Portal Pszczelarski

Leki zwalczające Varroa destructor

Na zdjęciu: Varroa destructor na pszczole miodnej. Źródło zdjęcia: en.wikipedia.org/wiki/File:Varroa_destructor_on_honeybee_host-inverted.jpg

lek dla pszczół suplement dla pszczół chemia miękka chemia twarda amitraza syntetyczne pyretroidy Varroa destructor warroza zwalczanie warrozy

Leki zwalczające Varroa destructor

Pszczelarze powinni pamiętać, że ich działalność jest nadzorowana przez właściwą dla lokalizacji pasieki inspekcję weterynaryjną. Jeśli w pasiece pojawi się choroba pszczół, leczenie powinno odbywać się pod nadzorem powiatowego lekarza weterynarii. Jeśli chodzi o preparaty dopuszczone w Polsce do leczenia pszczół, jest ich niewiele – stosowanie wszelkich innych specyfików jest nie tylko nielegalne, ale też może spowodować poważne konsekwencje zdrowotne dla pszczół. Dopuszczone do obrotu oraz zarejestrowane na terenie kraju  jest kilka preparatów [2].

Wiele specyfików przez ostatnie lata przewinęło się zarówno przez hurtownie weterynaryjne, jak i przez pasieki, w których znajdowały się zarażone pszczoły. Niestety, choroba pojawiła się nagle i poszukiwanie leku na warrozę przebiegało niejako po omacku. Wiele substancji czynnych, zawartych w wykorzystywanych lekach okazywało się być szkodliwymi nie tylko dla pszczół, ale też dla ludzi. Choć faktycznie były skuteczne w zwalczaniu Varroa destructor, liczne efekty uboczne zdyskwalifikowały je jak środki farmaceutyczne i leki te zostały wykluczone z obrotu krajowego.

Spośród środków chemicznych, przeznaczonych do zwalczania warrozy można wyróżnić dwa rodzaje preparatów: tzw. chemię miękką i twardą. Wśród chemii twardej dominują środki, w których substancją czynną jest amitraza oraz syntetyczne pyretroidy. Chemia miękka to różnego rodzaju kwasy organiczne, a także preparaty przygotowane na bazie olejków eterycznych.

Opracowano na podstawie:
1. Ryszard Pałach, O wynikach pszczelarzenia decyduje dbałość o zdrowie pszczół, „Rolnicze ABC” 2008, nr 10, s. 17
2. Przemysław Miarka, Obowiązujące regulacje prawne wybranych zagadnień z zakresu pszczelarstwa, www.odr.pl, 8.10.2014 r.
3. Apiwarol, ulotka produktowa, biovet.pl, 8.10.2014 r.
4. Bayvarol, ulotka produktowa, weterynaria.bayer.com.pl, 8.10.2014 r.
5. Biowar 500, ulotka produktowa, biovet.pl, 8.10.2014 r.
6. Paweł Chorbiński, Jak skutecznie zwalczać warrozę w rodzinach pszczelich?, Życie Weterynaryjne 2010, nr 7, s. 589-590

Zobacz również:

Preparaty lecznicze i suplementy dla pszczół

Api Life Var - lek na warrozę

Apiwarol AS - lek na warrozę

Bayvarol - lek na warrozę

Biowar 500 - lek na warrozę

Leki zwalczające Varroa destructor
Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 12127

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Skład miodu

Kontrola jakości miodu

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Pełnoziarniste placki z gruszką i miodem z pyłkiem pszczelim

Naleśniki bananowe z miodem

Puszysty omlet z bananami

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele