Portal Pszczelarski

Gotowe syropy inwertowane - podział

Na zdjęciu: podkarmianie pszczół. Źródło zdjęcia: 1.bp.blogspot.com/_oRHEsuSNViU/TJJcPsUaS2I/AAAAAAAACYw/Ns3Dr33pPvk/s1600/filling+with+sugar+water.JPG

syrop inwertowany inwerty dokarmianie pszczół pokarm dla pszczół płynny cukier cukier inwertowany syrop cukru inwertowanego

Gdy w ulu jest wyjątkowo mało pożywienia, konieczne jest dokarmianie pszczół przez pszczelarza. Jednym z najlepszych pokarmów służących do tego celu jest syrop inwertowany.

Syropy inwertowane są definiowane jako gęste, wodne i słodkie roztwory, w których stężenie cukrów jest nie mniejsze niż 62 procent. Zawierają one sacharozę oraz w takich samych ilościach glukozę i fruktozę. Syropy takie otrzymuje się przez rozpuszczenie w wodzie zwykłego białego cukru, a następnie przeprowadzenie częściowej kwasowej lub enzymatycznej inwersji sacharozy. Syropy inwertowane mogą występować w różnej postaci i mieć różne zabarwienie – od białego, przez słomkowe, aż po ciemnobursztynowe.

W sprzedaży dostępne są trzy rodzaje cukrów inwertowanych. Pierwszy to płynny cukier. Jest to roztwór sacharozy, który otrzymuje się przez rozpuszczenie cukru białego w wodzie o stężeniu nie mniejszym niż 62 procent oraz o zawartości cukru inwertowanego nie większej niż 3 procent. Do drugiej grupy należy płynny cukier inwertowany, czyli roztwór wodny częściowo zinwertowanej sacharozy. Zawartość cukru inwertowanego w roztworze może być mocno zróżnicowana i waha się od 3 do 50 procent. Trzeci rodzaj to najsilniejszy roztwór – syrop cukru inwertowanego. Roztwór może być częściowo skrystalizowany, a zawartość cukru inwertowanego jest w roztworze dominująca i przekracza 50 procent.

Syrop cukru inwertowanego z powodzeniem może być używany jako zamienny i wysokowartościowy pokarm dla pszczół. Z doświadczeń pszczelarzy wynika, że taki syrop jest lepiej przyswajany i wykorzystywany przez pszczoły niż syropy ze zwykłego cukru kryształu, nawet jeśli mają zbliżoną zawartość suchej masy.

Opracowano na podstawie:
Zbigniew Lipiński, Żywienie pszczół miodnych, Olsztyn 2014, s. 91-93

Zobacz również:

Co to są inwerty?

Gotowe syropy inwertowe – opinie

Późnoletnie oraz jesienne podkarmianie pszczół

Jaki pokarm dla pszczół wybrać na zimę?

Ciasto cukrowe oraz ciasto miodowo-cukrowe - zalety

Karmienie pszczół na zimę miodem - zalety

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 14431

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk

2014-12-01 11:30:24

Bardzo przydatna informacja! Super!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.