Portal Pszczelarski

Bartnictwo w Polsce - odtwarzanie bartnictwa

Na zdjęciu: bartnik podczas pracy przy barci zamkniętej. Źródło zdjęcia: footage.framepool.com/shotimg/861224738-bellows-bee-smoker-honey-harvest-beekeeper.jpg

bartnictwo bartnictwo w Polsce historia bartnictwa odtwarzanie bartnictwa Puszcza Nadpilicka Puszcza Świętokrzyska pozyskiwanie miodu baszkirscy bartnicy z Uralu Ural Nadleśnictwo Spała

Bartnictwo w Polsce - odtwarzanie bartnictwa

Odtwarzanie bartnictwa
Na przestrzeni wieków bartnictwo stopniowo i płynnie oddało palmę pierwszeństwa pszczelarstwu. Dziś uważane jest za sztukę dawną, jednak niekoniecznie przydatną współcześnie. Jednak od pewnego czasu pojawiają się inicjatywy zmierzające do tego, by temu starodawnemu zawodowi przywrócić dawną świetność. Co więcej – mamy w Polsce w tym zakresie pewne sukcesy. Warto tu wspomnieć chociażby o projekcie „Odtwarzanie bartnictwa – ochrona przyrody i staropolskiej tradycji”. Jego celem było przywrócenie dawnego bartnictwa, nie tylko jako sposobu wybierania miodu, ale też jako specyficznej kultury i zwyczajów. Projekt zasięgiem terytorialnym obejmował Puszczę Nadpilicką oraz Puszczę Świętokrzyską. Osoby, które wzięły udział w tym eksperymentalnym projekcie pracowały przy użyciu takich samych narzędzi, jakich używano już tysiąc lat temu. Były one dokładnie odtwarzane na podstawie obiektów muzealnych [1].

Nauczyciele – bartnicy z Uralu
Unikalny proces odtwarzania bartnictwa na terenach polskich rozpoczął się w 2006 roku. Przyszli bartnicy wywodzili się, oczywiście, spośród regionalnych pszczelarzy, którzy byli zainteresowania poszerzeniem swojej działalności o historyczne metody pozyskiwania miodu. Pomagali im w tym specjalnie zaproszeni baszkirscy bartnicy z Uralu. Tam bowiem tradycje bartnicze są nadal żywe, a pozyskiwanie miodu wygląda tak samo jak przed wiekami. Projekt prowadzony był na terenie Nadleśnictwa Spała. Obecnie w tamtym rejonie znajduje się dziesięć drzew z wyrobionymi barciami. W przyszłości barcie będą żłobione w kolejnych drzewach. Jeśli okaże się, że to przywrócone bartnictwo faktycznie przynosi efekty, zapewne dawne tradycje bartnicze będą stopniowo pojawiać się w innych rejonach kraju.

Opracowano na podstawie:
1. Agata Śliwka, Paweł Staniszewski, Bartnictwo – historia czy przykład edukacji plenerowej?, Studia i Materiały CEPL w Rogowie, r. 2014 Zeszyt 34, s. 39-41
2. Romuald Żukowski, Bartnictwo w zagajnicy łomżyńskiej, Białostockie Towarzystwo Naukowo, Białystok, s. 37

Czytaj również:

XV Międzynarodowe Warsztaty Pszczelarskie pt. Bartnictwo w Sudetach Zachodnich w Jeleniej Górze

Bartnictwo w Polsce - tradycja

Bartnictwo w Polsce - zawód bartnika i produkt bartniczy

Bartnictwo w Polsce - barć i jej budowa

Bartnictwo w Polsce - miodobranie i miód bartny

Bartnictwo w Polsce - szanse i zagrożenia

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 4027

Komentarze z forum pszczelarskiego

michal1972

2015-01-07 23:01:46

Coraz większym zainteresowaniem cieszy się bartnictwo. Pomagają w tym media. Oby tak dalej.

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.