Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Rozróżnianie mateczników - mateczniki cichej wymiany

Na zdjęciu: mateczniki cichej wymiany. Źródło zdjęcia: curbstonevalley.com/wp-content/uploads/2011/06/salviacup.jpg

rozróżnianie mateczników rozpoznawanie mateczników podział mateczników mateczniki cichej wymiany mateczniki cicha wymiana

Mateczniki cichej wymiany
Każdy pszczelarz wie, ze pojawienie się w ulu nowej królowej nie zawsze jest spowodowane utratą dotychczasowej matki. Bywa i tak, że aktualna matka ma się całkiem dobrze, jednak jest już stara i mało wydolna. Najczęściej chodzi o małą wydajność podczas składania jaj albo niewystarczającą produkcję feromonów. Wtedy pojawia się cicha wymiana, z której pszczoły korzystają w tych miesiącach, w których nie występuje naturalne rozmnażanie.

Skąd pszczoły wiedzą, że matka powinna zostać wymieniona na lepszy model? Po prostu to czują – a raczej nie czują feromonów, które zwykle otaczają je z każdej strony. Mała siła feromonów oznacza również zmniejszoną siłę matki. Wtedy pszczoły robotnice, które szczególnie odczuwają ten brak, zaczyna wspólnie budować mateczniki cichej wymiany. Znajdują się one najczęściej na skraju plastrów z czerwiem lub nawet w pewnej odległości od właściwego gniazda. Zwykle powstaje od 1 do 3 mateczników cichej wymiany. Wyglądają tak samo jak mateczniki rojowe – można je od nich rozróżnić jedynie na podstawie ich liczby oraz pory roku, w jakiej powstają – od lipca do września.

Gdy mateczniki cichej wymiany są już gotowe, stara matka jest do nich doprowadzana w celu złożenia jaj. Potem jest trzymana od nich z daleka, a pszczoły stale pilnują dostępu do mateczników. Bywa bowiem i tak, że stara matka czuje, że nadchodzi kres jej panowania i resztkami sił próbuje zaatakować robotnice, rozgryźć mateczniki i nie dopuścić do powstania nowych królowych.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 22-25

Zobacz również:

Rozróżnianie mateczników - mateczniki rojowe

Rozróżnianie mateczników - mateczniki ratunkowe

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 43309

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Wigilijne łazanki na bogato

Bigos staropolski na winie z miodem

Nalewka jaśminowa z miodem

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.