Portal Pszczelarski

Bartnictwo w Polsce - odtwarzanie bartnictwa

Na zdjęciu: bartnik podczas pracy przy barci zamkniętej. Źródło zdjęcia: footage.framepool.com/shotimg/861224738-bellows-bee-smoker-honey-harvest-beekeeper.jpg

bartnictwo bartnictwo w Polsce historia bartnictwa odtwarzanie bartnictwa Puszcza Nadpilicka Puszcza Świętokrzyska pozyskiwanie miodu baszkirscy bartnicy z Uralu Ural Nadleśnictwo Spała

Bartnictwo w Polsce - odtwarzanie bartnictwa

Odtwarzanie bartnictwa
Na przestrzeni wieków bartnictwo stopniowo i płynnie oddało palmę pierwszeństwa pszczelarstwu. Dziś uważane jest za sztukę dawną, jednak niekoniecznie przydatną współcześnie. Jednak od pewnego czasu pojawiają się inicjatywy zmierzające do tego, by temu starodawnemu zawodowi przywrócić dawną świetność. Co więcej – mamy w Polsce w tym zakresie pewne sukcesy. Warto tu wspomnieć chociażby o projekcie „Odtwarzanie bartnictwa – ochrona przyrody i staropolskiej tradycji”. Jego celem było przywrócenie dawnego bartnictwa, nie tylko jako sposobu wybierania miodu, ale też jako specyficznej kultury i zwyczajów. Projekt zasięgiem terytorialnym obejmował Puszczę Nadpilicką oraz Puszczę Świętokrzyską. Osoby, które wzięły udział w tym eksperymentalnym projekcie pracowały przy użyciu takich samych narzędzi, jakich używano już tysiąc lat temu. Były one dokładnie odtwarzane na podstawie obiektów muzealnych [1].

Nauczyciele – bartnicy z Uralu
Unikalny proces odtwarzania bartnictwa na terenach polskich rozpoczął się w 2006 roku. Przyszli bartnicy wywodzili się, oczywiście, spośród regionalnych pszczelarzy, którzy byli zainteresowania poszerzeniem swojej działalności o historyczne metody pozyskiwania miodu. Pomagali im w tym specjalnie zaproszeni baszkirscy bartnicy z Uralu. Tam bowiem tradycje bartnicze są nadal żywe, a pozyskiwanie miodu wygląda tak samo jak przed wiekami. Projekt prowadzony był na terenie Nadleśnictwa Spała. Obecnie w tamtym rejonie znajduje się dziesięć drzew z wyrobionymi barciami. W przyszłości barcie będą żłobione w kolejnych drzewach. Jeśli okaże się, że to przywrócone bartnictwo faktycznie przynosi efekty, zapewne dawne tradycje bartnicze będą stopniowo pojawiać się w innych rejonach kraju.

Opracowano na podstawie:
1. Agata Śliwka, Paweł Staniszewski, Bartnictwo – historia czy przykład edukacji plenerowej?, Studia i Materiały CEPL w Rogowie, r. 2014 Zeszyt 34, s. 39-41
2. Romuald Żukowski, Bartnictwo w zagajnicy łomżyńskiej, Białostockie Towarzystwo Naukowo, Białystok, s. 37

Czytaj również:

XV Międzynarodowe Warsztaty Pszczelarskie pt. Bartnictwo w Sudetach Zachodnich w Jeleniej Górze

Bartnictwo w Polsce - tradycja

Bartnictwo w Polsce - zawód bartnika i produkt bartniczy

Bartnictwo w Polsce - barć i jej budowa

Bartnictwo w Polsce - miodobranie i miód bartny

Bartnictwo w Polsce - szanse i zagrożenia

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 4693

Komentarze z forum pszczelarskiego

michal1972 2015-01-07 23:01:46

Coraz większym zainteresowaniem cieszy się bartnictwo. Pomagają w tym media. Oby tak dalej.  Współpracują z portalem:

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Właściwości i zastosowanie miodu

Skład miodu

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Podział miodów pitnych

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową