Portal Pszczelarski

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 1.

Na zdjęciach powyżej: Stanisław Bedyński i jego pasieka. Źródło zdjęć: Piotr Chmielewski.

Stanisław Bedyński losy pszczelarza w czasie II Wojny Światowej pszczelarz-saper historia pszczelarza życie pszczelarza

Poniżej przedstawiam artykuł o moim pradziadku, pszczelarzu i saperze oraz jego perypetiach w trudnych czasach dla Polski. Przedstawiona historia dotyczy lat przedwojennych a także z początku II Wojny Światowej. Myślę, że warto przybliżać historie życia pszczelarzy, którzy żyli w trudniejszych i mniej spokojnych czasach jak te, w których obecnie przyszło żyć pszczelarzom. 

Stanisław Bedyński urodził się 02.11.1909 roku w rodzinie chłopskiej pod Obornikami koło Poznania. Karierę wojskową rozpoczął 29.10.1930 roku w 7. batalionie saperów w Poznaniu w kompanii szkolnej. Po ukończeniu pułkowej szkoły podoficerskiej i zasadniczej służby wojskowej został podoficerem nadterminowym na stanowisku zastępcy dowódcy plutonu saperów 2. kompanii. W 1933 r. ukończył półroczny kurs podoficerów zawodowych zorganizowany w Centrum Wyszkolenia Saperów w Modlinie. Po powrocie do jednostki pełnił służbę na stanowisku zastępcy dowódcy plutonu saperów 1 kompanii.

W sierpniu 1939 r. 7 batalion saperów został przeformowany w 47 batalion. Stanisław Bedyński pełnił w nim służbę w stopniu plutonowego w 1 kompanii. Początek września 1939 r. zastał go na placówce w miejscowości Lubrza k. Nowego Miasta nad Wartą na stanowisku dowódcy grupy saperskiej przeznaczonej do niszczenia mostów. W ramach działań wycofujących grupa ta dotarła w połowie września w okolice Koła.

Następnie wzięła udział w bitwie nad Bzurą w składzie Batalionu Obrony Narodowej, walczącego w zgrupowaniu kawalerii. Pluton, w którym walczył Stanisław Bedyński, działał na kierunku Sobota-Piątek-Łowicz-Kutno-Iłów. Ostatnie natarcie, w jakim brał udział, nastąpiło 18.09.1939 r. po południu. Atak rozpoczął się pod miejscowością Iłów, dalej sforsowano Bzurę i posuwano się w kierunku na Brochów – Tułowice, celem dotarcia do Puszczy Kampinoskiej.

Czytaj dalej: Historia pszczelarza-sapera. Cz. 2.

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 3098

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

VI Interdyscyplinarna Konferencja TYGIEL

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 1.

Pszczoły olbrzymie i czarny miód leśny

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Chleb z szafranem i miodem

Imbirowe ciastka z miodowo-cytrynowym lukrem

Ser Brie w cieście francuskim z dodatkiem miodu

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

I Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka między Łodzią a Warszawą - przebieg spotkania

IV Konferencja KD Pszczółka - podsumowanie wydarzenia

III Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia