Portal Pszczelarski

Gotowe syropy inwertowane - podział

Na zdjęciu: podkarmianie pszczół. Źródło zdjęcia: 1.bp.blogspot.com/_oRHEsuSNViU/TJJcPsUaS2I/AAAAAAAACYw/Ns3Dr33pPvk/s1600/filling+with+sugar+water.JPG

syrop inwertowany inwerty dokarmianie pszczół pokarm dla pszczół płynny cukier cukier inwertowany syrop cukru inwertowanego

Gdy w ulu jest wyjątkowo mało pożywienia, konieczne jest dokarmianie pszczół przez pszczelarza. Jednym z najlepszych pokarmów służących do tego celu jest syrop inwertowany.

Syropy inwertowane są definiowane jako gęste, wodne i słodkie roztwory, w których stężenie cukrów jest nie mniejsze niż 62 procent. Zawierają one sacharozę oraz w takich samych ilościach glukozę i fruktozę. Syropy takie otrzymuje się przez rozpuszczenie w wodzie zwykłego białego cukru, a następnie przeprowadzenie częściowej kwasowej lub enzymatycznej inwersji sacharozy. Syropy inwertowane mogą występować w różnej postaci i mieć różne zabarwienie – od białego, przez słomkowe, aż po ciemnobursztynowe.

W sprzedaży dostępne są trzy rodzaje cukrów inwertowanych. Pierwszy to płynny cukier. Jest to roztwór sacharozy, który otrzymuje się przez rozpuszczenie cukru białego w wodzie o stężeniu nie mniejszym niż 62 procent oraz o zawartości cukru inwertowanego nie większej niż 3 procent. Do drugiej grupy należy płynny cukier inwertowany, czyli roztwór wodny częściowo zinwertowanej sacharozy. Zawartość cukru inwertowanego w roztworze może być mocno zróżnicowana i waha się od 3 do 50 procent. Trzeci rodzaj to najsilniejszy roztwór – syrop cukru inwertowanego. Roztwór może być częściowo skrystalizowany, a zawartość cukru inwertowanego jest w roztworze dominująca i przekracza 50 procent.

Syrop cukru inwertowanego z powodzeniem może być używany jako zamienny i wysokowartościowy pokarm dla pszczół. Z doświadczeń pszczelarzy wynika, że taki syrop jest lepiej przyswajany i wykorzystywany przez pszczoły niż syropy ze zwykłego cukru kryształu, nawet jeśli mają zbliżoną zawartość suchej masy.

Opracowano na podstawie:
Zbigniew Lipiński, Żywienie pszczół miodnych, Olsztyn 2014, s. 91-93

Zobacz również:

Co to są inwerty?

Gotowe syropy inwertowe – opinie

Późnoletnie oraz jesienne podkarmianie pszczół

Jaki pokarm dla pszczół wybrać na zimę?

Ciasto cukrowe oraz ciasto miodowo-cukrowe - zalety

Karmienie pszczół na zimę miodem - zalety

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 16951

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2014-12-01 11:30:24

Bardzo przydatna informacja! Super!  Współpracują z portalem:

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

VI Interdyscyplinarna Konferencja TYGIEL

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 1.

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

Kolejny krok w ratowaniu pszczół!

Opowiemy faktów full, jak w biznesie działa ul

Bee Power i Enactus WSZiB nagrodzony w konkursie! Cz. 2.

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie