Właściwości miodu gryczano-lipowego
Miód gryczano-lipowy powstaje z połączenia nektaru zebranego z kwiatków gryki oraz lipy. W zależności od stanu skupienia ma barwę jasnobrunatną z czerwonawym odcieniem (patoka) lub bladobrunatną z odcieniami od gorzkiej herbaty do jasnego brązu (krupiec). Charakteryzuje się wysoką zawartością choliny.
Szczególnie ceniony w cukiernictwie i gorzelnictwie ze względu na specyficzne połączenie goryczki gryki i łagodnego, delikatnego smaku lipy. To właśnie lipa neutralizuje ostry smak miodu gryczanego, czyniąc go słodkim i przystępnym dla szerokiego grona konsumentów.
Właściwości miodu gryczano-lipowego są najbardziej doceniane przez osoby, które mają problemy zdrowotne z układem krążenia i wątrobą, a także niedokrwistością wynikającą z niedoboru żelaza. Ze względu na wysoką zawartość fruktozy polecany jest osobom chorym na cukrzycę insulinoniezależną.
Stosowany zarówno prewencyjnie, jak i w leczeniu chorób serca i układu krążenia, w szczególności na podłożu miażdżycowym. Jest wykorzystywany do leczenia m.in. nerwicy serca i żołądka.
Miód gryczano-lipowy zalecany jest osobom w okresie rekonwalescencji, w szczególności gdy jest ona wynikiem zabiegu operacyjnego, podczas którego nastąpiła duża utrata krwi, a także w stanach wyczerpania psychicznego i zaburzeniach na tle nerwowym.
Zobacz również:
Właściwości miodu nawłociowo-gryczanego
Właściwości miodu wielokwiatowego
Właściwości miodu ze spadzi iglastej
Właściwości miodu ze spadzi liściastej oraz spadziowo-nektarowego
Miód malinowy. Skład, zastosowanie, właściwości i dawkowanie
Liczba wyświetleń artykułu: 26759
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!