Portal Pszczelarski

Gotowe syropy inwertowane - podział

Na zdjęciu: podkarmianie pszczół. Źródło zdjęcia: 1.bp.blogspot.com/_oRHEsuSNViU/TJJcPsUaS2I/AAAAAAAACYw/Ns3Dr33pPvk/s1600/filling+with+sugar+water.JPG

syrop inwertowany inwerty dokarmianie pszczół pokarm dla pszczół płynny cukier cukier inwertowany syrop cukru inwertowanego

Gdy w ulu jest wyjątkowo mało pożywienia, konieczne jest dokarmianie pszczół przez pszczelarza. Jednym z najlepszych pokarmów służących do tego celu jest syrop inwertowany.

Syropy inwertowane są definiowane jako gęste, wodne i słodkie roztwory, w których stężenie cukrów jest nie mniejsze niż 62 procent. Zawierają one sacharozę oraz w takich samych ilościach glukozę i fruktozę. Syropy takie otrzymuje się przez rozpuszczenie w wodzie zwykłego białego cukru, a następnie przeprowadzenie częściowej kwasowej lub enzymatycznej inwersji sacharozy. Syropy inwertowane mogą występować w różnej postaci i mieć różne zabarwienie – od białego, przez słomkowe, aż po ciemnobursztynowe.

W sprzedaży dostępne są trzy rodzaje cukrów inwertowanych. Pierwszy to płynny cukier. Jest to roztwór sacharozy, który otrzymuje się przez rozpuszczenie cukru białego w wodzie o stężeniu nie mniejszym niż 62 procent oraz o zawartości cukru inwertowanego nie większej niż 3 procent. Do drugiej grupy należy płynny cukier inwertowany, czyli roztwór wodny częściowo zinwertowanej sacharozy. Zawartość cukru inwertowanego w roztworze może być mocno zróżnicowana i waha się od 3 do 50 procent. Trzeci rodzaj to najsilniejszy roztwór – syrop cukru inwertowanego. Roztwór może być częściowo skrystalizowany, a zawartość cukru inwertowanego jest w roztworze dominująca i przekracza 50 procent.

Syrop cukru inwertowanego z powodzeniem może być używany jako zamienny i wysokowartościowy pokarm dla pszczół. Z doświadczeń pszczelarzy wynika, że taki syrop jest lepiej przyswajany i wykorzystywany przez pszczoły niż syropy ze zwykłego cukru kryształu, nawet jeśli mają zbliżoną zawartość suchej masy.

Opracowano na podstawie:
Zbigniew Lipiński, Żywienie pszczół miodnych, Olsztyn 2014, s. 91-93

Zobacz również:

Co to są inwerty?

Gotowe syropy inwertowe – opinie

Późnoletnie oraz jesienne podkarmianie pszczół

Jaki pokarm dla pszczół wybrać na zimę?

Ciasto cukrowe oraz ciasto miodowo-cukrowe - zalety

Karmienie pszczół na zimę miodem - zalety

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 15228

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2014-12-01 11:30:24

Bardzo przydatna informacja! Super!  Współpracują z portalem:

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Kutia wigilijna z miodem pitnym

Rolada z szynki z pastą ziołową z olejem rzepakowym i morelami

Kaczka w marynacie korzennej pieczona w miodzie pitnym

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową