Transport uli - od czego zacząć? Cz. 2.
Wszystkie elementy połączone
Jeśli pszczelarz chce przetransportować ule, które składają się z kilku kondygnacji lub takie, które mają odejmowane dno, trzeba wszystkie elementy takiego ula połączyć w trwałą i stabilną całość. Połączenie musi być na tyle mocne, by nie uległo rozluźnieniu w czasie transportu. Jak to zrobić? Najczęściej używane są specjalne jarzma, w których budowie wyróżniamy dwa żelazne, nagwintowane pręty oraz motylkowe nakrętki, które są połączone ze sobą listwą górną. Jeśli ul jest wyjątkowo duży, warto też wykorzystać cienkie łańcuszki, które są zakończone kółkami. Mogą też być linki stalowe, które są łączone specjalnymi ściągaczami. Wszystkie te elementy można nabyć w specjalistycznych sklepach pszczelarskich, jednak pszczelarz złota rączka może pokusić się o wykonanie takich zabezpieczeń na własną rękę.
Wentylacja podczas przewozu
Aby pszczołom podczas przewozu zapewnić nie tylko komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo, konieczne jest również odpowiednie wietrzenie uli. Najlepsze będzie wietrzenie górne przy użyciu specjalnej siatki, którą montuje się do daszka ula. Czasem można też użyć wkładki, która wygląda jak podłużna skrzyneczka z siatką, którą wysuwa się przez wylot do przestrzeni podramkowej. Tak zabezpieczone pszczoły zostaną przetransportowane bez szkód dla ich podstawowych funkcji życiowych.
Jak przenieść ul?
Gdy ule są niewielkie i lekkie, można je przenieść za pomocą zwykłych noszy. Problem pojawia się, gdy ule są ciężkie i dość duże gabarytowo. Aby je przenieść, trzeba do ścian szczytowych zamocować dwa uszka z blachy, a podczas transportu wkłada się specjalnie wygięte druty. Takie przenoszenie będzie bezpieczne i gwarantuje, że nic nie przydarzy się w trakcie.
Opracowano na podstawie:
1. Mieczysław Janiszewski, Ule, sprzęt i budowle pasieczne, Powszechne Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2014, s. 229-230
Wróć do pierwszej części artykułu klikając link: Transport uli - od czego zacząć? Cz. 1.
Liczba wyświetleń artykułu: 7131
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!