Portal Pszczelarski

Ocena projektu zakup leków w ramach mechanizmu Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2014

Na obrazku: pszczoła ze strzykawką. Źródło obrazka: s3.amazonaws.com/thumbnails.illustrationsource.com/huge.24.124059.JPG

ARR Agencja Rynku Rolnego Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich zakup leków warozza refundacja ARR

Ocena projektu zakup leków w ramach mechanizmu Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2014

Podobnie jak w ubiegłych sezonach, także w tym pszczelarze mogą skorzystać z refundacji zakupu leków przeciw warrozie w ramach „Wsparcia rynku produktów pszczelich”. Jest to realna i odczuwalna pomoc finansowa, która jednak w tym roku wygląda nieco inaczej niż w poprzednim okresie finansowania.

Sezon 2013/2014 był pierwszym sezonem, w którym zaczęły obowiązywać nowe zasady w ramach „Wsparcia rynku produktów pszczelich”. Celem zmian było przede wszystkim wyeliminowanie nadużyć przy czerpaniu pomocy finansowej, jednak w wielu punktach uderzyły one bezpośrednio w pszczelarzy i to tych, którzy tego wsparcia najbardziej potrzebują. Bo nie oszukujmy się, duże firmy pasieczne leki przeciw warrozie kupią z pomocą lub bez pomocy unii, natomiast niewielki hodowca będzie musiał wybierać, czy kupić leki, nowe matki pszczele czy zamienić rozsypujące się ule na nowe.

Co tak wzburzyło pszczelarzy? Przede wszystkim – obniżenie wysokości finansowania. W poprzednim programie finansowania refundacją objęte były stuprocentowe koszty zakupu leków przeciw warrozie. W tym roku jest to 80 procent kosztów netto. Jest więc pewna grupa pszczelarzy, która z programu nie skorzysta, bo nie stać ich na pokrycie nawet tych 20 procent kosztów netto oraz podatku VAT. Można się jedynie domyślać, jak taka sytuacja wpłynie na ogólną zdrowotność pszczół w Polsce. I to przede wszystkim w niewielkich pasiekach, które są przecież siłą pszczelarstwa w Polsce. Rodziny, które dopadnie warroza, a ich właściciela nie będzie stać na leki, sa skazane na osłabienie lub na wymarcie.

Opracowano na podstawie:
Realizacja Mechanizmu WPR. Wsparcie rynku produktów pszczelich, www.arr.gov.pl, 13.11.2014 r.

Zobacz również:

Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2014 – zakup leków przeciw warrozie

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 1349

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.