ma czerwiu paski powinny znajdować się w ulu maksymalnie 15 dni. Jeśli natomiast w ulu znajduje się czerw, paski powinniśmy zostawić na 42 dni. Paski powinny być tak zawieszone, by pszczoły mogły swobodnie poruszać się pomiędzy nimi i by miały dostęp do jednej i drugiej strony pasku.

Preparat Bayvarol powinien być stosowany w okresie, gdy pszczoły wykazują pełną aktywność (czyli nie w zimie). Optymalny moment na leczenie to okres po miodobraniu, pomiędzy końcem lipca a połową września. Nie należy stosować preparatu podczas chłodnych miesięcy, gdyż niska temperatura może znacznie osłabiać działanie substancji czynnej zawartej w preparacie. Nawet, jeśli paski zostaną zawieszone, nie spełnią swojego zadania i będzie to lek wyrzucony w błoto. Zawieszone paski nie powinny znajdować się w ulu dłużej niż przez sześć tygodni. Może się bowiem okazać, że Varroa destructor uodporni się na skład preparatu, nie wyginie, a kolejne leczenie będzie przebiegało dużo dłużej i będzie z pewnością trudniejsze.

Pszczelarze powinni pamiętać o tym, że podczas leczenia pszczół muszą zachować wszelkie środki ostrożności. Nie chodzi przecież o to, by walcząc z chorobami pszczół sprowadzić na siebie dolegliwości chorobowe. Podczas zawieszania pasków nie należy jeść ani pić – flumetryna nie powinna mieć bowiem kontaktu z żywnością. Nie powinno się też palić tytoniu. Po zamocowaniu pasków w ulu pszczelarz powinien dobrze umyć ręce [4].

Opracowano na podstawie:
1. Ryszard Pałach, O wynikach pszczelarzenia decyduje dbałość o zdrowie pszczół, „Rolnicze ABC” 2008, nr 10, s. 17
2. Przemysław Miarka, Obowiązujące regulacje prawne wybranych zagadnień z zakresu pszczelarstwa, www.odr.pl, 8.10.2014 r.
3. Apiwarol, ulotka produktowa, biovet.pl, 8.10.2014 r.
4. Bayvarol, ulotka produktowa, weterynaria.bayer.com.pl, 8.10.2014 r.
5. Biowar 500, ulotka produktowa, biovet.pl, 8.10.2014 r.
6. Paweł Chorbiński, Jak skutecznie zwalczać warrozę w rodzinach pszczelich?, Życie Weterynaryjne 2010, nr 7, s. 589-590

Zobacz również:

Preparaty lecznicze i suplementy dla pszczół

Leki zwalczające Varroa destructor

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 28539

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.