Portal Pszczelarski

Sierpień i wrzesień pachnie w pasiece wrzosem, nawłocią i gryką - 2014

Na zdjęciu: wrzosowisko. Źródło zdjęcia: lh6.googleusercontent.com/-sBtbvYCxwp4/U1D-P-0i66I/AAAAAAAAAMQ/y60g7ieg4SA/w640-h400-p-k/wrzosowisko.jpg

pożytki pożytki późne wrzos zwyczajny gryka zwyczajna nawłoć miód gryczano-nawłociowy jesień w pasiece sezon pszczelarski 2014

Sierpień i wrzesień pachnie w pasiece wrzosem, nawłocią i gryką – 2014

Sierpień i wrzesień to czas, gdy pszczoły wylatują na tak zwane pożytki późne. Rzepak, akacja czy lipa już dawno zebrane i teraz czas na wytwarzanie ciemniejszych i mocniejszych miodów. Są one bardzo aromatyczne i pachnące, a ich zapach w pasiece jest naprawdę mocno wyczuwalny.

Najpopularniejsze pożytki pszczele na jesieni to wrzos, gryka i nawłoć. Ta ostatnia roślina, nazywana czasem także mimozą, staje się coraz popularniejsza jako roślina miododajna. Pszczoły z nawłoci tworzą miód nawłociowy lub łączą go z nektarem przynoszonym z pożytków gryczanych, tworząc unikalną mieszankę – miód gryczano-nawłociowy. Jest to gatunek dość unikalny, natomiast o wyjątkowych właściwościach smakowych i zapachowych. Miód gryczany również wytwarzany jest w drugiej połowie lata i wczesną jesienią. Pięknie pachnie gryką, a jego lekko ostry smak ma naprawdę wielu zwolenników.

Wczesna jesień w pasiece to także czas pożytków wrzosowych – wrzos jest bardzo dobrą roślina miododajną, natomiast w Polsce rzadko występuje w formie charakterystycznych, rozległych wrzosowisk. Pszczelarze, którzy chcą produkować miód wrzosowy, muszą z pasiekami wędrować na wrzosowiska. W tym czasie pozostali pszczelarze, którzy w ofercie miodu wrzosowego nie mają, szykują się powoli do prac jesiennych. Najwięcej wrzosowisk znajduje się na Pomorzu Zachodnim, w Kotlinie Sandomierskiej i w Borach Dolnośląskich. Jako że jest ich niewiele, na wrzosowiskach można spotkać dość duże zagęszczenie pasiek wędrownych. A to oznacza, że wydajność miodowa pszczół nawet na bardzo dobrych pożytkach w tym przypadku może nie być zbyt wysoka.

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Gryka zwyczajna - roślina miododajna

Wrzos zwyczajny - roślina miododajna

Wydajność miodowa rodzin pszczelich w różnych warunkach pożytkowych w latach 2013-2014

Czerwiec i lipiec w pasiece a pożytki pszczele – 2014

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 8138

Komentarze z forum pszczelarskiego

mati

2014-08-24 11:25:30

no zobaczymy czy to bedzie dobry czas. nawloci duzo ale caly czas leje deszcz

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.