Portal Pszczelarski

Bayvarol - lek na warrozę

Na zdjęciu: Bayvarol i zastosowanie w ulu. Źródło zdjęcia: pcelinaskolica.files.wordpress.com/2012/08/bayvarol1.jpg?w=593&h=444

lek dla pszczół suplement dla pszczół Bayvarol Varroa destructor warroza zwalczanie warrozy lek na warrozę paski na warrozę flumetryna stosowanie Bayvarolu

Bayvarol - lek na warrozę

Innym preparatem, równie dostępnym w formie pasków jest Bayvarol. 20 pasków kosztuje około 80 zł. Każdy pasek zawiera 3,6 mg substancji czynnej flumetryny. Opakowanie pasków wystarczy dla 5 w pełni rozwiniętych rodzin pszczelich. W dużej rodzinie pszczelej zawiesza się bowiem wewnątrz ula maksymalnie cztery paski. W niewielkiej rodzinie pszczelej w zupełności wystarczą dwa paski. Bayvarol zawiesza się bezpośrednio pomiędzy ramkami. Po umieszczeniu preparatu w miejscu docelowym należy na dennicy umieścić biała plastikową wkładkę i sprawdzić, jak będzie wyglądała po 24 godzinach od zawieszenia preparatu. Jeśli będą znajdować się na niej martwe roztocza, to znaczy, że wkładka z paskami działa prawidłowo. Jeśli w rodzinie pszczelej nie ma czerwiu paski powinny znajdować się w ulu maksymalnie 15 dni. Jeśli natomiast w ulu znajduje się czerw, paski powinniśmy zostawić na 42 dni. Paski powinny być tak zawieszone, by pszczoły mogły swobodnie poruszać się pomiędzy nimi i by miały dostęp do jednej i drugiej strony pasku.

Preparat Bayvarol powinien być stosowany w okresie, gdy pszczoły wykazują pełną aktywność (czyli nie w zimie). Optymalny moment na leczenie to okres po miodobraniu, pomiędzy końcem lipca a połową września. Nie należy stosować preparatu podczas chłodnych miesięcy, gdyż niska temperatura może znacznie osłabiać działanie substancji czynnej zawartej w preparacie. Nawet, jeśli paski zostaną zawieszone, nie spełnią swojego zadania i będzie to lek wyrzucony w błoto. Zawieszone paski nie powinny znajdować się w ulu dłużej niż przez sześć tygodni. Może się bowiem okazać, że Varroa destructor uodporni się na skład preparatu, nie wyginie, a kolejne leczenie będzie przebiegało dużo dłużej i będzie z pewnością trudniejsze.

Pszczelarze powinni pamiętać o tym, że podczas leczenia pszczół muszą zachować wszelkie środki ostrożności. Nie chodzi przecież o to, by walcząc z chorobami pszczół sprowadzić na siebie dolegliwości chorobowe. Podczas zawieszania pasków nie należy jeść ani pić – flumetryna nie powinna mieć bowiem kontaktu z żywnością. Nie powinno się też palić tytoniu. Po zamocowaniu pasków w ulu pszczelarz powinien dobrze umyć ręce [4].

Opracowano na podstawie:
1. Ryszard Pałach, O wynikach pszczelarzenia decyduje dbałość o zdrowie pszczół, „Rolnicze ABC” 2008, nr 10, s. 17
2. Przemysław Miarka, Obowiązujące regulacje prawne wybranych zagadnień z zakresu pszczelarstwa, www.odr.pl, 8.10.2014 r.
3. Apiwarol, ulotka produktowa, biovet.pl, 8.10.2014 r.
4. Bayvarol, ulotka produktowa, weterynaria.bayer.com.pl, 8.10.2014 r.
5. Biowar 500, ulotka produktowa, biovet.pl, 8.10.2014 r.
6. Paweł Chorbiński, Jak skutecznie zwalczać warrozę w rodzinach pszczelich?, Życie Weterynaryjne 2010, nr 7, s. 589-590

Zobacz również:

Preparaty lecznicze i suplementy dla pszczół

Leki zwalczające Varroa destructor

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 38703

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Rola murarki ogrodowej w uprawach sadowniczych

Ciasto czekoladowe z miodem – komentarz do przepisu

Kopulacja i rozwój murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Piernik sułtański

Nan-e qandi

Chałka z szafranem i miodem

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej

Konopie indyjskie i ich wpływ na pszczoły

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Różano-orkiszowy torcik naleśnikowy z miodem

Różowe stringi z miodem

Śledzie w korzennej marynacie z miodem