Portal Pszczelarski

Lokalizacja pasieki w świetle prawa

Na zdjęciu: ule korpusowe za ogrodzeniem z siatki. Źródło zdjęcia: sticky-bear.com/images/pic.jpg

lokalizacja pasieki prawo w pasiece przepisy prawne w pszczelarstwie

Lokalizacja pasieki w świetle prawa

Prowadzenie pasieki wymaga spełnienia przez właścicieli wielu wymogów narzuconych przez prawo. Jednym z nich jest lokalizacja pasieki.

Obszar każdego pasieczyska powinien być dobrze oznaczony, natomiast przy każdym wejściu powinna znajdować się widoczna tablica z napisem „Uwaga pszczoły – osobom nieupoważnionym wstęp wzbroniony”. Przy głównym wejściu na tablicy powinny też znaleźć się namiary na właściciela pasieki. Lokalizacja jest istotna nie tylko ze względu na zdrowotność pszczół i jakość produkowanego przez nie miodu, ale też ze względu na dość duże zagrożenia pożądlenia zarówno ludzi, jak i zwierząt. Przepisy nakazują takie ustawienie uli, by to ryzyko zminimalizować.

Ule z pszczołami powinny być ustawione w odległości co najmniej 10 metrów od budynków mieszkalnych, inwentarskich i gospodarczych oraz od uczęszczanych dróg publicznych, ogrodów i podwórzy. Pasieka musi też stać w odległości co najmniej 50 metrów od autostrad i dróg szybkiego ruchu. Jeśli ule z pszczołami stoją w odległości bliższej od podanych wcześniej miejsc, należy je odgrodzić przeszkodą o wysokości co najmniej 3 metrów (mur, parkan, krzewy), która zmusi pszczoły do wznoszenia się wyżej nad pobliskim terenem.

Większa odległość pasieczyska obowiązuje w przypadku obiektów użyteczności publicznej, takich jak szkoły, przychodnie, domy opieki, przedszkola. Odległość powinna wynosić co najmniej 150 metrów. Pszczelarz ma też obowiązek na obszarach o dużej gęstości zaludnienia hodować pszczoły ras łagodnych i nieagresywnych. Oczywiście, we wszystkich tych przypadkach pszczelarz powinien stawiać ule na terenie, który jest jego własnością. Jeśli ustawia pasiekę na czyimś terenie, koniecznie musi mieć na to zgodę jego właściciela.

Opracowano na podstawie:
Ryszard Pałach, Aktualne zasady dobrej praktyki produkcyjnej w pszczelarstwie, Materiały ze szkolenia Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Olsztynie, Olsztyn 2012

Zobacz również:

Wykaz aktów prawnych dotyczących pszczelarstwa w Polsce

Pasieka na locie a prawidłowa lokalizacja pasieki

Prawidłowa lokalizacja pasieki - jak ją wybrać?

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 39096

Komentarze z forum pszczelarskiego

michal1972

2014-07-27 09:34:45

Czasem bardzo trudno jest dojść do porozumienia z sąsiadami. W takich sytuacjach lepiej odpuścić i nie robić sobie dodatkowych wrogów.

tulipan

2016-09-09 21:16:46

ja zsąsiadami nie mam problemów pszczołki sa spokojne i robia swoje

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.