Portal Pszczelarski

Leki zwalczające Varroa destructor

Na zdjęciu: Varroa destructor na pszczole miodnej. Źródło zdjęcia: en.wikipedia.org/wiki/File:Varroa_destructor_on_honeybee_host-inverted.jpg

lek dla pszczół suplement dla pszczół chemia miękka chemia twarda amitraza syntetyczne pyretroidy Varroa destructor warroza zwalczanie warrozy

Leki zwalczające Varroa destructor

Pszczelarze powinni pamiętać, że ich działalność jest nadzorowana przez właściwą dla lokalizacji pasieki inspekcję weterynaryjną. Jeśli w pasiece pojawi się choroba pszczół, leczenie powinno odbywać się pod nadzorem powiatowego lekarza weterynarii. Jeśli chodzi o preparaty dopuszczone w Polsce do leczenia pszczół, jest ich niewiele – stosowanie wszelkich innych specyfików jest nie tylko nielegalne, ale też może spowodować poważne konsekwencje zdrowotne dla pszczół. Dopuszczone do obrotu oraz zarejestrowane na terenie kraju  jest kilka preparatów [2].

Wiele specyfików przez ostatnie lata przewinęło się zarówno przez hurtownie weterynaryjne, jak i przez pasieki, w których znajdowały się zarażone pszczoły. Niestety, choroba pojawiła się nagle i poszukiwanie leku na warrozę przebiegało niejako po omacku. Wiele substancji czynnych, zawartych w wykorzystywanych lekach okazywało się być szkodliwymi nie tylko dla pszczół, ale też dla ludzi. Choć faktycznie były skuteczne w zwalczaniu Varroa destructor, liczne efekty uboczne zdyskwalifikowały je jak środki farmaceutyczne i leki te zostały wykluczone z obrotu krajowego.

Spośród środków chemicznych, przeznaczonych do zwalczania warrozy można wyróżnić dwa rodzaje preparatów: tzw. chemię miękką i twardą. Wśród chemii twardej dominują środki, w których substancją czynną jest amitraza oraz syntetyczne pyretroidy. Chemia miękka to różnego rodzaju kwasy organiczne, a także preparaty przygotowane na bazie olejków eterycznych.

Opracowano na podstawie:
1. Ryszard Pałach, O wynikach pszczelarzenia decyduje dbałość o zdrowie pszczół, „Rolnicze ABC” 2008, nr 10, s. 17
2. Przemysław Miarka, Obowiązujące regulacje prawne wybranych zagadnień z zakresu pszczelarstwa, www.odr.pl, 8.10.2014 r.
3. Apiwarol, ulotka produktowa, biovet.pl, 8.10.2014 r.
4. Bayvarol, ulotka produktowa, weterynaria.bayer.com.pl, 8.10.2014 r.
5. Biowar 500, ulotka produktowa, biovet.pl, 8.10.2014 r.
6. Paweł Chorbiński, Jak skutecznie zwalczać warrozę w rodzinach pszczelich?, Życie Weterynaryjne 2010, nr 7, s. 589-590

Zobacz również:

Preparaty lecznicze i suplementy dla pszczół

Api Life Var - lek na warrozę

Apiwarol AS - lek na warrozę

Bayvarol - lek na warrozę

Biowar 500 - lek na warrozę

Leki zwalczające Varroa destructor
Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 11183

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Ciasto jogurtowo-miodowe z cynamonem

Słodka sałatka z kurczakiem

Ciasto orzechowe z miodem

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Chałka z szafranem i miodem

Bastani – perskie lody szafranowe

Chleb z szafranem i miodem

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

BeePower! w Polsce i za granicą

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 2.

Bee Power i Enactus WSZiB nagrodzony w konkursie! Cz. 1.