Portal Pszczelarski

Leki zwalczające Varroa destructor

Na zdjęciu: Varroa destructor na pszczole miodnej. Źródło zdjęcia: en.wikipedia.org/wiki/File:Varroa_destructor_on_honeybee_host-inverted.jpg

lek dla pszczół suplement dla pszczół chemia miękka chemia twarda amitraza syntetyczne pyretroidy Varroa destructor warroza zwalczanie warrozy

Leki zwalczające Varroa destructor

Pszczelarze powinni pamiętać, że ich działalność jest nadzorowana przez właściwą dla lokalizacji pasieki inspekcję weterynaryjną. Jeśli w pasiece pojawi się choroba pszczół, leczenie powinno odbywać się pod nadzorem powiatowego lekarza weterynarii. Jeśli chodzi o preparaty dopuszczone w Polsce do leczenia pszczół, jest ich niewiele – stosowanie wszelkich innych specyfików jest nie tylko nielegalne, ale też może spowodować poważne konsekwencje zdrowotne dla pszczół. Dopuszczone do obrotu oraz zarejestrowane na terenie kraju  jest kilka preparatów [2].

Wiele specyfików przez ostatnie lata przewinęło się zarówno przez hurtownie weterynaryjne, jak i przez pasieki, w których znajdowały się zarażone pszczoły. Niestety, choroba pojawiła się nagle i poszukiwanie leku na warrozę przebiegało niejako po omacku. Wiele substancji czynnych, zawartych w wykorzystywanych lekach okazywało się być szkodliwymi nie tylko dla pszczół, ale też dla ludzi. Choć faktycznie były skuteczne w zwalczaniu Varroa destructor, liczne efekty uboczne zdyskwalifikowały je jak środki farmaceutyczne i leki te zostały wykluczone z obrotu krajowego.

Spośród środków chemicznych, przeznaczonych do zwalczania warrozy można wyróżnić dwa rodzaje preparatów: tzw. chemię miękką i twardą. Wśród chemii twardej dominują środki, w których substancją czynną jest amitraza oraz syntetyczne pyretroidy. Chemia miękka to różnego rodzaju kwasy organiczne, a także preparaty przygotowane na bazie olejków eterycznych.

Opracowano na podstawie:
1. Ryszard Pałach, O wynikach pszczelarzenia decyduje dbałość o zdrowie pszczół, „Rolnicze ABC” 2008, nr 10, s. 17
2. Przemysław Miarka, Obowiązujące regulacje prawne wybranych zagadnień z zakresu pszczelarstwa, www.odr.pl, 8.10.2014 r.
3. Apiwarol, ulotka produktowa, biovet.pl, 8.10.2014 r.
4. Bayvarol, ulotka produktowa, weterynaria.bayer.com.pl, 8.10.2014 r.
5. Biowar 500, ulotka produktowa, biovet.pl, 8.10.2014 r.
6. Paweł Chorbiński, Jak skutecznie zwalczać warrozę w rodzinach pszczelich?, Życie Weterynaryjne 2010, nr 7, s. 589-590

Zobacz również:

Preparaty lecznicze i suplementy dla pszczół

Api Life Var - lek na warrozę

Apiwarol AS - lek na warrozę

Bayvarol - lek na warrozę

Biowar 500 - lek na warrozę

Leki zwalczające Varroa destructor
Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 10072

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Miód - produkt pszczeli

Pszczelarz, a kto to taki?

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 1.

O co chodzi w BeePower!?

Opowiemy faktów full, jak w biznesie działa ul

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele