Portal Pszczelarski

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 1.

Na zdjęciach powyżej: Stanisław Bedyński i jego pasieka. Źródło zdjęć: Piotr Chmielewski.

Stanisław Bedyński losy pszczelarza w czasie II Wojny Światowej pszczelarz-saper historia pszczelarza życie pszczelarza

Poniżej przedstawiam artykuł o moim pradziadku, pszczelarzu i saperze oraz jego perypetiach w trudnych czasach dla Polski. Przedstawiona historia dotyczy lat przedwojennych a także z początku II Wojny Światowej. Myślę, że warto przybliżać historie życia pszczelarzy, którzy żyli w trudniejszych i mniej spokojnych czasach jak te, w których obecnie przyszło żyć pszczelarzom. 

Stanisław Bedyński urodził się 02.11.1909 roku w rodzinie chłopskiej pod Obornikami koło Poznania. Karierę wojskową rozpoczął 29.10.1930 roku w 7. batalionie saperów w Poznaniu w kompanii szkolnej. Po ukończeniu pułkowej szkoły podoficerskiej i zasadniczej służby wojskowej został podoficerem nadterminowym na stanowisku zastępcy dowódcy plutonu saperów 2. kompanii. W 1933 r. ukończył półroczny kurs podoficerów zawodowych zorganizowany w Centrum Wyszkolenia Saperów w Modlinie. Po powrocie do jednostki pełnił służbę na stanowisku zastępcy dowódcy plutonu saperów 1 kompanii.

W sierpniu 1939 r. 7 batalion saperów został przeformowany w 47 batalion. Stanisław Bedyński pełnił w nim służbę w stopniu plutonowego w 1 kompanii. Początek września 1939 r. zastał go na placówce w miejscowości Lubrza k. Nowego Miasta nad Wartą na stanowisku dowódcy grupy saperskiej przeznaczonej do niszczenia mostów. W ramach działań wycofujących grupa ta dotarła w połowie września w okolice Koła.

Następnie wzięła udział w bitwie nad Bzurą w składzie Batalionu Obrony Narodowej, walczącego w zgrupowaniu kawalerii. Pluton, w którym walczył Stanisław Bedyński, działał na kierunku Sobota-Piątek-Łowicz-Kutno-Iłów. Ostatnie natarcie, w jakim brał udział, nastąpiło 18.09.1939 r. po południu. Atak rozpoczął się pod miejscowością Iłów, dalej sforsowano Bzurę i posuwano się w kierunku na Brochów – Tułowice, celem dotarcia do Puszczy Kampinoskiej.

Czytaj dalej: Historia pszczelarza-sapera. Cz. 2.

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 3369

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Varroa sp. jako immunosupresor chorób wirusowych

Varroa destructor - cykl życiowy i rozwojowy

Pszczoła miodna. Klasyfikacja, występowanie i ewolucja

Daniel Borak

Daniel Borak

Autor tekstów

Właściciel gospodarstwa pasiecznego Ślężańskie Miody i serwisu partnerskiego www.slezanskiemiody.pl

Projekt Bzykająca Przyczepka

Konferencja Pszczelarska: Gospodarka Pasieczna i Wychów Matek w sezonie 2015

Projekt Bzykająca Przyczepka Edukuje