Portal Pszczelarski

Bayvarol - lek na warrozę

Na zdjęciu: Bayvarol i zastosowanie w ulu. Źródło zdjęcia: pcelinaskolica.files.wordpress.com/2012/08/bayvarol1.jpg?w=593&h=444

lek dla pszczół suplement dla pszczół Bayvarol Varroa destructor warroza zwalczanie warrozy lek na warrozę paski na warrozę flumetryna stosowanie Bayvarolu

Bayvarol - lek na warrozę

Innym preparatem, równie dostępnym w formie pasków jest Bayvarol. 20 pasków kosztuje około 80 zł. Każdy pasek zawiera 3,6 mg substancji czynnej flumetryny. Opakowanie pasków wystarczy dla 5 w pełni rozwiniętych rodzin pszczelich. W dużej rodzinie pszczelej zawiesza się bowiem wewnątrz ula maksymalnie cztery paski. W niewielkiej rodzinie pszczelej w zupełności wystarczą dwa paski. Bayvarol zawiesza się bezpośrednio pomiędzy ramkami. Po umieszczeniu preparatu w miejscu docelowym należy na dennicy umieścić biała plastikową wkładkę i sprawdzić, jak będzie wyglądała po 24 godzinach od zawieszenia preparatu. Jeśli będą znajdować się na niej martwe roztocza, to znaczy, że wkładka z paskami działa prawidłowo. Jeśli w rodzinie pszczelej nie ma czerwiu paski powinny znajdować się w ulu maksymalnie 15 dni. Jeśli natomiast w ulu znajduje się czerw, paski powinniśmy zostawić na 42 dni. Paski powinny być tak zawieszone, by pszczoły mogły swobodnie poruszać się pomiędzy nimi i by miały dostęp do jednej i drugiej strony pasku.

Preparat Bayvarol powinien być stosowany w okresie, gdy pszczoły wykazują pełną aktywność (czyli nie w zimie). Optymalny moment na leczenie to okres po miodobraniu, pomiędzy końcem lipca a połową września. Nie należy stosować preparatu podczas chłodnych miesięcy, gdyż niska temperatura może znacznie osłabiać działanie substancji czynnej zawartej w preparacie. Nawet, jeśli paski zostaną zawieszone, nie spełnią swojego zadania i będzie to lek wyrzucony w błoto. Zawieszone paski nie powinny znajdować się w ulu dłużej niż przez sześć tygodni. Może się bowiem okazać, że Varroa destructor uodporni się na skład preparatu, nie wyginie, a kolejne leczenie będzie przebiegało dużo dłużej i będzie z pewnością trudniejsze.

Pszczelarze powinni pamiętać o tym, że podczas leczenia pszczół muszą zachować wszelkie środki ostrożności. Nie chodzi przecież o to, by walcząc z chorobami pszczół sprowadzić na siebie dolegliwości chorobowe. Podczas zawieszania pasków nie należy jeść ani pić – flumetryna nie powinna mieć bowiem kontaktu z żywnością. Nie powinno się też palić tytoniu. Po zamocowaniu pasków w ulu pszczelarz powinien dobrze umyć ręce [4].

Opracowano na podstawie:
1. Ryszard Pałach, O wynikach pszczelarzenia decyduje dbałość o zdrowie pszczół, „Rolnicze ABC” 2008, nr 10, s. 17
2. Przemysław Miarka, Obowiązujące regulacje prawne wybranych zagadnień z zakresu pszczelarstwa, www.odr.pl, 8.10.2014 r.
3. Apiwarol, ulotka produktowa, biovet.pl, 8.10.2014 r.
4. Bayvarol, ulotka produktowa, weterynaria.bayer.com.pl, 8.10.2014 r.
5. Biowar 500, ulotka produktowa, biovet.pl, 8.10.2014 r.
6. Paweł Chorbiński, Jak skutecznie zwalczać warrozę w rodzinach pszczelich?, Życie Weterynaryjne 2010, nr 7, s. 589-590

Zobacz również:

Preparaty lecznicze i suplementy dla pszczół

Leki zwalczające Varroa destructor

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 35719

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Zielona sałata z dressingiem miodowo-musztardowym

Koktajl arbuzowo-truskawkowy z miodem

Szaszłyki z marynatą miodową

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Marchewka z jabłkiem i miodem

Udka z kurczaka z ketchupem i miodem

Kurczak w sosie miodowo-musztardowym z nutką chili

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim