Bayvarol - lek na warrozę
Bayvarol - lek na warrozę
Innym preparatem, równie dostępnym w formie pasków jest Bayvarol. 20 pasków kosztuje około 80 zł. Każdy pasek zawiera 3,6 mg substancji czynnej flumetryny. Opakowanie pasków wystarczy dla 5 w pełni rozwiniętych rodzin pszczelich. W dużej rodzinie pszczelej zawiesza się bowiem wewnątrz ula maksymalnie cztery paski. W niewielkiej rodzinie pszczelej w zupełności wystarczą dwa paski. Bayvarol zawiesza się bezpośrednio pomiędzy ramkami. Po umieszczeniu preparatu w miejscu docelowym należy na dennicy umieścić biała plastikową wkładkę i sprawdzić, jak będzie wyglądała po 24 godzinach od zawieszenia preparatu. Jeśli będą znajdować się na niej martwe roztocza, to znaczy, że wkładka z paskami działa prawidłowo. Jeśli w rodzinie pszczelej nie ma czerwiu paski powinny znajdować się w ulu maksymalnie 15 dni. Jeśli natomiast w ulu znajduje się czerw, paski powinniśmy zostawić na 42 dni. Paski powinny być tak zawieszone, by pszczoły mogły swobodnie poruszać się pomiędzy nimi i by miały dostęp do jednej i drugiej strony pasku.
Preparat Bayvarol powinien być stosowany w okresie, gdy pszczoły wykazują pełną aktywność (czyli nie w zimie). Optymalny moment na leczenie to okres po miodobraniu, pomiędzy końcem lipca a połową września. Nie należy stosować preparatu podczas chłodnych miesięcy, gdyż niska temperatura może znacznie osłabiać działanie substancji czynnej zawartej w preparacie. Nawet, jeśli paski zostaną zawieszone, nie spełnią swojego zadania i będzie to lek wyrzucony w błoto. Zawieszone paski nie powinny znajdować się w ulu dłużej niż przez sześć tygodni. Może się bowiem okazać, że Varroa destructor uodporni się na skład preparatu, nie wyginie, a kolejne leczenie będzie przebiegało dużo dłużej i będzie z pewnością trudniejsze.
Pszczelarze powinni pamiętać o tym, że podczas leczenia pszczół muszą zachować wszelkie środki ostrożności. Nie chodzi przecież o to, by walcząc z chorobami pszczół sprowadzić na siebie dolegliwości chorobowe. Podczas zawieszania pasków nie należy jeść ani pić – flumetryna nie powinna mieć bowiem kontaktu z żywnością. Nie powinno się też palić tytoniu. Po zamocowaniu pasków w ulu pszczelarz powinien dobrze umyć ręce [4].
Opracowano na podstawie:
1. Ryszard Pałach, O wynikach pszczelarzenia decyduje dbałość o zdrowie pszczół, „Rolnicze ABC” 2008, nr 10, s. 17
2. Przemysław Miarka, Obowiązujące regulacje prawne wybranych zagadnień z zakresu pszczelarstwa, www.odr.pl, 8.10.2014 r.
3. Apiwarol, ulotka produktowa, biovet.pl, 8.10.2014 r.
4. Bayvarol, ulotka produktowa, weterynaria.bayer.com.pl, 8.10.2014 r.
5. Biowar 500, ulotka produktowa, biovet.pl, 8.10.2014 r.
6. Paweł Chorbiński, Jak skutecznie zwalczać warrozę w rodzinach pszczelich?, Życie Weterynaryjne 2010, nr 7, s. 589-590
Zobacz również:
Liczba wyświetleń artykułu: 52296
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!