Portal Pszczelarski

Ocena projektu zakup pszczół w ramach mechanizmu Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2014

Na zdjęciu: pszczoły w rojnicy transportówce. Źródło zdjęcia: shtfpreparedness.com/wp-content/uploads/2014/03/Bee-Packages-jpg.jpg

ARR Agencja Rynku Rolnego Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich zakup pszczół refundacja ARR

Ocena projektu zakup pszczół w ramach mechanizmu Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2014

Zakup pszczół z możliwością refundacji w ramach „Wsparcia rynku produktów pszczelich” to dla wielu pszczelarzy szansa na rozwój pasiek, a w skali całego kraju – na zwiększenie pogłowia rodzin pszczelich. W sytuacji, gdy pszczoły są gatunkiem zagrożonym każda pomoc, która ma na celu umożliwienie im przetrwania i lepszego rozwoju jest na miarę złota.

Nowy Krajowy Program Wsparcia Pszczelarstwa obowiązujący od sezonu 2013/2014 przyniósł sporo zmian w działaniu mającym refundować zakup pszczół. Choć różnić jest sporo, nie zmienił się poziom refundacji – 70 procent poniesionych kosztów netto. Zmiany pojawiły się natomiast w ilościach matek, odkładów i pakietów możliwych do nabycia. Pszczelarz, czyli końcowy odbiorca pomocy nie może w danym sezonie otrzymać więcej matek, pakietów lub odkładów pszczelich łącznie niż 50 procent liczby posiadanych przez niego rodzin pszczelich. Z tym zastrzeżeniem, że samych pakietów i odkładów nie może być więcej niż 20 procent liczby posiadanych przez niego rodzin pszczelich. Popyt na refundowane odkłady może więc znacznie spaść. Zwróćmy też uwagę, że pszczelarz, który zdecyduje się na zakup matek i odkładów w ilości nie większej niż 50 procent (a jednocześnie same odkłady muszą być nie większe niż 20 procent stanu rodziny), będzie niejako zmuszony do zagospodarowania nadmiarowych matek – najczęściej poprzez tworzenie sztucznych rojów. A to może znacznie zaburzyć dotychczasową pracę w pasiece, a pszczelarz nie da rady nadążyć za rozwojem rodziny – może mu chociażby zabraknąć uli. Jak widać, nowe zasady finansowania, które miało ułatwiać życie pszczelarzom, w rzeczywistości wiele kwestii komplikują.

Opracowano na podstawie:
Realizacja Mechanizmu WPR. Wsparcie rynku produktów pszczelich, www.arr.gov.pl, 14.11.2014 r.

Zobacz również:

Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2014 - zakup pszczół

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 1801

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Chleb z szafranem i miodem

Bastani – perskie lody szafranowe

Kapusta czerwona z porto

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie