Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Jaki pokarm dla pszczół wybrać na zimę?

Na obrazku: tabliczka informacyjna do artykułu dotyczącego pokarmu dla pszczół na zimę. Źródło obrazka: my-practical-baby-guide.com/images/bee_baby_shower_food_label_2.jpg

pokarm dla pszczół miód podkarmianie pszczół miodem syrop cukrowy inwerty

Jaki pokarm wybrać dla pszczół na zimę?

Właściwe przygotowanie pszczół do zimy ma ogromne znaczenie dla wyników, jakie pszczelarz osiągnie w przyszłym roku. Trzeba więc pamiętać, aby zapewnić pszczołom odpowiednią ilość pokarmu.

Pszczelarz powinien zadbać nie tylko o jakość pokarmu, ale tez o jego odpowiednią ilość. Musi być dostosowana do siły rodziny pszczelej. Jeśli pszczoły spożyją za mało, mogą nie przetrwać zimy w dobrych warunkach i na wiosnę, a nawet późną zimą, wokół uli będzie widoczny dość duży osyp. Oczywiście, przez wieki do karmienia pszczół wykorzystywany był po prostu wytworzony przez nie miód. Jednak w dzisiejszych czasach, gdy pasieki często nastawione są na jak największą wydajność produkcji, naturalny miód został zastąpiony innymi produktami.

Do jesiennego podkarmiania przystępujemy po ułożeniu gniazda oraz zwężeniu wylotków (aby zapobiec rabunkom). Jako pokarm doskonale sprawdzi się syrop cukrowy. Musi być on bardzo gęsty, stosunek cukru do wody powinien wynosić około 3:2. Warto przy tym zwrócić uwagę na czystość wody – nie trzeba jej koniecznie przegotowywać, ale warto zadbać o to, by pochodziła z czystego i sprawdzonego źródła.

Doskonałym pokarmem na zimę są też gotowe inwerty, które są wygodne w stosowaniu – wystarczy otworzyć pojemnik i podać pokarm pszczołom. Mają właściwości odżywcze zbliżone do naturalnego syropu cukrowego. Są dla pszczół lekkostrawne, co ma szczególne znaczenie przed zimowla. Pokarm powinien być lekki, by nie zapychał odwłoków pszczół w zimie. Źle dobrany pokarm może powodować, że pszczoły zimą będą wypryskiwały z ula, aby oczyścić jelita. A takie zakłócanie spokojnej zimowli może mieć negatywny wpływ na wiosenną siłę rodziny pszczelej.

Opracowano na podstawie:
Jan Śłósarz, Zalecenia pszczelarskie – wrzesień, www.modr.pl, 31.10.2014 r.

Zobacz również:

Karmienie pszczół na zimę miodem - zalety

Ciasto cukrowe oraz ciasto miodowo-cukrowe - zalety

Późnoletnie oraz jesienne podkarmianie pszczół

Co to są inwerty?

Gotowe syropy inwertowane - podział

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 26808

Komentarze z forum pszczelarskiego

HeniekWaldoch 2019-06-05 11:53:41

Tutaj polecam dla pszczelarzy syrop i ciasto dla pszczół najwyższej jakości do dokarmiania pszczół firmy Łysoń. Bardzo dobrze przyswajalny, gotowy do użycia od razu http://apikand.pl/  Współpracują z portalem:

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Zostań bohaterem pszczół

Pszczoły i pszczelarstwo trzech kontynentów - zaproszenie na wykład

Zrekultywowane tereny kopalni Górażdże jako potencjalne siedlisko występowania pszczół

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Kruidnoten - holenderskie ekspresowe pierniczki z miodem

Domowa musztarda z miodem

Sałatka z kalafiora z miodem

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom