Bartnictwo w Polsce - odtwarzanie bartnictwa
Bartnictwo w Polsce - odtwarzanie bartnictwa
Odtwarzanie bartnictwa
Na przestrzeni wieków bartnictwo stopniowo i płynnie oddało palmę pierwszeństwa pszczelarstwu. Dziś uważane jest za sztukę dawną, jednak niekoniecznie przydatną współcześnie. Jednak od pewnego czasu pojawiają się inicjatywy zmierzające do tego, by temu starodawnemu zawodowi przywrócić dawną świetność. Co więcej – mamy w Polsce w tym zakresie pewne sukcesy. Warto tu wspomnieć chociażby o projekcie „Odtwarzanie bartnictwa – ochrona przyrody i staropolskiej tradycji”. Jego celem było przywrócenie dawnego bartnictwa, nie tylko jako sposobu wybierania miodu, ale też jako specyficznej kultury i zwyczajów. Projekt zasięgiem terytorialnym obejmował Puszczę Nadpilicką oraz Puszczę Świętokrzyską. Osoby, które wzięły udział w tym eksperymentalnym projekcie pracowały przy użyciu takich samych narzędzi, jakich używano już tysiąc lat temu. Były one dokładnie odtwarzane na podstawie obiektów muzealnych [1].
Nauczyciele – bartnicy z Uralu
Unikalny proces odtwarzania bartnictwa na terenach polskich rozpoczął się w 2006 roku. Przyszli bartnicy wywodzili się, oczywiście, spośród regionalnych pszczelarzy, którzy byli zainteresowania poszerzeniem swojej działalności o historyczne metody pozyskiwania miodu. Pomagali im w tym specjalnie zaproszeni baszkirscy bartnicy z Uralu. Tam bowiem tradycje bartnicze są nadal żywe, a pozyskiwanie miodu wygląda tak samo jak przed wiekami. Projekt prowadzony był na terenie Nadleśnictwa Spała. Obecnie w tamtym rejonie znajduje się dziesięć drzew z wyrobionymi barciami. W przyszłości barcie będą żłobione w kolejnych drzewach. Jeśli okaże się, że to przywrócone bartnictwo faktycznie przynosi efekty, zapewne dawne tradycje bartnicze będą stopniowo pojawiać się w innych rejonach kraju.
Opracowano na podstawie:
1. Agata Śliwka, Paweł Staniszewski, Bartnictwo – historia czy przykład edukacji plenerowej?, Studia i Materiały CEPL w Rogowie, r. 2014 Zeszyt 34, s. 39-41
2. Romuald Żukowski, Bartnictwo w zagajnicy łomżyńskiej, Białostockie Towarzystwo Naukowo, Białystok, s. 37
Czytaj również:
XV Międzynarodowe Warsztaty Pszczelarskie pt. Bartnictwo w Sudetach Zachodnich w Jeleniej Górze
Bartnictwo w Polsce - tradycja
Bartnictwo w Polsce - zawód bartnika i produkt bartniczy
Bartnictwo w Polsce - barć i jej budowa
Liczba wyświetleń artykułu: 5216
Komentarze z forum pszczelarskiego
michal1972 2015-01-07 23:01:46