Portal Pszczelarski

Ocena projektu zakup leków w ramach mechanizmu Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2014

Na obrazku: pszczoła ze strzykawką. Źródło obrazka: s3.amazonaws.com/thumbnails.illustrationsource.com/huge.24.124059.JPG

ARR Agencja Rynku Rolnego Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich zakup leków warozza refundacja ARR

Ocena projektu zakup leków w ramach mechanizmu Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2014

Podobnie jak w ubiegłych sezonach, także w tym pszczelarze mogą skorzystać z refundacji zakupu leków przeciw warrozie w ramach „Wsparcia rynku produktów pszczelich”. Jest to realna i odczuwalna pomoc finansowa, która jednak w tym roku wygląda nieco inaczej niż w poprzednim okresie finansowania.

Sezon 2013/2014 był pierwszym sezonem, w którym zaczęły obowiązywać nowe zasady w ramach „Wsparcia rynku produktów pszczelich”. Celem zmian było przede wszystkim wyeliminowanie nadużyć przy czerpaniu pomocy finansowej, jednak w wielu punktach uderzyły one bezpośrednio w pszczelarzy i to tych, którzy tego wsparcia najbardziej potrzebują. Bo nie oszukujmy się, duże firmy pasieczne leki przeciw warrozie kupią z pomocą lub bez pomocy unii, natomiast niewielki hodowca będzie musiał wybierać, czy kupić leki, nowe matki pszczele czy zamienić rozsypujące się ule na nowe.

Co tak wzburzyło pszczelarzy? Przede wszystkim – obniżenie wysokości finansowania. W poprzednim programie finansowania refundacją objęte były stuprocentowe koszty zakupu leków przeciw warrozie. W tym roku jest to 80 procent kosztów netto. Jest więc pewna grupa pszczelarzy, która z programu nie skorzysta, bo nie stać ich na pokrycie nawet tych 20 procent kosztów netto oraz podatku VAT. Można się jedynie domyślać, jak taka sytuacja wpłynie na ogólną zdrowotność pszczół w Polsce. I to przede wszystkim w niewielkich pasiekach, które są przecież siłą pszczelarstwa w Polsce. Rodziny, które dopadnie warroza, a ich właściciela nie będzie stać na leki, sa skazane na osłabienie lub na wymarcie.

Opracowano na podstawie:
Realizacja Mechanizmu WPR. Wsparcie rynku produktów pszczelich, www.arr.gov.pl, 13.11.2014 r.

Zobacz również:

Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2014 – zakup leków przeciw warrozie

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 1442

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Konferencja Współczesne Uwarunkowania Zarządzania Środowiskiem

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo

Pszczoły olbrzymie i czarny miód leśny

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie