Sierpień i wrzesień pachnie w pasiece wrzosem, nawłocią i gryką - 2014
Sierpień i wrzesień pachnie w pasiece wrzosem, nawłocią i gryką – 2014
Sierpień i wrzesień to czas, gdy pszczoły wylatują na tak zwane pożytki późne. Rzepak, akacja czy lipa już dawno zebrane i teraz czas na wytwarzanie ciemniejszych i mocniejszych miodów. Są one bardzo aromatyczne i pachnące, a ich zapach w pasiece jest naprawdę mocno wyczuwalny.
Najpopularniejsze pożytki pszczele na jesieni to wrzos, gryka i nawłoć. Ta ostatnia roślina, nazywana czasem także mimozą, staje się coraz popularniejsza jako roślina miododajna. Pszczoły z nawłoci tworzą miód nawłociowy lub łączą go z nektarem przynoszonym z pożytków gryczanych, tworząc unikalną mieszankę – miód gryczano-nawłociowy. Jest to gatunek dość unikalny, natomiast o wyjątkowych właściwościach smakowych i zapachowych. Miód gryczany również wytwarzany jest w drugiej połowie lata i wczesną jesienią. Pięknie pachnie gryką, a jego lekko ostry smak ma naprawdę wielu zwolenników.
Wczesna jesień w pasiece to także czas pożytków wrzosowych – wrzos jest bardzo dobrą roślina miododajną, natomiast w Polsce rzadko występuje w formie charakterystycznych, rozległych wrzosowisk. Pszczelarze, którzy chcą produkować miód wrzosowy, muszą z pasiekami wędrować na wrzosowiska. W tym czasie pozostali pszczelarze, którzy w ofercie miodu wrzosowego nie mają, szykują się powoli do prac jesiennych. Najwięcej wrzosowisk znajduje się na Pomorzu Zachodnim, w Kotlinie Sandomierskiej i w Borach Dolnośląskich. Jako że jest ich niewiele, na wrzosowiskach można spotkać dość duże zagęszczenie pasiek wędrownych. A to oznacza, że wydajność miodowa pszczół nawet na bardzo dobrych pożytkach w tym przypadku może nie być zbyt wysoka.
Zobacz również:
Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis
Gryka zwyczajna - roślina miododajna
Wrzos zwyczajny - roślina miododajna
Wydajność miodowa rodzin pszczelich w różnych warunkach pożytkowych w latach 2013-2014
Liczba wyświetleń artykułu: 11212
Komentarze z forum pszczelarskiego
mati 2014-08-24 11:25:30