Portal Pszczelarski

Transport uli - od czego zacząć? Cz. 1.

Na zdjęciu: ule na ciężarówce gotowe do transportu. Źródło zdjęcia: fruitwoodorchardshoney.com/images/Truck%20Load%20of%20Bees.jpg

transport uli przewożenie uli gospodarka wędrowna pasieka wędrowna odstępniki klocki rozdzielcze zabezpieczenie uli

Dla pszczelarzy, dla których pasieka jest sposobem na życie i na biznes, konieczna jest intensyfikacja produkcji. Chodzi o to, by pszczoły produkowały jak najwięcej i jak najlepszego miodu. Produkcje przelicza się na kilogramy, dlatego jedną ze skutecznych metod gospodarowania jest przewożenie pszczół i całych uli w miejsca, gdzie występują większe zasoby nektaru i spadzi.

Przewożenie uli to jednak nie lada wyzwanie, do którego trzeba się dobrze przygotować. Przecież nikt o zdrowych zmysłach nie załaduje ula na przyczepę i bagażnik i nie powiezie go na nowe miejsce. Potrzebny jest do tego specjalny sprzęt do gospodarki wędrownej. Jego zadaniem jest unieruchomienie ramek w ulach, ułatwienie ich przenoszenia przy jednoczesnym zapewnieniu pszczołom zwiększonej wentylacji. Pszczoły powinny podczas transportu mieć zapewnione komfortowe warunki, dzięki czemu nie odczują przeniesienia na nowe miejsce i tuz po przeniesieniu będą gotowe do równie wydajnej pracy.

Zabezpieczone ramki
Aby ule były dobrze zabezpieczone do przewozu, konieczne jest zabezpieczenie plastrów w taki sposób, by nadmiernie nie kołysały się, co stanowi zagrożenie dla efektów produkcji pszczół. W przypadku, gdy pasieka z założenia jest wędrowna, ramki zwykle są zabezpieczone w stałe odstępniki. Wtedy ich dodatkowe zabezpieczanie nie jest konieczne. Bywa jednak i tak, gdy pasieka nie ma zabezpieczonych uli, bo do tej pory transport nie był konieczny. Co wtedy? Gdy nie ma odstępników, pomiędzy ramkami przy ich ścianach trzeba założyć specjalne komplety klocków rozdzielczych. Ich optymalny przekrój to 1,5 na 1,5 centymetra oraz 10 centymetrów długości. Trzeba je nawlec na kawałek odpowiednio sztywnego drutu [1].
Góra ramki powinna być zabezpieczona przy użyciu listwy poziomej, którą mocuje się za pomocą wkrętek do ścian bocznych ula w poprzek ramek. Najlepiej w środkowej ich części. Gdy ule mają poddasze, zakończenia listwy należy wsunąć pod dwa klocki, które uprzednio zostały przybite w sposób skośny do bocznych ścian poddasza.

Opracowano na podstawie:
1. Mieczysław Janiszewski, Ule, sprzęt i budowle pasieczne, Powszechne Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2014, s. 229-230

Zobacz również:

Transport uli - od czego zacząć? Cz. 2.

Kiedy i jak przenieść ul w inne miejsce?

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 13273

Komentarze z forum pszczelarskiego

wszczypkow 2014-10-26 20:49:36

Pani Anno. Gratuluję. Artykuły są profesjonalne. Jest Pani precyzyjna. Pozdrawiam.

merseyside 2021-10-26 15:14:10

Dzień dobry,

chcę rozpocząć przygodę z pszczelarstwem. Mam ofertę zakupu uli, które są ok 150 km od mojego domu. Czy przewożenie je teraz (koniec października/początek listopada) jest ok?

Jeśli nie to kiedy trzeba by je było przewieźć?

Jestem zielony i proszę o życzliwe odpowiedzi :)
  Współpracują z portalem:

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.