Portal Pszczelarski

Rozróżnianie mateczników - mateczniki rojowe

Na zdjęciu: mateczniki rojowe. Źródło zdjęcia: sierrafoothillbeekeepers.com/wp-content/uploads/bees-preparing-to-swarm-queen-cells.bmp

rozróżnianie mateczników rozpoznawanie mateczników podział mateczników mateczniki rojowe mateczniki nastrój rojowy przepszczelenie ula miseczki matecznikowe

Przyszłe matki pszczele rozwijają się w matecznikach, czyli w komórkach plastra, które są zdecydowanie większe od innych jego komórek. W zależności od celu powstania mateczniki możemy podzielić na ratunkowe, rojowe i cichej wymiany.

Każdy pszczelarz powinien umieć rozróżniać mateczniki. Na podstawie ich formy, uporządkowania i liczby można bowiem bez trudu odgadnąć, w jakim celu pszczoły podjęły się wychowu nowych matek. Jest to bardzo ważna umiejętność, która pozwala po przeglądzie rodziny podejmować dalsze decyzje dotyczące danej hodowli.

Mateczniki rojowe
Mateczniki rojowe są zakładane przez pszczoły w czasie nastroju rojowego, który służy do rozmnażania i zachowania gatunku. Jakie są przyczyny nastroju rojowego? Może być ich kilka: zbyt mała przestrzeń życiowa dla rodziny, stara i niewydolna (dotychczasowa) królowa, przepełnione gniazdo i zbyt duża liczba larw. Nastrój rojowy może też pojawić się w sytuacji, gdy pszczoły robotnice chwilowo nie mają zajęcia lub w ulu jest zbyt wysoka temperatura. Celem powstania mateczników jest podzielenie roju, by część pszczół mogła wylecieć w towarzystwie starej królowej.

Jak rozpoznać mateczniki na plastrze? Są one zdecydowanie większe i mają wyraźnie wystający kapelusz. Ponieważ ciężko je zbudować wewnątrz plastra (brak miejsca na duży i okazały matecznik), są one najczęściej umiejscowione na krawędzi plastrów lub w niszach gniazda. Dla mateczników rojowych charakterystyczny jest tez czas ich powstawania – pojawiają się mniej więcej od połowy kwietnia do połowy lipca. Jeśli więc zauważymy matecznik w ulu wczesną wiosną lub jesienią, na pewno nie będzie to matecznik rojowy.

Jak powstaje matecznik rojowy?
Gdy pszczoły przygotowują się do rójki, królowa zmuszana jest do składania jaj w zbudowanych zaczątkach mateczników, czyli do tak zwanych miseczek matecznikowych. Maksymalnie powstaje 10-14 nowych mateczników, które można później wykorzystać także do poddawania matek w rodzinach.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 22-25

Zobacz również:

Rozróżnianie mateczników - mateczniki ratunkowe

Rozróżnianie mateczników - mateczniki cichej wymiany

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 61935

Komentarze z forum pszczelarskiego

Arti

2016-04-19 07:35:39

Witam jestem tu nowy,ogolnie strona zawiera ciekawe tematy,pragne powiadomic autora zeby poprawil blad gdyz napisal on ze czesc pszczol wylatuje w asyscie nowej krolowej,jak kazdy pszczelarz wie to stara krolowa opuszcza ul wraz ze swita,a mloda po paru dniach i sprzyjajacej pogodzie leci tylko na lot godowy i wraca z powrotem do ula.

marcin

2016-04-19 08:26:51

@Arti, słuszna uwaga. Poprawiliśmy błąd. Serdecznie dziękujemy za czujność!

oro54

2016-04-19 11:46:47

W zasadzie można się z Arti zgodzić, ale są wyjątki od tej reguły, choćby roje: drużaki, śpiewaki, które wychodzą z matkami nieunasienionymi. Zdarza się, że pszczelarz widząc dorodne mateczniki rojowe w silnej rodzinie, uprzedzając wyjście roju, zabiera starą matkę i tworzy z nią odkład. W ulu zrywa mateczniki pozostawiając, na wszelki wypadek, dwa dorodne, myśląc przy tym, niech pszczoły zadecydują z którego wygryzie się lepsza matka. Przy następnej wizycie czeka go niemiła niespodzianka- rodzina się wyroiła. Jest to podstawowy błąd, ale wielu pszczelarzom zdarza się go popełnić, w tym i piszącemu te słowa. :)

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.