Portal Pszczelarski

Transport uli - od czego zacząć? Cz. 1.

Na zdjęciu: ule na ciężarówce gotowe do transportu. Źródło zdjęcia: fruitwoodorchardshoney.com/images/Truck%20Load%20of%20Bees.jpg

transport uli przewożenie uli gospodarka wędrowna pasieka wędrowna odstępniki klocki rozdzielcze zabezpieczenie uli

Dla pszczelarzy, dla których pasieka jest sposobem na życie i na biznes, konieczna jest intensyfikacja produkcji. Chodzi o to, by pszczoły produkowały jak najwięcej i jak najlepszego miodu. Produkcje przelicza się na kilogramy, dlatego jedną ze skutecznych metod gospodarowania jest przewożenie pszczół i całych uli w miejsca, gdzie występują większe zasoby nektaru i spadzi.

Przewożenie uli to jednak nie lada wyzwanie, do którego trzeba się dobrze przygotować. Przecież nikt o zdrowych zmysłach nie załaduje ula na przyczepę i bagażnik i nie powiezie go na nowe miejsce. Potrzebny jest do tego specjalny sprzęt do gospodarki wędrownej. Jego zadaniem jest unieruchomienie ramek w ulach, ułatwienie ich przenoszenia przy jednoczesnym zapewnieniu pszczołom zwiększonej wentylacji. Pszczoły powinny podczas transportu mieć zapewnione komfortowe warunki, dzięki czemu nie odczują przeniesienia na nowe miejsce i tuz po przeniesieniu będą gotowe do równie wydajnej pracy.

Zabezpieczone ramki
Aby ule były dobrze zabezpieczone do przewozu, konieczne jest zabezpieczenie plastrów w taki sposób, by nadmiernie nie kołysały się, co stanowi zagrożenie dla efektów produkcji pszczół. W przypadku, gdy pasieka z założenia jest wędrowna, ramki zwykle są zabezpieczone w stałe odstępniki. Wtedy ich dodatkowe zabezpieczanie nie jest konieczne. Bywa jednak i tak, gdy pasieka nie ma zabezpieczonych uli, bo do tej pory transport nie był konieczny. Co wtedy? Gdy nie ma odstępników, pomiędzy ramkami przy ich ścianach trzeba założyć specjalne komplety klocków rozdzielczych. Ich optymalny przekrój to 1,5 na 1,5 centymetra oraz 10 centymetrów długości. Trzeba je nawlec na kawałek odpowiednio sztywnego drutu [1].
Góra ramki powinna być zabezpieczona przy użyciu listwy poziomej, którą mocuje się za pomocą wkrętek do ścian bocznych ula w poprzek ramek. Najlepiej w środkowej ich części. Gdy ule mają poddasze, zakończenia listwy należy wsunąć pod dwa klocki, które uprzednio zostały przybite w sposób skośny do bocznych ścian poddasza.

Opracowano na podstawie:
1. Mieczysław Janiszewski, Ule, sprzęt i budowle pasieczne, Powszechne Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2014, s. 229-230

Zobacz również:

Transport uli - od czego zacząć? Cz. 2.

Kiedy i jak przenieść ul w inne miejsce?

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 14652

Komentarze z forum pszczelarskiego

wszczypkow 2014-10-26 20:49:36

Pani Anno. Gratuluję. Artykuły są profesjonalne. Jest Pani precyzyjna. Pozdrawiam.

merseyside 2021-10-26 15:14:10

Dzień dobry,

chcę rozpocząć przygodę z pszczelarstwem. Mam ofertę zakupu uli, które są ok 150 km od mojego domu. Czy przewożenie je teraz (koniec października/początek listopada) jest ok?

Jeśli nie to kiedy trzeba by je było przewieźć?

Jestem zielony i proszę o życzliwe odpowiedzi :)
  Współpracują z portalem:

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Rolada z szynki z pastą ziołową z olejem rzepakowym i morelami

Pularda w złotem kolorze z kartoflanymi kulkami

Pieczone przepiórki miodowo-cynamonowe z kremem z pieczarek

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Kapusta czerwona z porto

Piernik sułtański

Surówka z kiszonej kapusty z miodem i pomarańczą

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Ciasto czekoladowe z miodem – komentarz do przepisu

Ciasto czekoladowe z miodem - przepis

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.) - Podstawowe informacje

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Miodobranie - krok po kroku