Portal Pszczelarski

Lokalizacja pasieki w świetle prawa

Na zdjęciu: ule korpusowe za ogrodzeniem z siatki. Źródło zdjęcia: sticky-bear.com/images/pic.jpg

lokalizacja pasieki prawo w pasiece przepisy prawne w pszczelarstwie

Lokalizacja pasieki w świetle prawa

Prowadzenie pasieki wymaga spełnienia przez właścicieli wielu wymogów narzuconych przez prawo. Jednym z nich jest lokalizacja pasieki.

Obszar każdego pasieczyska powinien być dobrze oznaczony, natomiast przy każdym wejściu powinna znajdować się widoczna tablica z napisem „Uwaga pszczoły – osobom nieupoważnionym wstęp wzbroniony”. Przy głównym wejściu na tablicy powinny też znaleźć się namiary na właściciela pasieki. Lokalizacja jest istotna nie tylko ze względu na zdrowotność pszczół i jakość produkowanego przez nie miodu, ale też ze względu na dość duże zagrożenia pożądlenia zarówno ludzi, jak i zwierząt. Przepisy nakazują takie ustawienie uli, by to ryzyko zminimalizować.

Ule z pszczołami powinny być ustawione w odległości co najmniej 10 metrów od budynków mieszkalnych, inwentarskich i gospodarczych oraz od uczęszczanych dróg publicznych, ogrodów i podwórzy. Pasieka musi też stać w odległości co najmniej 50 metrów od autostrad i dróg szybkiego ruchu. Jeśli ule z pszczołami stoją w odległości bliższej od podanych wcześniej miejsc, należy je odgrodzić przeszkodą o wysokości co najmniej 3 metrów (mur, parkan, krzewy), która zmusi pszczoły do wznoszenia się wyżej nad pobliskim terenem.

Większa odległość pasieczyska obowiązuje w przypadku obiektów użyteczności publicznej, takich jak szkoły, przychodnie, domy opieki, przedszkola. Odległość powinna wynosić co najmniej 150 metrów. Pszczelarz ma też obowiązek na obszarach o dużej gęstości zaludnienia hodować pszczoły ras łagodnych i nieagresywnych. Oczywiście, we wszystkich tych przypadkach pszczelarz powinien stawiać ule na terenie, który jest jego własnością. Jeśli ustawia pasiekę na czyimś terenie, koniecznie musi mieć na to zgodę jego właściciela.

Opracowano na podstawie:
Ryszard Pałach, Aktualne zasady dobrej praktyki produkcyjnej w pszczelarstwie, Materiały ze szkolenia Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Olsztynie, Olsztyn 2012

Zobacz również:

Wykaz aktów prawnych dotyczących pszczelarstwa w Polsce

Pasieka na locie a prawidłowa lokalizacja pasieki

Prawidłowa lokalizacja pasieki - jak ją wybrać?

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 71329

Komentarze z forum pszczelarskiego

michal1972 2014-07-27 09:34:45

Czasem bardzo trudno jest dojść do porozumienia z sąsiadami. W takich sytuacjach lepiej odpuścić i nie robić sobie dodatkowych wrogów.

tulipan 2016-09-09 21:16:46

ja zsąsiadami nie mam problemów pszczołki sa spokojne i robia swoje  Współpracują z portalem:

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Sałata rzymska z mandarynkami i ogórkiem

Jajka w koszulce z kuskusem, pomidorkami i miodem

Pierniczki z miodem na święta - wersja 1

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

Bee Power i Enactus WSZiB nagrodzony w konkursie! Cz. 1.

Bee Power i Enactus WSZiB nagrodzony w konkursie! Cz. 2.

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 1.

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Właściwości i zastosowanie miodu

Kontrola jakości miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.