Portal Pszczelarski

Ocena projektu zakup leków w ramach mechanizmu Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2014

Na obrazku: pszczoła ze strzykawką. Źródło obrazka: s3.amazonaws.com/thumbnails.illustrationsource.com/huge.24.124059.JPG

ARR Agencja Rynku Rolnego Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich zakup leków warozza refundacja ARR

Ocena projektu zakup leków w ramach mechanizmu Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2014

Podobnie jak w ubiegłych sezonach, także w tym pszczelarze mogą skorzystać z refundacji zakupu leków przeciw warrozie w ramach „Wsparcia rynku produktów pszczelich”. Jest to realna i odczuwalna pomoc finansowa, która jednak w tym roku wygląda nieco inaczej niż w poprzednim okresie finansowania.

Sezon 2013/2014 był pierwszym sezonem, w którym zaczęły obowiązywać nowe zasady w ramach „Wsparcia rynku produktów pszczelich”. Celem zmian było przede wszystkim wyeliminowanie nadużyć przy czerpaniu pomocy finansowej, jednak w wielu punktach uderzyły one bezpośrednio w pszczelarzy i to tych, którzy tego wsparcia najbardziej potrzebują. Bo nie oszukujmy się, duże firmy pasieczne leki przeciw warrozie kupią z pomocą lub bez pomocy unii, natomiast niewielki hodowca będzie musiał wybierać, czy kupić leki, nowe matki pszczele czy zamienić rozsypujące się ule na nowe.

Co tak wzburzyło pszczelarzy? Przede wszystkim – obniżenie wysokości finansowania. W poprzednim programie finansowania refundacją objęte były stuprocentowe koszty zakupu leków przeciw warrozie. W tym roku jest to 80 procent kosztów netto. Jest więc pewna grupa pszczelarzy, która z programu nie skorzysta, bo nie stać ich na pokrycie nawet tych 20 procent kosztów netto oraz podatku VAT. Można się jedynie domyślać, jak taka sytuacja wpłynie na ogólną zdrowotność pszczół w Polsce. I to przede wszystkim w niewielkich pasiekach, które są przecież siłą pszczelarstwa w Polsce. Rodziny, które dopadnie warroza, a ich właściciela nie będzie stać na leki, sa skazane na osłabienie lub na wymarcie.

Opracowano na podstawie:
Realizacja Mechanizmu WPR. Wsparcie rynku produktów pszczelich, www.arr.gov.pl, 13.11.2014 r.

Zobacz również:

Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2014 – zakup leków przeciw warrozie

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 2006

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Figi z jogurtem bałkańskim i pistacjami

Ciasto z mąką z czarnego ryżu

Miodowe ciasto z sezamową bezą

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie