Portal Pszczelarski

Ocena projektu zakup pszczół w ramach mechanizmu Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2014

Na zdjęciu: pszczoły w rojnicy transportówce. Źródło zdjęcia: shtfpreparedness.com/wp-content/uploads/2014/03/Bee-Packages-jpg.jpg

ARR Agencja Rynku Rolnego Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich zakup pszczół refundacja ARR

Ocena projektu zakup pszczół w ramach mechanizmu Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2014

Zakup pszczół z możliwością refundacji w ramach „Wsparcia rynku produktów pszczelich” to dla wielu pszczelarzy szansa na rozwój pasiek, a w skali całego kraju – na zwiększenie pogłowia rodzin pszczelich. W sytuacji, gdy pszczoły są gatunkiem zagrożonym każda pomoc, która ma na celu umożliwienie im przetrwania i lepszego rozwoju jest na miarę złota.

Nowy Krajowy Program Wsparcia Pszczelarstwa obowiązujący od sezonu 2013/2014 przyniósł sporo zmian w działaniu mającym refundować zakup pszczół. Choć różnić jest sporo, nie zmienił się poziom refundacji – 70 procent poniesionych kosztów netto. Zmiany pojawiły się natomiast w ilościach matek, odkładów i pakietów możliwych do nabycia. Pszczelarz, czyli końcowy odbiorca pomocy nie może w danym sezonie otrzymać więcej matek, pakietów lub odkładów pszczelich łącznie niż 50 procent liczby posiadanych przez niego rodzin pszczelich. Z tym zastrzeżeniem, że samych pakietów i odkładów nie może być więcej niż 20 procent liczby posiadanych przez niego rodzin pszczelich. Popyt na refundowane odkłady może więc znacznie spaść. Zwróćmy też uwagę, że pszczelarz, który zdecyduje się na zakup matek i odkładów w ilości nie większej niż 50 procent (a jednocześnie same odkłady muszą być nie większe niż 20 procent stanu rodziny), będzie niejako zmuszony do zagospodarowania nadmiarowych matek – najczęściej poprzez tworzenie sztucznych rojów. A to może znacznie zaburzyć dotychczasową pracę w pasiece, a pszczelarz nie da rady nadążyć za rozwojem rodziny – może mu chociażby zabraknąć uli. Jak widać, nowe zasady finansowania, które miało ułatwiać życie pszczelarzom, w rzeczywistości wiele kwestii komplikują.

Opracowano na podstawie:
Realizacja Mechanizmu WPR. Wsparcie rynku produktów pszczelich, www.arr.gov.pl, 14.11.2014 r.

Zobacz również:

Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2014 - zakup pszczół

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 1719

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Miodobranie - krok po kroku