Portal Pszczelarski

Poszerzanie gniazda pszczelego

Na zdjęciu: pszczoły na ramkach. Źródło zdjęcia: media.treehugger.com/assets/images/2011/10/architects-redesign-beehive.png

poszerzanie gniazda pszczelego rozbudowa gniazda pszczelego zwężanie gniazda pszczelego gniazdo pszczele nastrój rojowy metoda poszerzania gniazda pszczelego temperatura powietrza

Bez względu na porę roku gniazdo powinno być wielkościowo dopasowane do potrzeb rodziny pszczelej. Dlatego też doświadczony pszczelarz powinien uważnie obserwować pszczoły i dokonywać w razie potrzeby poszerzania lub zwężania gniazda.

Trzeba pamiętać, by poszerzanie przeprowadzić w odpowiednim czasie. Jeśli zrobimy to zbyt wcześnie, będzie to miało negatywny wpływ na rozwój rodziny pszczelej. Jeśli przegapimy idealny moment, rodzina będzie mniej wydajna. Można też w ten sposób doprowadzić do nastroju rojowego. Jak ocenić, kiedy jest ta właściwa chwila? Trzeba obserwować gniazdo, aby ocenić obsiadanie przez pszczoły uliczek między plastrami, ilość czerwia, jaki wychowują robotnice oraz te pszczoły, które wiszą na dolnych listewkach ramek.

Kiedy czas na rozbudowę?
Pora rozbudowy gniazda jest wtedy, gdy pszczoły zajmują wszystkie uliczki międzyplastrowe, a także wszystkie przestrzenie po bokach korpusu oraz gdy czerw zajmuje sto procent przestrzeni gniazda i znajduje się nawet na skrajnych plastrach. Poszerzyć gniazdo trzeba także wtedy, gdy w rodzinie znajdującej się na jednym korpusie w rodni znajdują się dwa albo trzy plastry z wygryzającym się czerwiem. Natomiast w przypadku, gdy rodzina znajduje się na dwóch korpusach poszerzenie jest konieczne, jeśli czerw wypełnia głównie dolny korpus oraz znajdują się plastry z wygryzającym się czerwiem. [1]

Dostawianie plastrów
Na czym polega poszerzanie gniazda? Najczęściej na wstawieniu plastrów suszu albo węzy przy czerwiu. Tę metodę stosujemy przy poszerzaniu uli korpusowych. Zwykle plastry zabudowane są grupowane obok siebie w środku korpusu, a po bokach, w równych odległościach instaluje się ramki z węzą. W ten sposób ułożone plastry szybko zostaną zasiedlone przez pszczoły oraz zaczerwione przez matkę. Oczywiście, trzeba pamiętać, że takie dokładanie plastrów ma swoje granice i nie możemy tego robić w nieskończoność. [2]

Poszerzanie bez plastrów
A co wtedy, gdy nie mamy pod ręką zapasowych plastrów? Można poszerzać rodzinę przy użyciu ramek. Podczas pierwszego poszerzania wyjmujemy z dolnego korpusu jeden plaster i umieszczamy go wewnątrz korpusu dokładanego, a w powstałą przestrzeń wstawiamy węzę. Pszczoły szybko zasiedlą zarówno dołożony plaster, jak i plastry z węzą. Gdy pszczoły odbudują w ten sposób cztery lub pięć plastrów z węzą, najlepiej odbudowany plaster przesuwa się o jedno miejsce, a w środku umieszcza kolejną węzę. Jeśli pszczoły mają akurat dobry pożytek, plastry szybko będą odbudowywane. Już po 10 dniach wszystkie ramki z węzą powinny być zasiedlone, a nawet częściowo wypełnione jajami. [1]

Właściwa temperatura, dostęp do dobrej wody
Podczas poszerzania gniazda trzeba pamiętać o tym, by wykonywać to wyłącznie w okresie, gdy temperatura powietrza nie zagraża już zaziębieniem pszczół. Poniżej 20 stopni prace należy wykonywać stopniowo i nie gwałtownie. Dopiero, gdy temperatura otoczenia na stałe osiągnie pułap 20 stopni, można poszerzać gniazdo nawet o sto procent. Pszczelarz powinien też pamiętać, że w okresie intensywnego rozwoju rodziny pszczelej trzeba jej zapewnić stałe źródło dobrej wody. Jest ona niezbędna do prawidłowego rozwoju czerwia, a także do funkcjonowania organizmów pszczół. [2]

Opracowano na podstawie:
1. Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 64-67
2. Stanisław Dubiel, Rozwój pszczół po okresie zimowym, www.lodr.pl, 22.10.2014 r.

Zobacz również:

Zalecenia pszczelarskie na marzec

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Nastrój rojowy - czy rójka to konieczność?

Pierwszy oblot pszczół po zimowli

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 23983

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.