Rebelia w ulu - Sprzeczne interesy
Sprzeczne interesy
W tej historii najciekawsza jest odpowiedź na pytanie: Co sprawia, że po wylocie roju larwy robotnic rozwijają się w bardziej samolubne osobniki i jakie są skutki tego procesu?. Istnieją dwa wytłumaczenia tej kwestii. Pierwsze wyjaśnienie dotyczy sygnału działającego na larwy i będącego bezpośrednią przyczyną rozwoju rebeliantek. Za taki czynnik można uznać brak dorosłej matki w gnieździe po wylocie roju, który larwy odczuwają i przez to rozwijają się w rebelianckie robotnice.
Natomiast drugie wyjaśnienie powstawania tej samolubnej strategii robotnic dotyka przyczyn ewolucyjnych. Opiera się ono na teorii doboru krewniaczego, która tłumaczy także pojawiające się w układach socjalnych konflikty. Przed odlotem matki robotnice wychowują braci i siostry, natomiast po wylocie roju będą wychowywać potomstwo nowej królowej, czyli matki, która tak naprawdę będzie ich siostrą. W przyszłości robotnice będą więc musiały wychowywać siostrzeńców i siostrzenice, z którymi są o połowę mniej spokrewnione niż były z siostrami i braćmi, a to oznacza, że przekażą mniej swoich genów do następnego pokolenia. Właśnie ten spadek pokrewieństwa w rodzinie był powodem ewolucji strategii rebelianckich robotnic, które już jako larwy przygotowują się do buntu w dorosłym życiu. Nie jest to jednak stan długotrwały dla rodziny pszczelej, ponieważ rebeliantki – tak jak i inne robotnice – żyją około miesiąca, podczas gdy pokolenie robotnic wychowanych z jaj złożonych przez nową matkę rozwija się już w normalne robotnice (żyjące także koło miesiąca), które opiekują się matką i jej potomstwem.
Każde odkrycie generuje inne pytania i problemy, nie inaczej jest w przypadku rebelianckich robotnic. Aktualnie prowadzone badania skupiają się na zgłębieniu biologii rebeliantek oraz ich wpływu na rodzinę, w której się znajdują. Badane będą kwestie dotyczące metabolizmu, długości życia oraz odpowiedzi immunologicznej rebeliantek – podsumowuje Karolina Kuszewska z Instytutu Nauk o Środowisku UJ. Do tej pory nie wiadomo także, w jaki sposób larwy „dowiadują się" o chwilowym braku matki w gnieździe. Dalsze badania pszczół rebeliantek będą więc fascynującą przygodą, która pozwoli nie tylko na lepsze zrozumienie biologii pszczół, lecz także lepszą percepcję ewolucji skomplikowanych układów społecznych.
Czytaj więcej o Rebelii w ulu:
1. Rebelia w ulu - Dlaczego lepiej dbać o siostrę?
2. Rebelia w ulu - Rójka i rebeliantki
Kliknij aby uzyskać więcej informacji na temat działań podejmowanych w ramach Projektora Jagiellońskiego.
Liczba wyświetleń artykułu: 2150
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!