Rozstrzygnięcie konkursu Quarry Life Award

Na zdjęciu: I miejsce w polskiej edycji konkursu Quarry Life Award - Uniwersytet Wrocławski i Uniwersytet Przyrodniczy. Źródło zdjęcia: materiały nadesłane przez organizatora.

Quarry Life Award QLA HeidelbergCement Grupie Górażdże Uniwersytet Wrocławski Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu Stowarzyszenie Natura i Człowiek Towarzystwo Herpetologiczne NATRIX

Zwycięzcy drugiej edycji Quarry Life Award wyłonieni!
Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Stowarzyszenie Natura i Człowiek oraz Towarzystwo Herpetologiczne NATRIX – oto laureaci drugiej polskiej edycji konkursu przyrodniczego Quarry Life Award, który od marca tego roku był realizowany w kopalniach Grupy Górażdże.

– Celem konkursu Quarry Life Award jest promowanie ochrony bioróżnorodności na terenach kopalń surowców mineralnych należących do koncernu HeidelbergCement. Poprzez jego organizację pragniemy propagować wiedzę na temat walorów przyrodniczych terenów kopalnianych oraz przyczynić się do zachowania ich wyjątkowej fauny i flory w przyszłości. W realizacji tego zadania już po raz drugi pomagają nam przyrodnicy z całej Polski – wyjaśnia Andrzej Balcerek, Prezes Zarządu Górażdże Cement SA.

Światowa inicjatywa
Tegoroczna edycja QLA to ponad 300 projektów zgłoszonych w 22 krajach na czterech kontynentach. Do ścisłego finału przeszło 110 najlepszych prac. To ich autorzy otrzymali szansę przeprowadzenia badań na terenie kopalń i na tej podstawie opracowania zaleceń i wytycznych w zakresie ochrony bioróżnorodności na terenach kopalnianych. Wyniki ich badań posłużą koncernowi HeidelbergCement i Grupie Górażdże do prowadzenia efektywniejszych działań rekultywacyjnych. Rozstrzygnięcie międzynarodowej edycji, w której jednocześnie uczestniczą polskie zespoły z finałowej piątki, nastąpi 9 grudnia w Pradze. Na tym szczeblu przyrodnicy walczą o nagrody pieniężne o łącznej wartości 80 tys. euro!

Najlepsi w Polsce
W finale polskiego konkursu jury – pod przewodnictwem prof. Arkadiusza Nowaka z Uniwersytetu Opolskiego – oceniało innowacyjność i kreatywność projektów badawczych, zaangażowanie uczestników, możliwość praktycznej realizacji projektów oraz uwzględnienie problemów lokalnych. Biorąc pod uwagę powyższe kryteria, wśród polskich zespołów jury najwięcej punktów przyznało studentom z Uniwersytetu Wrocławskiego i Przyrodniczego we Wrocławiu za projekt poświęcony analizie glebowego banku nasion. – Realizacja tego projektu wymagała od nas powołania interdyscyplinarnego zespołu badawczego. Zadaniem poszczególnych członków zespołu było przeprowadzenie określonych badań terenowych na terenie Kopalni Surowców Mineralnych Nowogród Bobrzański. Wyniki prac badawczych posłużyły nam do opracowania konkretnych sposobów rekultywacji, które następnie, w kolejnych latach, zostaną wykorzystane przez Grupę Górażdże – mówi Grzegorz Swacha, koordynator projektu. Drugie i trzecie miejsce przypadły kolejno Stowarzyszeniu Natura i Człowiek z Wrocławia – za projekt inwentaryzacji gatunków dzikich pszczół w Kopalni Wapienia Górażdże – oraz Towarzystwu Herpetologicznemu NATRIX, które wzięło pod lupę gatunki płazów i gadów występujących w Kopalni Wapienia Górażdże, ze szczególnym uwzględnieniem stanowisk gatunków rzadkich, jak np. gniewosz plamisty. Za te projekty zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca otrzymali nagrody pieniężne o wartości 3 tys. oraz 1,5 tys. euro. Główna nagroda, która powędrowała do zespołu z Uniwersytetu Wrocławskiego, wyniosła natomiast 5 tys. euro. – Jeszcze nie wiemy, na co przeznaczymy tę kwotę, być może będzie to ekspedycja naukowa na Bałkany – mówił uradowany Grzegorz Swacha.

Zwycięska natura
Nadrzędnym hasłem przyświecającym konkursowi QLA są słowa: „Głównym zwycięzcą będzie natura!”, które zresztą znajdują odzwierciedlenie w praktyce. Choć konkurs skierowany jest do młodych przyrodników, jego prawdziwym adresatem są przedstawiciele kopalnianej fauny i flory, którzy dzięki tej inicjatywie mają szansę odzyskać utracone w wyniku wydobycia tereny. Podczas uroczystego podsumowania konkursu w Centrum Konferencyjnym w Górażdżach, Prezes Zarządu Górażdże Cement SA Andrzej Balcerek przypomniał jednak, że QLA to nie jedyna inicjatywa podejmowana przez Grupę Górażdże w celu ochrony bioróżnorodności terenów kopalnianych. Należy wśród nich wymienić również stałą współpracę Grupy Górażdże z BirdLife International, Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków, lokalnymi organizacjami i instytucjami oraz zaplanowane na przyszły rok wdrożenie Planu Zarządzania Bioróżnorodnością (BMP).

Zobacz również:

Zobacz również:

Quarry Life Award 2016 - coraz bliżej finału

Quarry Life Award 2016 - Najlepsi w Polsce

Rozstrzygnięcie konkursu polskiej edycji QLA (galeria)

Finał polskiej edycji konkursu Quarry Life Award

Zrekultywowane tereny kopalni Górażdże jako potencjalne siedlisko występowania pszczół

Stowarzyszenie Natura i Człowiek już na półmetku drugiej edycji konkursu Quarry Life Award

Pozostały trzy tygodnie do zakończenia konkursu Quarry Life Award

Quarry Life Award - podsumowanie prac badawczych

Quarry Life Award - cele, założenia i korzyści

Małgorzata Dąbrowska

Małgorzata Dąbrowska

Autorka tekstów

Grupa Górażdże. Koordynator polskiej edycji Quarry Life Award

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 1820

Komentarze z forum pszczelarskiego

factis

2014-11-15 07:58:22

Z tego co widzę, na podium stanęło Stowarzyszenie Natura i Człowiek, które także na tym portalu się wypowiada. Wielkie gratulacje!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę
EL-TER biuro projektowe Kraków
filmowanie wesel, video zaproszenia, podziękowania video dla rodziców Kraków i okolice Miejsce na Twoją reklamę

Kanał na Twitter

Newsletter

Nota informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Jacek Balana EL-TER, z siedzibą przy ul. Granicznej 505, 32-095 Narama. W przypadku wyrażenia powyższej zgody, dane będą wykorzystywane do przesyłania treści marketingowych. Dane osobowe będą przechowywane do momentu ustania ich przydatności/cofnięcia zgody. Informujemy, iż ma Pani/Pana możliwość dostępu do swoich danych, w celu ich sprostowania i usunięcia oraz żądania ograniczenia ich przetwarzania ze względu na swoją szczególną sytuację, wycofania udzielonej zgody w każdym momencie, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Pani/Pana danych osobowych, a także wniesienia skargi do organu nadzorczego, jeżeli przetwarzanie Pani/Pana danych będzie naruszało przepisy o ochronie danych osobowych. Pani/Pana dane osobowe będą przekazywane podmiotom przetwarzającym dane osobowe na zlecenia Administratora. W niektórych przypadkach Pani/Pana dane mogą być przekazywane do państw trzecich np. jeżeli będzie to niezbędne dla świadczenia usługi na Pana/Pani rzecz lub będzie to uwarunkowane inną podstawą prawną. Pani/Pana dane mogą podlegać profilowaniu, w celu wykorzystania danych osobowych do analizy lub prognoz dotyczących osobistych preferencji i zainteresowań. Administrator nie podejmuje decyzji która opiera się wyłącznie na zautomatyzowanym przetwarzaniu, w tym profilowaniu i istotnie wpływa na osobę, której dane dotyczą. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji ww. celów.

Portal Pszczelarski 2013 - ∞ © Wszelkie prawa zastrzeżone

Korzystamy z informacji zapisanych za pomocą cookies. Cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.

Portal Pszczelarski

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.