Portal Pszczelarski

Lokalizacja pasieki w świetle prawa

Na zdjęciu: ule korpusowe za ogrodzeniem z siatki. Źródło zdjęcia: sticky-bear.com/images/pic.jpg

lokalizacja pasieki prawo w pasiece przepisy prawne w pszczelarstwie

Lokalizacja pasieki w świetle prawa

Prowadzenie pasieki wymaga spełnienia przez właścicieli wielu wymogów narzuconych przez prawo. Jednym z nich jest lokalizacja pasieki.

Obszar każdego pasieczyska powinien być dobrze oznaczony, natomiast przy każdym wejściu powinna znajdować się widoczna tablica z napisem „Uwaga pszczoły – osobom nieupoważnionym wstęp wzbroniony”. Przy głównym wejściu na tablicy powinny też znaleźć się namiary na właściciela pasieki. Lokalizacja jest istotna nie tylko ze względu na zdrowotność pszczół i jakość produkowanego przez nie miodu, ale też ze względu na dość duże zagrożenia pożądlenia zarówno ludzi, jak i zwierząt. Przepisy nakazują takie ustawienie uli, by to ryzyko zminimalizować.

Ule z pszczołami powinny być ustawione w odległości co najmniej 10 metrów od budynków mieszkalnych, inwentarskich i gospodarczych oraz od uczęszczanych dróg publicznych, ogrodów i podwórzy. Pasieka musi też stać w odległości co najmniej 50 metrów od autostrad i dróg szybkiego ruchu. Jeśli ule z pszczołami stoją w odległości bliższej od podanych wcześniej miejsc, należy je odgrodzić przeszkodą o wysokości co najmniej 3 metrów (mur, parkan, krzewy), która zmusi pszczoły do wznoszenia się wyżej nad pobliskim terenem.

Większa odległość pasieczyska obowiązuje w przypadku obiektów użyteczności publicznej, takich jak szkoły, przychodnie, domy opieki, przedszkola. Odległość powinna wynosić co najmniej 150 metrów. Pszczelarz ma też obowiązek na obszarach o dużej gęstości zaludnienia hodować pszczoły ras łagodnych i nieagresywnych. Oczywiście, we wszystkich tych przypadkach pszczelarz powinien stawiać ule na terenie, który jest jego własnością. Jeśli ustawia pasiekę na czyimś terenie, koniecznie musi mieć na to zgodę jego właściciela.

Opracowano na podstawie:
Ryszard Pałach, Aktualne zasady dobrej praktyki produkcyjnej w pszczelarstwie, Materiały ze szkolenia Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Olsztynie, Olsztyn 2012

Zobacz również:

Wykaz aktów prawnych dotyczących pszczelarstwa w Polsce

Pasieka na locie a prawidłowa lokalizacja pasieki

Prawidłowa lokalizacja pasieki - jak ją wybrać?

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 54014

Komentarze z forum pszczelarskiego

michal1972 2014-07-27 09:34:45

Czasem bardzo trudno jest dojść do porozumienia z sąsiadami. W takich sytuacjach lepiej odpuścić i nie robić sobie dodatkowych wrogów.

tulipan 2016-09-09 21:16:46

ja zsąsiadami nie mam problemów pszczołki sa spokojne i robia swoje  Współpracują z portalem:

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Ogórki z miodem

Kurczak z sosem sojowym i miodem

Sałata z grejpfrutem, serem pleśniowym i sosem winegret z miodem

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Skład miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Właściwości i zastosowanie miodu