Portal Pszczelarski

Ocena projektu zakup lawet w ramach mechanizmu Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2014

Na zdjęciu: przyczepy do przewozu uli. Źródło zdjęcia: http://www.herculean.co.uk/trailers-and-trailer-spares

Agencja Rynku Rolnego ARR Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich przyczepa do przewozu uli laweta do przewozu uli zakup lawet do przewozu uli

Ocena projektu zakup lawet w ramach mechanizmu Wsparcia Rynku Produktów Pszczelich 2014

Zakup lawet w ramach mechanizmu „Wsparcie rynku produktów pszczelich” umożliwia pszczelarzom tańszy, bo częściowo refundowany zakup przyczep do przewożenia uli, niezbędnych przede wszystkim do prowadzenia gospodarki wędrownej.

Celem działania jest zracjonalizowanie prowadzenia wędrownej gospodarki pasiecznej – chodzi o zachęcenie drobnych pszczelarzy do wspólnego przewożenia uli na poszczególne pasieczyska. Korzyści będą zarówno dla pszczelarzy, jak i dla środowiska. Efektem działania powinna być zwiększona produkcja miodu oraz innych produktów pszczelich, a także zapylanie roślin na jak największych terytoriach naszego kraju.

Zakupu lawet w ramach „Wsparcia rynku produktów pszczelich” można było dokonywać już od kilku lat. Jednakże aktualnie obowiązujący program (obejmujący trzy sezony: 2013/14, 2014/15, 2015/16) ma nieco zwiększone limity wypłaty środków, natomiast obniżono minimalna liczbę posiadanych rodzin pszczelich, uprawniającą do skorzystania ze wsparcia na zakup lawet. W ubiegłym programie pszczelarz, aby skorzystać ze wsparcia na zakup lawet, musiał posiadać co najmniej 50 rodzin pszczelich. Maksymalna kwota wsparcia na jedno gospodarstwo pasieczne nie mogła natomiast przekroczyć 8 tysięcy złotych. W obecnym programie jest to już 10 tysięcy złotych. Ze wsparcia mogą natomiast skorzystać właściciele już 30 rodzin pszczelich. Dzięki tym zmianom skorzystają zarówno mali pszczelarze, którzy do tej pory z refundacji skorzystać nie mogli. Ale korzyści odczują też właściciele dużych gospodarstw pasiecznych, którzy będą mogli otrzymać wyższą refundację. To zmiany na plus, które w dłuższej perspektywie czasu mogą zachęcić pszczelarzy do prowadzenia gospodarki wędrownej i dywersyfikacji źródeł pożytku. A to może realnie wpłynąć na ilość pozyskiwanego przez nich miodu.

Opracowano na podstawie:
Realizacja Mechanizmu WPR. Wsparcie rynku produktów pszczelich, www.arr.gov.pl, 13.11.2014 r.

Zobacz również:

Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich - zakup lawet do przewozu uli

X
Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 2034

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.