Portal Pszczelarski

Ocena projektu zakup leków w ramach mechanizmu Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2014

Na obrazku: pszczoła ze strzykawką. Źródło obrazka: s3.amazonaws.com/thumbnails.illustrationsource.com/huge.24.124059.JPG

ARR Agencja Rynku Rolnego Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich zakup leków warozza refundacja ARR

Ocena projektu zakup leków w ramach mechanizmu Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2014

Podobnie jak w ubiegłych sezonach, także w tym pszczelarze mogą skorzystać z refundacji zakupu leków przeciw warrozie w ramach „Wsparcia rynku produktów pszczelich”. Jest to realna i odczuwalna pomoc finansowa, która jednak w tym roku wygląda nieco inaczej niż w poprzednim okresie finansowania.

Sezon 2013/2014 był pierwszym sezonem, w którym zaczęły obowiązywać nowe zasady w ramach „Wsparcia rynku produktów pszczelich”. Celem zmian było przede wszystkim wyeliminowanie nadużyć przy czerpaniu pomocy finansowej, jednak w wielu punktach uderzyły one bezpośrednio w pszczelarzy i to tych, którzy tego wsparcia najbardziej potrzebują. Bo nie oszukujmy się, duże firmy pasieczne leki przeciw warrozie kupią z pomocą lub bez pomocy unii, natomiast niewielki hodowca będzie musiał wybierać, czy kupić leki, nowe matki pszczele czy zamienić rozsypujące się ule na nowe.

Co tak wzburzyło pszczelarzy? Przede wszystkim – obniżenie wysokości finansowania. W poprzednim programie finansowania refundacją objęte były stuprocentowe koszty zakupu leków przeciw warrozie. W tym roku jest to 80 procent kosztów netto. Jest więc pewna grupa pszczelarzy, która z programu nie skorzysta, bo nie stać ich na pokrycie nawet tych 20 procent kosztów netto oraz podatku VAT. Można się jedynie domyślać, jak taka sytuacja wpłynie na ogólną zdrowotność pszczół w Polsce. I to przede wszystkim w niewielkich pasiekach, które są przecież siłą pszczelarstwa w Polsce. Rodziny, które dopadnie warroza, a ich właściciela nie będzie stać na leki, sa skazane na osłabienie lub na wymarcie.

Opracowano na podstawie:
Realizacja Mechanizmu WPR. Wsparcie rynku produktów pszczelich, www.arr.gov.pl, 13.11.2014 r.

Zobacz również:

Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2014 – zakup leków przeciw warrozie

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 1599

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Miód - produkt pszczeli

Propolis - produkt pszczeli