Portal Pszczelarski

Adoptuj pszczołę 2 - wszystko o akcji Greenpeace

Logo akcji: Adoptuj pszczołę 2. Źródło informacji i obrazka: greenpeace.pl/adoptujpszczole/facebook.jpg

wydarzenie pszczelarskie akcja pszczelarska Adoptuj Pszczołę Adoptuj Pszczołę 2 hotel dla pszczół miejski ogród dla pszczół

"Adoptuj pszczołę 2" to druga edycja zeszłorocznej akcji: Adoptuj pszczołę, o której pisaliśmy na łamach Portalu Pszczelarskiego. Co więcej, akcji zakończonej sukcesem - o czym także wspomnieliśmy w artykule: Akcja "Adoptuj Pszczołę" zakończona sukcesem.

W poprzedniej edycji udało się najpierw zebrać pieniążki na 100 hoteli dla pszczół samotnic i innych dzikich zapylaczy, a następnie je wybudować. Tym razem chodzi o coś zupełnie innego. Greenpeace planuje pójść o krok dalej i stworzyć sieć składającą się z 12 miejskich ogrodów dla pszczół i ludzi.

Ten ambitny plan może zostać zrealizowany dzięki szczodrości osób, którym problem pszczół i dzikich zapylaczy nie jest obojętny. Każda osoba może symbolicznie "adoptować pszczołę" wykorzystując do tego platformę: www.AdoptujPszczole.pl i przekazując minimum 2zł (koszt adopcji jednej pszczoły) na ten jakże szczytny cel.

650 adoptowanych pszczół stanowi jeden odsłonięty fragment obrazka autorstwa Pana Marka Raczkowskiego. Odsłoniętych osiem fragmentów obrazka oznaczać będzie uzbieranie środków potrzebnych na utworzenie jednego miejskiego ogrodu dla pszczół i ludzi. Oznacza to, że aby taka inwestycja została zrealizowana, Greenpeace potrzebuje uzbierać 10400 zł, a w sumie (dla całej sieci miejskich ogrodów) kwotę: 124800 zł.

Pytanie, dlaczego miejskie ogrody? Czyżby hotele nie spełniały swoich funkcji? Akcja ze stawianiem hoteli dla dzikich zapylaczy odbyła się z wielką pompą, nagłaśniając istnienie dzikich zapylaczy i ich problemów. Tegoroczne wydarzenie ma na celu zwrócenie uwagi na miejski krajobraz, a przez to i na społeczne ogrody miejskie. Żywność w nich produkowana stanowi wkład pracy całej społeczności lokalnej, która dzięki zaangażowaniu we wspólny cel jednoczy się. Badania pokazują, że w miejscach, gdzie kwitnie miejskie rolnictwo społecznościowe, spada przestępczość i zawiązują się silne relacje sąsiedzkie - czego niewątpliwie brak w dużych skupiskach bloków. Ważnym podkreślenia jest także fakt, że z takich ogrodów korzystać może każdy, bez względu na wiek. Skorzystają zatem nie tylko mieszkańcy, ale i pożyteczne owady, które zapylą miejskie uprawy.

Zobacz również:

Adoptuj pszczołę - wszystko o akcji Greenpeace

Przyczyna Dolna - pszczoły zasiedlają nowe ule

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 2961

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Rolada z szynki z pastą ziołową z olejem rzepakowym i morelami

Kaczka po mazursku

Sałatka z ogórków w zalewie octowo-miodowej na zimę

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Pasieki powyżej 80 rodzin pszczelich - formy opodatkowania

Zmiany w podatkach i składkach ZUS dla pszczelarzy w 2017 roku

Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2016/2019 - terminarz, wymagania, kosztorys

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Stan warrozy w pasiekach za pomocą obserwacji osypu zimowego - badanie

Pszczoła miodna. Liczebność roju pszczół, zachowanie i rasy

Pszczoła miodna. Klasyfikacja, występowanie i ewolucja

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II