Portal Pszczelarski

Preparaty lecznicze i suplementy dla pszczół

Preparaty lecznicze i suplementy dla pszczół. Źródło obrazka: homeremediesthatreallywork.com/wp-content/uploads/2014/02/Bee-Stings-Home-Remedies-for-Bee-Stings-Using-Natural-Ingredients.jpg

lek dla pszczół suplement dla pszczół masowe wymieranie pszczół Varroa destructor warroza zwalczanie warrozy

Preparaty lecznicze i suplementy dla pszczół

Każdy pszczelarz, który chce mieć dobre efekty swojej pracy, musi dbać o swoje pszczoły pod każdym kątem, także o ich zdrowie i prawidłowe odżywienie. Ważnym aspektem jest przede wszystkim zwalczanie chorób pszczół. Wiele z nich nie tylko obniża jakość produkcji, ale też prowadzi do masowego wymierania pszczół.

W ostatnich latach większość dyskusji polskich pszczelarzy dotyczy kwestii zwalczania poważnego pasożyta pszczół, jakim jest Varroa destructor. Do tego dochodzą inne choroby pszczół, które powodują znaczne straty w hodowlach. Pszczelarze muszą jednak pamiętać, że leczenie pszczół wiąże się z podawaniem im konkretnych preparatów chemicznych. A to stanowi duży problem z punktu widzenia utrzymania naturalnych właściwości oraz wysokiej jakości wszystkich produktów, jakie pochodzą z ula pszczelego. Trzeba też wziąć pod uwagę, że środki chemiczne, które są uznane za niezbędne do stosowania w walce z konkretną chorobą mogą pszczoły osłabiać i przyczyniać się do pojawiania lub szybszego rozwoju innych chorób.

Dlatego za każdym razem, gdy chcemy podać pszczołom preparat chemiczny, warto zastanowić się, czy jest on naprawdę niezbędny i mieć świadomość, jakie niesie za sobą zagrożenia. Najlepszym, choć czasem nie do końca możliwym do realizacji rozwiązaniem jest bowiem maksymalne ograniczenie stosowania w pasiecie (nie tylko w ulach, ale też na zapleczu) wszelkich chemiofarmaceutyków. Nawet te najnowszej generacji mogą mieć skutki uboczne. Warto zachować zdrowy rozsądek nawet wtedy, gdy producent leku czy preparatu chemicznego zapewnia w ulotkach reklamowych, że jest on bezpieczny dla pszczół [1].

Kwasy organiczne jako środki lecznicze
Doskonałą alternatywą dla twardej chemii stosowanej w leczeniu warrozy są kwasy organiczne: mrówkowy, szczawiowy i mlekowy. Mają one pochodzenie naturalne, dlatego bez obaw można je stosować nawet w gospodarstwach ekologicznych. Kwasy organiczne sprawdzają się także wtedy, gdy chemiczne leki nie spełniły swojego zadania lub pszczoły uodporniły się na ich substancje czynne. Co prawda, kwasy organiczne nie powodują skażenia wytwarzanych w pasiekach produktów, jednak trzeba je stosować w okresach, w których pszczoły nie zajmują się wytwarzaniem miodu towarowego.

Opracowano na podstawie:
1. Ryszard Pałach, O wynikach pszczelarzenia decyduje dbałość o zdrowie pszczół, „Rolnicze ABC” 2008, nr 10, s. 17
2. Przemysław Miarka, Obowiązujące regulacje prawne wybranych zagadnień z zakresu pszczelarstwa, www.odr.pl, 8.10.2014 r.
3. Apiwarol, ulotka produktowa, biovet.pl, 8.10.2014 r.
4. Bayvarol, ulotka produktowa, weterynaria.bayer.com.pl, 8.10.2014 r.
5. Biowar 500, ulotka produktowa, biovet.pl, 8.10.2014 r.
6. Paweł Chorbiński, Jak skutecznie zwalczać warrozę w rodzinach pszczelich?, Życie Weterynaryjne 2010, nr 7, s. 589-590

Zobacz również:

Leki zwalczające Varroa destructor

Kwas mlekowy - lek na warrozę

Kwas mrówkowy - lek na warrozę

Kwas szczawiowy - lek na warrozę

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 9678

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.