Wydajność miodowa rodzin pszczelich w różnych warunkach pożytkowych w latach 2013-2014

Na zdjęciu: różne rodzaje miodu w literatkach. Źródło zdjęcia: 1.bp.blogspot.com/-uXfZrSh7MrI/TfbLqm7YgiI/AAAAAAAAAPw/8aYtyUqAlLU/s1600/HoneyGlasses.jpg
Wydajność miodowa rodzin pszczelich w różnych warunkach pożytkowych w latach 2013-2014
Wydajność miodowa pszczół jest uzależniona od wielu czynników. Jednym z najważniejszych jest pogoda i temperatura, które nie tylko warunkują wyloty na pożytki, ale też jakość samych roślin pożytkowych.
Średnia wydajność miodowa z pasiek w tym sezonie to około 20 kilogramów miodu z jednej rodziny. W ostatnich sezonach najlepsze zbiory mają pszczelarze, którzy stawiają na pozyskiwanie miodów wiosennych. W sezonie 2013/2014 sporo uzyskano miodów z akacji czy z mniszka lekarskiego. Rośliny te kwitły bowiem bardzo bujnie i stanowiły doskonały pożytek. Nie przeszkodziły im nawet przymrozki, które w różnych rejonach kraju zdarzały się nawet pod koniec kwietnia i w maju. Pszczoły wylatywały na pożytki i bez większych trudności produkowały lekki wiosenny miód.
Kiepskie pożytki na drzewkach owocowych
Dużo trudniej mieli pszczelarze, którzy stawiają swoje pasieki na pożytkach drzewek owocowych. W tym roku w wielu regionach drzewka i krzewy owocowe zostały zdziesiątkowane przez przymrozki, które pojawiły się nocami w pierwszych dniach maja. Straty zanotowali nie tylko sadownicy (wiele roślin straciło kwiaty i było oczywiste, że w tym roku nie wydadzą owoców), ale też pszczelarze – zmrożone i zniszczone kwiaty były kiepskim źródłem pożytku. Kto nie podjął szybkiej decyzji o wywiezieniu pasieki w inne miejsce, musiał liczyć się ze sporymi stratami. Pszczoły nie miały co zbierać, były więc osłabione i nie produkowały zbyt dużych ilości miodu.
Niewiele miodu lipowego
Równie nieciekawie było w przypadku miodu lipowego. Pszczelarze, którzy stawiali właśnie na ten rodzaj miodu, mocno się zawiedli. W czasie, gdy kwitły lipy, czyli w czerwcu, niemal w całym kraju było dość zimno i deszczowo, co miało bezpośrednie przełożenie na produkcje miodu. Jedynie w niektórych regionach pogoda była na tyle łaskawa, że lipy stanowiły doskonały pożytek dla pszczół. Trzeba jednak stwierdzić, że w ogólnym rozrachunku miodu lipowego było w tym roku znacznie mniej.
Rośliny miododajne nie zawiodły
Pożytki lipowe w sezonie 2013/2014 nie sprawdziły się, za to dobrze wyglądała produkcja miodu na innych popularnych pożytkach. Nie zawiodła facelia błękitna i gryka zwyczajna. Zapewne dlatego, że rośliny te nie mają zbyt dużych warunków zarówno glebowych, jak i pogodowych. Dzięki temu intensywnie kwitną nawet wtedy, gdy wiosną i latem pogoda nie dopisuje. Warto tez zauważyć, że choć wiosna 2014 nas nie rozpieszczała, to lato było wyjątkowo pogodne i sprzyjało wylotom pszczół na pożytki. Deszcze padały stosunkowo rzadko, pszczoły więc miały sporo pracy i nie zdarzało się, by zbyt długo siedziały bezczynnie w ulu.
A co ze spadzią?
Miód spadziowy co roku jest produktem, którego ilości pszczelarze nie są w stanie określić na początku sezonu miodobrania. Byłoby to bowiem planowanie w ciemno. Nie inaczej było w tym roku. W jednych miejscach spadź pojawiała się bardzo obficie, podczas gdy w innych pasiekach spadzi było jak na lekarstwo. Jest to jednak stan, który powtarza się co roku i nie można podsumowywać pożytków spadziowych w taki sam sposób, jak co roku oceniamy pożytki roślinne, na których pszczoły zbierają nektar.
Liczba wyświetleń artykułu: 14174
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!

Efektywny lot pszczoły a pożytki pszczele
Jednostkowa wydajność miodowa, mapa pożytków i efektywny lot pszczół Portal Pszczelarski

Miodobranie - sprzęt, przebieg, technika wirowania miodu i porady
Portal Pszczelarski

Zbieranie miodu z uli bezramkowych i w małych pasiekach
Portal Pszczelarski

Sekrety miodobrania
Informacja prasowa Portal Pszczelarski

Komonica zwyczajna, komonica pospolita, komonica rożkowa – roślina miododajna
Wydajność miodowa komonicy zwyczajnej Anna Celińska

X Krzeszowickie Miodobranie
Krzeszowice, 8-10 wrzesień 2023 r. Marcin Balana

Naparstnica purpurowa – roślina miododajna
Wydajność miodowa i wydajność pyłkowa naparstnicy purpurowej Anna Celińska
