Portal Pszczelarski

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 2.

Na zdjęciach powyżej Stanisław Bedyńaki i jego pasieka. Źródło zdjęć: Piotr Chmielewski.

Stanisław Bedyński losy pszczelarza w czasie II Wojny Światowej pszczelarz-saper historia pszczelarza życie pszczelarza

Poniżej przedstawiamy ciąg dalszy historii pszczelarza, który przed i w czasie II Wojny Światowej był saper w Wojsku Polskim. 

W rejonie miejscowości Wilcze Tułowickie, na skraju puszczy, pod naporem niemieckiej broni pancernej natarcie zostało złamane, a uczestniczący w nim żołnierze rozpierzchli się w różnych kierunkach.

Stanisław Bedyński, wraz z grupą przypadkowo zebranych żołnierzy różnych stopni, zmierzał konsekwentnie w stronę puszczy. W dniu następnym na jednej z przecinek grupa dostała się niespodziewanie w ogień czołgowego karabinu maszynowego. Załoga czołgu wprost rozstrzeliwała żołnierzy. Dziadek cudem uniknął trafienia i uciekając między drzewa znalazł się sam na kolejnej przecince na wprost kolejnego czołgu. Obsługa karabinu otworzyła natychmiast ogień. Według relacji syna Stanisława Bedyńskiego, ojciec czuł pociski omiatające go i z okrzykiem „Jezus, Maria” padł na drogę udając trafionego. Zaraz po tym usłyszał huk dwóch granatów, rozrywanych nad czołgiem. Granaty wystrzeliła najprawdopodobniej polska artyleria zza Bzury. Wycofujący się czołg zmierzał do zmiażdżenia dziadka, który w ostatniej chwili przetoczył się na skraj drogi, unikając gąsienicy czołgowej. Potem zaszył się w lesie.

W następnych dniach zmierzał w kierunku stolicy. Około 25.09.1939 roku zgrupowało się wokół niego kilku żołnierzy, którzy wspólnie kontynuowali marsz przez puszczę. W dniu 27.09.1939 roku dotarł do leśniczówki w miejscowości Sieraków. Tam, przez trzy doby podejmował próby ominięcia coraz liczniejszych patroli niemieckich. Wreszcie 01.10.1939 roku poddał się do niewoli. Dziadek przez dziewięć dni przebywał w jenieckim obozie (zbiorczym) w Pruszkowie, a następnie został osadzony w obozie jenieckim w Cytadeli w Poznaniu. W dniu 10.10.1939 roku został zwolniony z obowiązkiem meldowania się na posterunku policji porządkowej.

Cdn.

Przeczytaj także: Historia pszczelarza-sapera. Cz. 1.

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 2484

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Nalewka jaśminowa z miodem

Bigos staropolski na winie z miodem

Tartaletki na słodko z bananami i czekoladą

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Udka z kurczaka z ketchupem i miodem

Kurczak w sosie miodowo-musztardowym z nutką chili

Koktajl z mango i ananasa z mlekiem kokosowym

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll