Portal Pszczelarski

Kontrola pracowni pasiecznej - co będzie sprawdzać inspekcja weterynaryjna? Cz. 2.

Na zdjęciu: pracownia pszczelarska. Źródło zdjęcia: beekeepers.asn.au/html/IllawarraWebPages/Images/IllawarraClubExtractor.JPG

kontrola pracowni pasiecznej kontrola pomieszczenia do pozyskiwania produktów pszczelich produkty pszczele pracownia pszczelarska pomieszczenie do pozyskiwania miodu Inspekcja Weterynaryjna

Ściany i podłoga łatwe do umycia 
Zacznijmy od podłogi – nie musi być ładna, a przede wszystkim funkcjonalna i łatwa do utrzymania w czystości. Powinna być pokryta szczelnym, nieprzepuszczalnym i wytrzymałym materiałem, a jednocześnie musi posiadać spadek, aby wszystkie zanieczyszczenia czy pozostałości po pracy pszczelarza można było łatwo usunąć do kratki ściekowej. Równie ważne są ściany, które powinny być nietoksyczne i nienasiąkliwe. Zapomnijmy o farbach o intensywnym zapachu, które ładnie się prezentują, ale mogą być nie do końca bezpieczne. Najlepszym materiałem na ściany będzie glazura lub lamperia – taką powierzchnie łatwo jest umyć i utrzymać w czystości przez dłuższy czas. Całe pomieszczenie powinno mieć sprawną instalację elektryczną i być wykonane zgodnie z normami budowlanymi i przeciwpożarowymi [1].

Co najmniej dwa pomieszczenia 
Każda pracownia pasieczna powinna składać się z co najmniej dwóch pomieszczeń. Jedno ma służyć do odbioru i konfekcjonowania miodu, drugie – do prac pomocniczych, takich jak przygotowanie ramek. Przyda się też jako magazyn sprzętu, ubrań roboczych. Warto więc wstawić tu jakieś szafy, półki czy regały, dzięki którym zachowany będzie porządek. Inspektor podczas kontroli weterynaryjnej będzie też sprawdzał, czy pracownia pasieczna posiada stały dostęp do bieżącej wody pitnej. Nie może to być przypadkowy zbiornik czy woda niewiadomego pochodzenia. Każda woda, bez względu na to, czy pochodzi z własnego ujęcia, czy z sieci wodociągowej, musi być regularnie badana pod kątem bakteriologicznym i właściwości fizyko-chemicznych. Wodę z wodociągów wystarczy badać raz w roku, a wodę z własnego ujęcia – raz na pół roku [1].

Książeczki sanepidu dla wszystkich pracujących przy miodzie 
Inspektor podczas kontroli na pewno będzie chciał zapoznać się z aktualnymi badaniami. W pracowni pasiecznej niezbędna jest też apteczka – przyda się w przypadku użądlenia, poparzenia czy urazu mechanicznego. Warto pamiętać, że zawód pszczelarza tylko wydaje się taki sielankowy, w rzeczywistości jest dość urazowy. Zarówno pszczelarz, jak i wszystkie inne osoby, które bezpośrednio zajmują się produkcją miodu, powinni posiadać książeczki zdrowia dla celów sanitarno-epidemiologicznych z aktualnym wpisem lekarza poświadczającego, że nie istnieją żadne zdrowotne przeciwwskazania do pracy tych osób przy produkcji żywności.

Wróć do pierwszej części artykułu klikając link: Kontrola pracowni pasiecznej - co będzie sprawdzać inspekcja weterynaryjna? Cz. 1.

Opracowano na podstawie:
1. Ryszard Pałach, Ja też chciał(a)bym być pszczelarzem – cz. 2, Rolnicze ABC 2009, nr 12, s. 19
2. Jan Ślósarz, Poradnik początkującego pszczelarza cz. V, www.modr.pl, 7.10.2014 r.

Kontrola pracowni pasiecznej - artykuły powiązane

Pracownia pasieczna - wymogi i wyposażenie

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 12197

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Michał Piątek Dochodowa pasieka - książka dla pszczelarzy

I Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka między Łodzią a Warszawą - przebieg spotkania

Skuteczna ochrona roślin bezpieczna dla owadów zapylających

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Charakterystyka rodzaju Varroa i opis gatunku Varroa destructor

Metody oceny stopnia inwazji Varroa destructor

Varroa destructor - znaczenie i rys historyczny

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

VI Interdyscyplinarna Konferencja TYGIEL

Biały miód leśny z Mount Oku

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo