Portal Pszczelarski

Ocena projektu zakup leków w ramach mechanizmu Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2014

Na obrazku: pszczoła ze strzykawką. Źródło obrazka: s3.amazonaws.com/thumbnails.illustrationsource.com/huge.24.124059.JPG

ARR Agencja Rynku Rolnego Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich zakup leków warozza refundacja ARR

Ocena projektu zakup leków w ramach mechanizmu Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2014

Podobnie jak w ubiegłych sezonach, także w tym pszczelarze mogą skorzystać z refundacji zakupu leków przeciw warrozie w ramach „Wsparcia rynku produktów pszczelich”. Jest to realna i odczuwalna pomoc finansowa, która jednak w tym roku wygląda nieco inaczej niż w poprzednim okresie finansowania.

Sezon 2013/2014 był pierwszym sezonem, w którym zaczęły obowiązywać nowe zasady w ramach „Wsparcia rynku produktów pszczelich”. Celem zmian było przede wszystkim wyeliminowanie nadużyć przy czerpaniu pomocy finansowej, jednak w wielu punktach uderzyły one bezpośrednio w pszczelarzy i to tych, którzy tego wsparcia najbardziej potrzebują. Bo nie oszukujmy się, duże firmy pasieczne leki przeciw warrozie kupią z pomocą lub bez pomocy unii, natomiast niewielki hodowca będzie musiał wybierać, czy kupić leki, nowe matki pszczele czy zamienić rozsypujące się ule na nowe.

Co tak wzburzyło pszczelarzy? Przede wszystkim – obniżenie wysokości finansowania. W poprzednim programie finansowania refundacją objęte były stuprocentowe koszty zakupu leków przeciw warrozie. W tym roku jest to 80 procent kosztów netto. Jest więc pewna grupa pszczelarzy, która z programu nie skorzysta, bo nie stać ich na pokrycie nawet tych 20 procent kosztów netto oraz podatku VAT. Można się jedynie domyślać, jak taka sytuacja wpłynie na ogólną zdrowotność pszczół w Polsce. I to przede wszystkim w niewielkich pasiekach, które są przecież siłą pszczelarstwa w Polsce. Rodziny, które dopadnie warroza, a ich właściciela nie będzie stać na leki, sa skazane na osłabienie lub na wymarcie.

Opracowano na podstawie:
Realizacja Mechanizmu WPR. Wsparcie rynku produktów pszczelich, www.arr.gov.pl, 13.11.2014 r.

Zobacz również:

Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2014 – zakup leków przeciw warrozie

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 1681

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Podział miodów pitnych

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Nan-e qandi

Piernik sułtański

Chałka z szafranem i miodem