Portal Pszczelarski

Właściwości miodu gryczano-lipowego

Miód gryczano-lipowy. Źródło zdjęcia: niblackfoods.com/store/images/buckwheat_honey.jpg

miód gryczany miód lipowy miód gryczano-lipowy właściwości miodu właściwości miodu gryczano-lipowego cholina fruktoza cukrzyca insulinoniezależna

Miód gryczano-lipowy powstaje z połączenia nektaru zebranego z kwiatków gryki oraz lipy. W zależności od stanu skupienia ma barwę jasnobrunatną z czerwonawym odcieniem (patoka) lub bladobrunatną z odcieniami od gorzkiej herbaty do jasnego brązu (krupiec). Charakteryzuje się wysoką zawartością choliny.

Szczególnie ceniony w cukiernictwie i gorzelnictwie ze względu na specyficzne połączenie goryczki gryki i łagodnego, delikatnego smaku lipy. To właśnie lipa neutralizuje ostry smak miodu gryczanego, czyniąc go słodkim i przystępnym dla szerokiego grona konsumentów.

Właściwości miodu gryczano-lipowego są najbardziej doceniane przez osoby, które mają problemy zdrowotne z układem krążenia i wątrobą, a także niedokrwistością wynikającą z niedoboru żelaza. Ze względu na wysoką zawartość fruktozy polecany jest osobom chorym na cukrzycę insulinoniezależną.

Stosowany zarówno prewencyjnie, jak i w leczeniu chorób serca i układu krążenia, w szczególności na podłożu miażdżycowym. Jest wykorzystywany do leczenia m.in. nerwicy serca i żołądka.

Miód gryczano-lipowy zalecany jest osobom w okresie rekonwalescencji, w szczególności gdy jest ona wynikiem zabiegu operacyjnego, podczas którego nastąpiła duża utrata krwi, a także w stanach wyczerpania psychicznego i zaburzeniach na tle nerwowym.

Zobacz również:

Właściwości miodu

Właściwości miodu akacjowego

Właściwości miodu gryczanego

Właściwości miodu lipowego

Właściwości miodu nawłociowo-gryczanego

Właściowści miodu rzepakowego

Właściwości miodu wielokwiatowego

Właściwości miodu wrzosowego

Właściwości miodu ze spadzi iglastej

Właściwości miodu ze spadzi liściastej oraz spadziowo-nektarowego

Miód malinowy. Skład, zastosowanie, właściwości i dawkowanie

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 26759

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Pszczoły w szkole w czerwcu

Szkolny Dzień Pszczoły

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Sałatka z ogórków w zalewie octowo-miodowej na zimę

Kaczka w marynacie korzennej pieczona w miodzie pitnym

Kutia wigilijna z miodem pitnym