Portal Pszczelarski

Ocena projektu zakup lawet w ramach mechanizmu Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2014

Na zdjęciu: przyczepy do przewozu uli. Źródło zdjęcia: http://www.herculean.co.uk/trailers-and-trailer-spares

Agencja Rynku Rolnego ARR Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich przyczepa do przewozu uli laweta do przewozu uli zakup lawet do przewozu uli

Ocena projektu zakup lawet w ramach mechanizmu Wsparcia Rynku Produktów Pszczelich 2014

Zakup lawet w ramach mechanizmu „Wsparcie rynku produktów pszczelich” umożliwia pszczelarzom tańszy, bo częściowo refundowany zakup przyczep do przewożenia uli, niezbędnych przede wszystkim do prowadzenia gospodarki wędrownej.

Celem działania jest zracjonalizowanie prowadzenia wędrownej gospodarki pasiecznej – chodzi o zachęcenie drobnych pszczelarzy do wspólnego przewożenia uli na poszczególne pasieczyska. Korzyści będą zarówno dla pszczelarzy, jak i dla środowiska. Efektem działania powinna być zwiększona produkcja miodu oraz innych produktów pszczelich, a także zapylanie roślin na jak największych terytoriach naszego kraju.

Zakupu lawet w ramach „Wsparcia rynku produktów pszczelich” można było dokonywać już od kilku lat. Jednakże aktualnie obowiązujący program (obejmujący trzy sezony: 2013/14, 2014/15, 2015/16) ma nieco zwiększone limity wypłaty środków, natomiast obniżono minimalna liczbę posiadanych rodzin pszczelich, uprawniającą do skorzystania ze wsparcia na zakup lawet. W ubiegłym programie pszczelarz, aby skorzystać ze wsparcia na zakup lawet, musiał posiadać co najmniej 50 rodzin pszczelich. Maksymalna kwota wsparcia na jedno gospodarstwo pasieczne nie mogła natomiast przekroczyć 8 tysięcy złotych. W obecnym programie jest to już 10 tysięcy złotych. Ze wsparcia mogą natomiast skorzystać właściciele już 30 rodzin pszczelich. Dzięki tym zmianom skorzystają zarówno mali pszczelarze, którzy do tej pory z refundacji skorzystać nie mogli. Ale korzyści odczują też właściciele dużych gospodarstw pasiecznych, którzy będą mogli otrzymać wyższą refundację. To zmiany na plus, które w dłuższej perspektywie czasu mogą zachęcić pszczelarzy do prowadzenia gospodarki wędrownej i dywersyfikacji źródeł pożytku. A to może realnie wpłynąć na ilość pozyskiwanego przez nich miodu.

Opracowano na podstawie:
Realizacja Mechanizmu WPR. Wsparcie rynku produktów pszczelich, www.arr.gov.pl, 13.11.2014 r.

Zobacz również:

Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich - zakup lawet do przewozu uli

X
Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 2140

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Ciasto jogurtowo-miodowe z cynamonem

Pieczone owoce z miodem i płatkami owsianymi

Gruszkowo-jabłkowy mus szarlotkowy

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Szkolny Dzień Pszczoły

Pszczoły w szkole w czerwcu

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski