Portal Pszczelarski

Ocena projektu zakup pszczół w ramach mechanizmu Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2014

Na zdjęciu: pszczoły w rojnicy transportówce. Źródło zdjęcia: shtfpreparedness.com/wp-content/uploads/2014/03/Bee-Packages-jpg.jpg

ARR Agencja Rynku Rolnego Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich zakup pszczół refundacja ARR

Ocena projektu zakup pszczół w ramach mechanizmu Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2014

Zakup pszczół z możliwością refundacji w ramach „Wsparcia rynku produktów pszczelich” to dla wielu pszczelarzy szansa na rozwój pasiek, a w skali całego kraju – na zwiększenie pogłowia rodzin pszczelich. W sytuacji, gdy pszczoły są gatunkiem zagrożonym każda pomoc, która ma na celu umożliwienie im przetrwania i lepszego rozwoju jest na miarę złota.

Nowy Krajowy Program Wsparcia Pszczelarstwa obowiązujący od sezonu 2013/2014 przyniósł sporo zmian w działaniu mającym refundować zakup pszczół. Choć różnić jest sporo, nie zmienił się poziom refundacji – 70 procent poniesionych kosztów netto. Zmiany pojawiły się natomiast w ilościach matek, odkładów i pakietów możliwych do nabycia. Pszczelarz, czyli końcowy odbiorca pomocy nie może w danym sezonie otrzymać więcej matek, pakietów lub odkładów pszczelich łącznie niż 50 procent liczby posiadanych przez niego rodzin pszczelich. Z tym zastrzeżeniem, że samych pakietów i odkładów nie może być więcej niż 20 procent liczby posiadanych przez niego rodzin pszczelich. Popyt na refundowane odkłady może więc znacznie spaść. Zwróćmy też uwagę, że pszczelarz, który zdecyduje się na zakup matek i odkładów w ilości nie większej niż 50 procent (a jednocześnie same odkłady muszą być nie większe niż 20 procent stanu rodziny), będzie niejako zmuszony do zagospodarowania nadmiarowych matek – najczęściej poprzez tworzenie sztucznych rojów. A to może znacznie zaburzyć dotychczasową pracę w pasiece, a pszczelarz nie da rady nadążyć za rozwojem rodziny – może mu chociażby zabraknąć uli. Jak widać, nowe zasady finansowania, które miało ułatwiać życie pszczelarzom, w rzeczywistości wiele kwestii komplikują.

Opracowano na podstawie:
Realizacja Mechanizmu WPR. Wsparcie rynku produktów pszczelich, www.arr.gov.pl, 14.11.2014 r.

Zobacz również:

Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2014 - zakup pszczół

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 1534

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.