Portal Pszczelarski

Leki zwalczające Varroa destructor

Na zdjęciu: Varroa destructor na pszczole miodnej. Źródło zdjęcia: en.wikipedia.org/wiki/File:Varroa_destructor_on_honeybee_host-inverted.jpg

lek dla pszczół suplement dla pszczół chemia miękka chemia twarda amitraza syntetyczne pyretroidy Varroa destructor warroza zwalczanie warrozy

Leki zwalczające Varroa destructor

Pszczelarze powinni pamiętać, że ich działalność jest nadzorowana przez właściwą dla lokalizacji pasieki inspekcję weterynaryjną. Jeśli w pasiece pojawi się choroba pszczół, leczenie powinno odbywać się pod nadzorem powiatowego lekarza weterynarii. Jeśli chodzi o preparaty dopuszczone w Polsce do leczenia pszczół, jest ich niewiele – stosowanie wszelkich innych specyfików jest nie tylko nielegalne, ale też może spowodować poważne konsekwencje zdrowotne dla pszczół. Dopuszczone do obrotu oraz zarejestrowane na terenie kraju  jest kilka preparatów [2].

Wiele specyfików przez ostatnie lata przewinęło się zarówno przez hurtownie weterynaryjne, jak i przez pasieki, w których znajdowały się zarażone pszczoły. Niestety, choroba pojawiła się nagle i poszukiwanie leku na warrozę przebiegało niejako po omacku. Wiele substancji czynnych, zawartych w wykorzystywanych lekach okazywało się być szkodliwymi nie tylko dla pszczół, ale też dla ludzi. Choć faktycznie były skuteczne w zwalczaniu Varroa destructor, liczne efekty uboczne zdyskwalifikowały je jak środki farmaceutyczne i leki te zostały wykluczone z obrotu krajowego.

Spośród środków chemicznych, przeznaczonych do zwalczania warrozy można wyróżnić dwa rodzaje preparatów: tzw. chemię miękką i twardą. Wśród chemii twardej dominują środki, w których substancją czynną jest amitraza oraz syntetyczne pyretroidy. Chemia miękka to różnego rodzaju kwasy organiczne, a także preparaty przygotowane na bazie olejków eterycznych.

Opracowano na podstawie:
1. Ryszard Pałach, O wynikach pszczelarzenia decyduje dbałość o zdrowie pszczół, „Rolnicze ABC” 2008, nr 10, s. 17
2. Przemysław Miarka, Obowiązujące regulacje prawne wybranych zagadnień z zakresu pszczelarstwa, www.odr.pl, 8.10.2014 r.
3. Apiwarol, ulotka produktowa, biovet.pl, 8.10.2014 r.
4. Bayvarol, ulotka produktowa, weterynaria.bayer.com.pl, 8.10.2014 r.
5. Biowar 500, ulotka produktowa, biovet.pl, 8.10.2014 r.
6. Paweł Chorbiński, Jak skutecznie zwalczać warrozę w rodzinach pszczelich?, Życie Weterynaryjne 2010, nr 7, s. 589-590

Zobacz również:

Preparaty lecznicze i suplementy dla pszczół

Api Life Var - lek na warrozę

Apiwarol AS - lek na warrozę

Bayvarol - lek na warrozę

Biowar 500 - lek na warrozę

Leki zwalczające Varroa destructor
Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 10740

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Miodobranie - krok po kroku

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Wieprzowe polędwiczki miodowo-musztardowe

Filet limonkowo-miodowy z ziołami

Letnia sałatka z szynką, melonem i miodem

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Pierniczki z miodem na święta - wersja 2

Krem czekoladowo-owocowy z bazylią

Kuskus z warzywami, ziarnami i miodem