Transport uli - od czego zacząć? Cz. 1.

Na zdjęciu: ule na ciężarówce gotowe do transportu. Źródło zdjęcia: fruitwoodorchardshoney.com/images/Truck%20Load%20of%20Bees.jpg
Dla pszczelarzy, dla których pasieka jest sposobem na życie i na biznes, konieczna jest intensyfikacja produkcji. Chodzi o to, by pszczoły produkowały jak najwięcej i jak najlepszego miodu. Produkcje przelicza się na kilogramy, dlatego jedną ze skutecznych metod gospodarowania jest przewożenie pszczół i całych uli w miejsca, gdzie występują większe zasoby nektaru i spadzi.
Przewożenie uli to jednak nie lada wyzwanie, do którego trzeba się dobrze przygotować. Przecież nikt o zdrowych zmysłach nie załaduje ula na przyczepę i bagażnik i nie powiezie go na nowe miejsce. Potrzebny jest do tego specjalny sprzęt do gospodarki wędrownej. Jego zadaniem jest unieruchomienie ramek w ulach, ułatwienie ich przenoszenia przy jednoczesnym zapewnieniu pszczołom zwiększonej wentylacji. Pszczoły powinny podczas transportu mieć zapewnione komfortowe warunki, dzięki czemu nie odczują przeniesienia na nowe miejsce i tuz po przeniesieniu będą gotowe do równie wydajnej pracy.
Zabezpieczone ramki
Aby ule były dobrze zabezpieczone do przewozu, konieczne jest zabezpieczenie plastrów w taki sposób, by nadmiernie nie kołysały się, co stanowi zagrożenie dla efektów produkcji pszczół. W przypadku, gdy pasieka z założenia jest wędrowna, ramki zwykle są zabezpieczone w stałe odstępniki. Wtedy ich dodatkowe zabezpieczanie nie jest konieczne. Bywa jednak i tak, gdy pasieka nie ma zabezpieczonych uli, bo do tej pory transport nie był konieczny. Co wtedy? Gdy nie ma odstępników, pomiędzy ramkami przy ich ścianach trzeba założyć specjalne komplety klocków rozdzielczych. Ich optymalny przekrój to 1,5 na 1,5 centymetra oraz 10 centymetrów długości. Trzeba je nawlec na kawałek odpowiednio sztywnego drutu [1].
Góra ramki powinna być zabezpieczona przy użyciu listwy poziomej, którą mocuje się za pomocą wkrętek do ścian bocznych ula w poprzek ramek. Najlepiej w środkowej ich części. Gdy ule mają poddasze, zakończenia listwy należy wsunąć pod dwa klocki, które uprzednio zostały przybite w sposób skośny do bocznych ścian poddasza.
Opracowano na podstawie:
1. Mieczysław Janiszewski, Ule, sprzęt i budowle pasieczne, Powszechne Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2014, s. 229-230
Zobacz również:
Liczba wyświetleń artykułu: 14652
Komentarze z forum pszczelarskiego
wszczypkow 2014-10-26 20:49:36
merseyside 2021-10-26 15:14:10
chcę rozpocząć przygodę z pszczelarstwem. Mam ofertę zakupu uli, które są ok 150 km od mojego domu. Czy przewożenie je teraz (koniec października/początek listopada) jest ok?
Jeśli nie to kiedy trzeba by je było przewieźć?
Jestem zielony i proszę o życzliwe odpowiedzi :)

Miodowy szlak na mapie turystycznej 2021
Mapa pszczelarzy z Tarnowa Łukasz Jaje

Fotopułapka - monitoring pasiek wędrownych i stacjonarnych
Ochrona pasieki przed kradzieżą za pomocą fotopułapek Portal Pszczelarski

Ponad połowa amerykańskich pszczół jest wynajmowana do zapylania plantacji migdałów w Kalifornii
Wynajem pszczół w USA to świetny biznes Krzysztof Dębski

Pszczelarze z powiatu kłodzkiego chcą zmiany przepisów
Propozycje zmian w przepisach dotyczących pszczelarstwa na terenie powiatu kłodzkiego Katarzyna Kluczkowska

Spalony pawilon pszczelarski w Gorzowie Wielkopolskim 2017
Spalono pasiekę wędrowną z 36 rodzinami pszczelimi Marcin Balana

Jak zabezpieczyć ule przed kradzieżą? Propozycja od Gannet Guard System
Jedna z propozycji zabezpieczenia uli przed kradzieżą Portal Pszczelarski

XVIII Jesienne Targi Sztuki Ludowej. Targi Pszczelarskie
7 październik 2016 r., Opole Marcin Balana
