Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Stowarzyszenie Natura i Człowiek już na półmetku drugiej edycji konkursu Quarry Life Award

Przyrodnicy ze Stowarzyszenia Natura i Człowiek w trakcie badań. Źródło zdjęcia: materiały nadesłane przez panią Małgorzatę Dąbrowską, koordynator polskiej edycji Quarry Life Award

Quarry Life Award Stowarzyszenie Natura i Człowiek dzikie pszczoły gniewosz plamisty tereny kopalniane Marcin Sikora Kopalnia Wapienia Górażdże Grupa Górażdże HeidelbergCement

Dwa tygodnie temu, na półmetku konkursu "Quarry Life Award" promującego walory przyrodnicze terenów kopalnianych, odbyło się spotkanie naukowców z jurorami konkursu. Ochrona dzikich pszczół i gniewosza plamistego to cele realizowane w ramach projektów badawczych w kraju. O większy zapał i wytężoną pracę zadbał organizator konkursu - koncern HeidelbergCement, który to ufundował nagrodę główną w wysokości 30 tys. euro!

Projekty badawcze realizowane w ramach konkursu "QLA" (Quarry Life Award) są już na półmetku. Na terenie kopalń uczestniczących w konkursie, naukowcy zaprezentowali postępy swoich prac. Wśród uczestników konkursu jest także wrocławskie Stowarzyszenie "Natura i Człowiek".
– W trakcie badań na terenie Kopalni Wapienia "Górażdże" wyróżniliśmy 27 różnych gatunków pszczół. Rola tych owadów dla istnienia większości ekosystemów jest kluczowa, dlatego uważamy, że należy podjąć działania rekultywacyjne, służące poprawie ich siedlisk, np. dzięki nasadzaniu odpowiednich roślin – tłumaczył Marcin Sikora z w/w organizacji i jednocześnie koordynator jednego z projektów "Quarry Life Award".

Szczególnie duże znaczenie dla naukowców zaangażowanych w projekt ma wskazanie stanowisk gniewosza plamistego oraz kompleksowa inwentaryzacja płazów i gadów na terenie kopalni "Górażdże". Przyczynią się one do analizy, której celem jest wykazanie, jak stosunki wodne i hydrochemiczne wpływają na bioróżnorodność wyrobisk. Tematyka pozostałych prac konkursowych dotyczy inwentaryzacji środowiska przyrodniczego terenów poeksploatacyjnych oraz waloryzacji występujących tam gatunków fauny i flory.

W pięciu finałowych projektach polskiej edycji konkursu, organizowanej przez Grupę Górażdże należącą do koncernu HeidelbergCement, uczestniczy 35 przyrodników. Są to:
- zespół z wrocławskiego Stowarzyszenia "Natura i Człowiek",
- zespół ze studenckich kół naukowych łączący młodych przyrodników i specjalistów Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu,
- przedstawiciele Towarzystwa Herpetologicznego "Natrix" z Wrocławia,
- studenci i naukowcy z Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz
- Damian Chmura z Uniwersytetu Śląskiego i Tadeusz Molenda z Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej.

Uczestnicy polskiej edycji konkursu walczą o nagrody pieniężne, których pula wynosi 9,5 tys. euro. Każdy z pięciu polskich projektów bierze również udział w klasyfikacji międzynarodowej konkursu Quarry Life Award i w przyszłości ma szansę ubiegać się o główną nagrodę w wysokości 30 tys. euro.

"Quarry Life Award" (odkryj pokłady natury) jest międzynarodowym konkursem, który ma na celu popularyzację walorów przyrodniczych terenów kopalni surowców mineralnych i poszukiwanie sposobów na ochronę ich bioróżnorodności. Obecnie realizowanych jest 110 projektów w 22 krajach na czterech kontynentach.
Najlepsze projekty i dokonania młodych naukowców zostaną wykorzystane do prowadzenia bardziej efektywnych pod względem ochrony bioróżnorodności działań rekultywacyjnych.
Krajowe projekty konkursowe przeprowadzane są w trzech kopalniach należących do Grupy Górażdże: w Kopalni Wapienia "Górażdże" i dwóch kopalniach surowców mineralnych (Wójcice k. Nysy oraz Nowogród Bobrzański k. Zielonej Góry).

Ogłoszenie zwycięzcy polskiej edycji konkursu nastąpi podczas gali finałowej w listopadzie, natomiast międzynarodowej – w grudniu.

Kontakt:
Małgorzata Dąbrowska – koordynator polskiej edycji QLA:
malgorzata.dabrowska@gorazdze.pl

Zobacz również:

Zobacz również:

Quarry Life Award 2016 - coraz bliżej finału

Quarry Life Award 2016 - Najlepsi w Polsce

Rozstrzygnięcie konkursu polskiej edycji QLA

Rozstrzygnięcie konkursu polskiej edycji QLA (galeria)

Finał polskiej edycji konkursu Quarry Life Award

Zrekultywowane tereny kopalni Górażdże jako potencjalne siedlisko występowania pszczół

Pozostały trzy tygodnie do zakończenia konkursu Quarry Life Award

Quarry Life Award - podsumowanie prac badawczych

Quarry Life Award - cele, założenia i korzyści

Małgorzata Dąbrowska

Małgorzata Dąbrowska

Autorka tekstów

Grupa Górażdże. Koordynator polskiej edycji Quarry Life Award

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 3448

Komentarze z forum pszczelarskiego

Sylwek 2014-07-23 12:27:20

Nic tylko gratulować! Mam nadzieję, że będzie można przeczytać na tym portalu o tym, kto wygrał konkurs i czy jest to Stowarzyszenie Natura i Człowiek.

blondynekkrk 2014-07-26 08:23:58

Faktycznie jest o co walczyć! 30 tysięcy euro to prawie 120 tysięcy złotych! A przy okazji walczy się w słusznej sprawie.



  Współpracują z portalem:

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Linia pszczół car: Cr

Powietrze ulowe

Wymiary ramek pszczelich

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom