Portal Pszczelarski

Masowe wytrucie pszczół w Przyczynie Dolnej

Wytrute pszczoły. Źródło informacji: elka.pl i tvn24.pl Źródło zdjęcia: farm6.staticflickr.com/5502/11535954114_f52c310289.jpg

Przyczyna Dolna wytrucie pszczół

Przyczyna Dolna to wieś położona w województwie lubuskim, precyzyjniej - w powiecie wschowskim. To w niej, w sobotę 4 października 2014 r. doszło do tragicznego w skutkach zdarzenia. Wytruto 5 milionów pszczół.

Największe straty poniósł pan Piotr Mały, który przez 10 lat konsekwentnie rozbudowywał swoją pasiekę. Z 46 rodzin, które posiadał, zostało mu 5 i wciąż nie ma pewności, czy i te nie podzielą losu pozostałych. Anna Apolinarska, pszczelarz amator, posiadała 4 rodziny pszczół. Podobnie jak pan Piotr, nie może otrząsnąć się z tego co się wydarzyło. 

Pszczelarze przyczyn masowego wytrucia pszczół doszukują się w nieodpowiedzialnym i/lub niechcącym wylaniu jakiejś słodkiej, skażonej substancji lub z opryskami. Z racji tego, że mamy październik, zgodnie uważają, że mało prawdopodobne jest aby pszczoły zatruły się jakąś rośliną miododajną. Niestety rolnicy, w odróżnieniu od pszczelarzy, zupełnie inaczej patrzą na różnego rodzaju chwasty. Ci pierwsi traktują je jako zagrożenie które trzeba szybko i skutecznie wytępić, ci drudzy - jako pożywienie dla pszczół.

Sprawą zajęła się lokalna policja.

Zobacz również:

Przyczyna Dolna - pszczoły zasiedlają nowe ule

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 4523

Komentarze z forum pszczelarskiego

Lukasz_Baniak 2014-10-11 08:56:56

Ciekaw jestem czy opieszałość policji (która nie musi się znać na środkach chemicznych) doprowadzi do szczęśliwego finału tej sprawy. Jestem pewien, że pszczelarze nie zrezygnują ze swojej pasji i odbudują pasieki. To jest jak narkotyk:)



  Współpracują z portalem:

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Trędownik bulwiasty - roślina miododajna

Jak stworzyć odkład pszczeli?

Podstawowe cechy praktyczne pszczół miodnych