Portal Pszczelarski

Transport uli - od czego zacząć? Cz. 2.

Na zdjęciu: ule na ciężarówce gotowe do transportu. Źródło zdjęcia: fruitwoodorchardshoney.com/images/Truck%20Load%20of%20Bees.jpg

transport uli przewożenie uli gospodarka wędrowna pasieka wędrowna zabezpieczenie uli jarzmo przenoszenie uli

Wszystkie elementy połączone
Jeśli pszczelarz chce przetransportować ule, które składają się z kilku kondygnacji lub takie, które mają odejmowane dno, trzeba wszystkie elementy takiego ula połączyć w trwałą i stabilną całość. Połączenie musi być na tyle mocne, by nie uległo rozluźnieniu w czasie transportu. Jak to zrobić? Najczęściej używane są specjalne jarzma, w których budowie wyróżniamy dwa żelazne, nagwintowane pręty oraz motylkowe nakrętki, które są połączone ze sobą listwą górną. Jeśli ul jest wyjątkowo duży, warto też wykorzystać cienkie łańcuszki, które są zakończone kółkami. Mogą też być linki stalowe, które są łączone specjalnymi ściągaczami. Wszystkie te elementy można nabyć w specjalistycznych sklepach pszczelarskich, jednak pszczelarz złota rączka może pokusić się o wykonanie takich zabezpieczeń na własną rękę.

Wentylacja podczas przewozu
Aby pszczołom podczas przewozu zapewnić nie tylko komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo, konieczne jest również odpowiednie wietrzenie uli. Najlepsze będzie wietrzenie górne przy użyciu specjalnej siatki, którą montuje się do daszka ula. Czasem można też użyć wkładki, która wygląda jak podłużna skrzyneczka z siatką, którą wysuwa się przez wylot do przestrzeni podramkowej. Tak zabezpieczone pszczoły zostaną przetransportowane bez szkód dla ich podstawowych funkcji życiowych.

Jak przenieść ul?
Gdy ule są niewielkie i lekkie, można je przenieść za pomocą zwykłych noszy. Problem pojawia się, gdy ule są ciężkie i dość duże gabarytowo. Aby je przenieść, trzeba do ścian szczytowych zamocować dwa uszka z blachy, a podczas transportu wkłada się specjalnie wygięte druty. Takie przenoszenie będzie bezpieczne i gwarantuje, że nic nie przydarzy się w trakcie.

Opracowano na podstawie:
1. Mieczysław Janiszewski, Ule, sprzęt i budowle pasieczne, Powszechne Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2014, s. 229-230

Wróć do pierwszej części artykułu klikając link: Transport uli - od czego zacząć? Cz. 1.

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 7131

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Ciasto z mąką z czarnego ryżu

Figi z jogurtem bałkańskim i pistacjami

Miodowe ciasto z sezamową bezą

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Współdziałanie pszczelarzy w zakresie promocji i sprzedaży

III Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

Michał Piątek Dochodowa pasieka - książka dla pszczelarzy

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Obowiązki pszczelarza na koniec roku podatkowego

Opodatkowanie pasieki do 80 rodzin pszczelich

Koszty pośrednika handlu produktów pszczelich