Portal Pszczelarski

Gotowe syropy inwertowane - podział

Na zdjęciu: podkarmianie pszczół. Źródło zdjęcia: 1.bp.blogspot.com/_oRHEsuSNViU/TJJcPsUaS2I/AAAAAAAACYw/Ns3Dr33pPvk/s1600/filling+with+sugar+water.JPG

syrop inwertowany inwerty dokarmianie pszczół pokarm dla pszczół płynny cukier cukier inwertowany syrop cukru inwertowanego

Gdy w ulu jest wyjątkowo mało pożywienia, konieczne jest dokarmianie pszczół przez pszczelarza. Jednym z najlepszych pokarmów służących do tego celu jest syrop inwertowany.

Syropy inwertowane są definiowane jako gęste, wodne i słodkie roztwory, w których stężenie cukrów jest nie mniejsze niż 62 procent. Zawierają one sacharozę oraz w takich samych ilościach glukozę i fruktozę. Syropy takie otrzymuje się przez rozpuszczenie w wodzie zwykłego białego cukru, a następnie przeprowadzenie częściowej kwasowej lub enzymatycznej inwersji sacharozy. Syropy inwertowane mogą występować w różnej postaci i mieć różne zabarwienie – od białego, przez słomkowe, aż po ciemnobursztynowe.

W sprzedaży dostępne są trzy rodzaje cukrów inwertowanych. Pierwszy to płynny cukier. Jest to roztwór sacharozy, który otrzymuje się przez rozpuszczenie cukru białego w wodzie o stężeniu nie mniejszym niż 62 procent oraz o zawartości cukru inwertowanego nie większej niż 3 procent. Do drugiej grupy należy płynny cukier inwertowany, czyli roztwór wodny częściowo zinwertowanej sacharozy. Zawartość cukru inwertowanego w roztworze może być mocno zróżnicowana i waha się od 3 do 50 procent. Trzeci rodzaj to najsilniejszy roztwór – syrop cukru inwertowanego. Roztwór może być częściowo skrystalizowany, a zawartość cukru inwertowanego jest w roztworze dominująca i przekracza 50 procent.

Syrop cukru inwertowanego z powodzeniem może być używany jako zamienny i wysokowartościowy pokarm dla pszczół. Z doświadczeń pszczelarzy wynika, że taki syrop jest lepiej przyswajany i wykorzystywany przez pszczoły niż syropy ze zwykłego cukru kryształu, nawet jeśli mają zbliżoną zawartość suchej masy.

Opracowano na podstawie:
Zbigniew Lipiński, Żywienie pszczół miodnych, Olsztyn 2014, s. 91-93

Zobacz również:

Co to są inwerty?

Gotowe syropy inwertowe – opinie

Późnoletnie oraz jesienne podkarmianie pszczół

Jaki pokarm dla pszczół wybrać na zimę?

Ciasto cukrowe oraz ciasto miodowo-cukrowe - zalety

Karmienie pszczół na zimę miodem - zalety

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 18879

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2014-12-01 11:30:24

Bardzo przydatna informacja! Super!



  Współpracują z portalem:

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 1.

Bee Power i Enactus WSZiB nagrodzony w konkursie! Cz. 2.

Kolejny krok w ratowaniu pszczół!

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Tarta z brzoskwiniami i miodem

Agua fresca z borówek

Letnia sałatka z szynką, melonem i miodem