Portal Pszczelarski

Rozróżnianie mateczników - mateczniki cichej wymiany

Na zdjęciu: mateczniki cichej wymiany. Źródło zdjęcia: curbstonevalley.com/wp-content/uploads/2011/06/salviacup.jpg

rozróżnianie mateczników rozpoznawanie mateczników podział mateczników mateczniki cichej wymiany mateczniki cicha wymiana

Mateczniki cichej wymiany
Każdy pszczelarz wie, ze pojawienie się w ulu nowej królowej nie zawsze jest spowodowane utratą dotychczasowej matki. Bywa i tak, że aktualna matka ma się całkiem dobrze, jednak jest już stara i mało wydolna. Najczęściej chodzi o małą wydajność podczas składania jaj albo niewystarczającą produkcję feromonów. Wtedy pojawia się cicha wymiana, z której pszczoły korzystają w tych miesiącach, w których nie występuje naturalne rozmnażanie.

Skąd pszczoły wiedzą, że matka powinna zostać wymieniona na lepszy model? Po prostu to czują – a raczej nie czują feromonów, które zwykle otaczają je z każdej strony. Mała siła feromonów oznacza również zmniejszoną siłę matki. Wtedy pszczoły robotnice, które szczególnie odczuwają ten brak, zaczyna wspólnie budować mateczniki cichej wymiany. Znajdują się one najczęściej na skraju plastrów z czerwiem lub nawet w pewnej odległości od właściwego gniazda. Zwykle powstaje od 1 do 3 mateczników cichej wymiany. Wyglądają tak samo jak mateczniki rojowe – można je od nich rozróżnić jedynie na podstawie ich liczby oraz pory roku, w jakiej powstają – od lipca do września.

Gdy mateczniki cichej wymiany są już gotowe, stara matka jest do nich doprowadzana w celu złożenia jaj. Potem jest trzymana od nich z daleka, a pszczoły stale pilnują dostępu do mateczników. Bywa bowiem i tak, że stara matka czuje, że nadchodzi kres jej panowania i resztkami sił próbuje zaatakować robotnice, rozgryźć mateczniki i nie dopuścić do powstania nowych królowych.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 22-25

Zobacz również:

Rozróżnianie mateczników - mateczniki rojowe

Rozróżnianie mateczników - mateczniki ratunkowe

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 36559

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Wiosenna sałata ze szpinakiem i winegretem czosnkowo-miodowym

Szaszłyki z marynatą miodową

Skrzydełka z miodem i chili

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Właściwości i zastosowanie miodu

Kontrola jakości miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Majowy miodek z mniszka lekarskiego

Nalewka jaśminowa z miodem

Bananowe chipsy z miodem

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

58 pozwoleń na stosowanie zakazanych neonikotynoidów w Unii Europejskiej w latach 2013-2016

II Święto Miodu w Piotrkowie Trybunalskim

Wyrok ws. likwidacji uli przez pszczelarza z Zawoi 2017