Kontrola pracowni pasiecznej - co będzie sprawdzać inspekcja weterynaryjna? Cz. 2.
Ściany i podłoga łatwe do umycia
Zacznijmy od podłogi – nie musi być ładna, a przede wszystkim funkcjonalna i łatwa do utrzymania w czystości. Powinna być pokryta szczelnym, nieprzepuszczalnym i wytrzymałym materiałem, a jednocześnie musi posiadać spadek, aby wszystkie zanieczyszczenia czy pozostałości po pracy pszczelarza można było łatwo usunąć do kratki ściekowej. Równie ważne są ściany, które powinny być nietoksyczne i nienasiąkliwe. Zapomnijmy o farbach o intensywnym zapachu, które ładnie się prezentują, ale mogą być nie do końca bezpieczne. Najlepszym materiałem na ściany będzie glazura lub lamperia – taką powierzchnie łatwo jest umyć i utrzymać w czystości przez dłuższy czas. Całe pomieszczenie powinno mieć sprawną instalację elektryczną i być wykonane zgodnie z normami budowlanymi i przeciwpożarowymi [1].
Co najmniej dwa pomieszczenia
Każda pracownia pasieczna powinna składać się z co najmniej dwóch pomieszczeń. Jedno ma służyć do odbioru i konfekcjonowania miodu, drugie – do prac pomocniczych, takich jak przygotowanie ramek. Przyda się też jako magazyn sprzętu, ubrań roboczych. Warto więc wstawić tu jakieś szafy, półki czy regały, dzięki którym zachowany będzie porządek. Inspektor podczas kontroli weterynaryjnej będzie też sprawdzał, czy pracownia pasieczna posiada stały dostęp do bieżącej wody pitnej. Nie może to być przypadkowy zbiornik czy woda niewiadomego pochodzenia. Każda woda, bez względu na to, czy pochodzi z własnego ujęcia, czy z sieci wodociągowej, musi być regularnie badana pod kątem bakteriologicznym i właściwości fizyko-chemicznych. Wodę z wodociągów wystarczy badać raz w roku, a wodę z własnego ujęcia – raz na pół roku [1].
Książeczki sanepidu dla wszystkich pracujących przy miodzie
Inspektor podczas kontroli na pewno będzie chciał zapoznać się z aktualnymi badaniami. W pracowni pasiecznej niezbędna jest też apteczka – przyda się w przypadku użądlenia, poparzenia czy urazu mechanicznego. Warto pamiętać, że zawód pszczelarza tylko wydaje się taki sielankowy, w rzeczywistości jest dość urazowy. Zarówno pszczelarz, jak i wszystkie inne osoby, które bezpośrednio zajmują się produkcją miodu, powinni posiadać książeczki zdrowia dla celów sanitarno-epidemiologicznych z aktualnym wpisem lekarza poświadczającego, że nie istnieją żadne zdrowotne przeciwwskazania do pracy tych osób przy produkcji żywności.
Wróć do pierwszej części artykułu klikając link: Kontrola pracowni pasiecznej - co będzie sprawdzać inspekcja weterynaryjna? Cz. 1.
Opracowano na podstawie:
1. Ryszard Pałach, Ja też chciał(a)bym być pszczelarzem – cz. 2, Rolnicze ABC 2009, nr 12, s. 19
2. Jan Ślósarz, Poradnik początkującego pszczelarza cz. V, www.modr.pl, 7.10.2014 r.
Kontrola pracowni pasiecznej - artykuły powiązane
Liczba wyświetleń artykułu: 17766
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!