Portal Pszczelarski

Ocena projektu zakup sprzętu w ramach mechanizmu Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2014

Na zdjęciu: sprzęt pszczelarski w sklepie. Źródło zdjęcia: authentic-routes.com/images/default-source/beekeeping-in-slovenia/beekeeping-equipment.jpg?sfvrsn=2

Agencja Rynku Rolnego ARR Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich zakup sprzętu refundacja ARR

Ocena projektu zakup sprzętu pszczelarskiego w ramach mechanizmu Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2014

W tym roku obowiązują nowe zasady realizacji refundacji w ramach działania zakup sprzętu pszczelarskiego. Działanie jest jedną z części składowych mechanizmu „Wsparcia rynku produktów pszczelich”.

Zasady refundacji kosztów zakupu sprzętu pszczelarskiego są od 2014 roku bardziej korzystne z punktu widzenia właścicieli niewielkich pasiek. Z mechanizmu będą mogli skorzystać pszczelarze, którzy mają co najmniej 15 rodzin pszczelich w pasiece. W tym roku wzrośnie więc ogólna liczba pszczelarzy, którzy będą mogli skorzystać z refundacji. Do tej pory dolna liczba rodzin, która uprawniała do skorzystania z programu, to 20 rodzin pszczelich. Widać więc, że obniżenie warunków sprzyjać będzie rozwojowi przede wszystkim niewielkich pasiek, których właściciele i tak miewają problemy z utrzymaniem się na granicy opłacalności. A przecież tacy pszczelarze też chcą się rozwijać i pracować na dobrym jakościowo sprzęcie, który bardzo często przekłada się na jakość i ilość produkowanego miodu. Gdy skorzystają z programu, będą mogli odzyskać aż 60 procent netto kosztów zakupionego sprzętu. Te odzyskane środki będą mogli zainwestować w sprzęt, który nie jest objęty refundacją lub w inne działania, które pomogą im utrzymać się na rynku.

Wzrosła też dopłata do przypadająca na jedną rodzinę — stawka wynosi 70 zł. Maksymalna kwota pomocy również jest wyższa, skoczyła z 8 do 10 tysięcy. W porównaniu do mechanizmu realizowanego w latach ubiegłych, pszczelarze będą więc mogli skorzystać z wyższej pomocy, nawet jeśli liczba rodzin pszczelich jest u nich taka sama.

Opracowano na podstawie:
Realizacja Mechanizmu WPR. Wsparcie rynku produktów pszczelich, www.arr.gov.pl, 12.11.2014 r.

Zobacz również:

Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2014 – zakup sprzętu

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 2306

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

XXXIV Ogólnopolskie Dni Pszczelarza w Lidzbarku Warmińskim

Międzynarodowa Konferencja Bartnicza - Dekada Polskiego Bartnictwa 2017

V Lubelska Konferencja Pszczelarska

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele