Portal Pszczelarski

Marlenka - ciasto z miodem

Marlenka - ciasto z miodem. Źródło zdjęcia: Eksplozja Smaku Autorka zdjęcia: Agnieszka Koza

przepis z miodem miód ciasto z miodem Marlenka

Marlenka - ciasto z miodem

To był chyba najtrudniejszy wypiek z jakim miałam ostatnio do czynienia. Z przepisu wynikało, że należy się śpieszyć ponieważ ciasto miało się skleić póki jeszcze było ciepłe. Więc się śpieszyłam, ale  i tak potem miałam trudności. Ani jednego placka nie rozwałkowałam idealnie, wręcz musiałam je "sztukować" a po upieczeniu jeden wypadł mi z rąk i rozleciał się na kilka kawałków. Na szczęście przekładanych ciast zrobiłam już w życiu trochę  i wiem, że nie ma co panikować. Wszystko da się skleić i tak poukładać, aby nikt nie zauważył. Poza tym podczas pieczenia miodowe placki i tak same się ładnie połączyły. Krem do tego ciasta jest bardzo dobry, pomimo użycia masy kajmakowej nie jest zbyt słodki. Ciasto najlepiej smakuje na drugi dzień kiedy miodowe placki staną się mięciutkie.

Składniki na masę:
- puszka masy kajmakowej (w temperaturze pokojowej),
- 1/2 l mleka,
- 1 budyń waniliowy lub śmietankowy + 3 łyżki cukru (jeśli budyń jest bez cukru),
- 250 g masła (w temperaturze pokojowej).

Wykonanie masy:
Ugotować budyń z mleka, cukru i budyniu (według instrukcji na opakowaniu). Odstawić do ostudzenia. Masło utrzeć z masą kajmakową. Ciągle miksując dodawać po łyżce budyniu. Miskę z masą przykryć folią spożywczą i odstawić w chłodne miejsce.

Składniki na ciasto:
-
600 g mąki pszennej,
- 120 g masła,
- 250 g cukru pudru,
- 3 łyżki miodu,
- 1 łyżka sody,
- 1-1,5 łyżeczki octu,
- 2 duże jajka.

Wykonanie ciasta:
W garnku rozpuścić masło z cukrem i miodem. W kubku wymieszać sodę z octem, będzie się pienić i dodać do gorącej masy maślano - miodowej. Zmniejszyć ogień i cały czas mieszać, aż masa stanie się złocisto-brązowa. Odstawić na min. Gdy masa nieco przestygnie dodać jajka energicznie mieszając aby nie zrobiła się jajecznica. Następnie dodawać stopniowo mąkę. Wyrabiać ciasto, można przełożyć je na stolnicę gdyż w garnku będzie to raczej trudne. Podzielić ciasto na 6 kawałków i wałkować blaty. Wykładać je na wysmarowaną masłem formę o wymierach 25x25 cm. Wstawiać do nagrzanego do 180 stopni piekarnika i piec około 5-7 min.

Przekładać blaty przygotowaną wcześniej masą. Wierzchnią warstwę również posmarować, można posypać okruchami ciasta jeśli takie pozostały. Ciasto wstawić do lodówki, najlepiej na całą noc.

Smacznego:)

Zobacz moje pozostałe przepisy opublikowane na Portalu Pszczelarskim:

1. Kaczka z pieczarkami i miodem

2. Pstrąg z miodem w sosie orzechowym

3. Pasta miodowo-miętowa

4. Herbata z miodem na przeziębienie

5. Kaczka duszona z miodem w sosie pomarańczowym na czerwonej kapuście

6. Filet limonkowo-miodowy z ziołami

7. Sos malinowo-miodowy

8. Tarta z brzoskwiniami i miodem

9. Szynka miodowo-musztardowa z rozmarynem

10. Koktajl 3 razy M (Melon, Mango, Miód)

11. Kluski leniwe w sosie maślano-miodowym

12. Żeberka w sosie czosnkowo-miodowym

13. Kurczak w różowej marynacie

14. Letnia sałatka z szynką, melonem i miodem 

15. Ryż cytrynowy z miodem 

16. Grillowana karkówka miodowa 

17. Agua fresca z borówek 

18. Lekko miodowa sałatka z ogórków i czerwonej cebuli

Odwiedź również mój blog: Eksplozja smaku.

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 8584

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Kurczak z sosem sojowym i miodem

Pierniczki na miodzie

Ciasteczka imbirowe z miodem

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

Enactus WSZiB i Portal Pszczelarski

Bee Power i Enactus WSZiB nagrodzony w konkursie! Cz. 1.

Kolejny krok w ratowaniu pszczół!