Portal Pszczelarski

Czerwiec i lipiec w pasiece a pożytki pszczele – 2014

Na zdjęciu: ule pośród kwiatów. Źródło zdjęcia: media-cache-ak0.pinimg.com/736x/9a/90/3a/9a903a26d93bbc125fa82b3b9859c03e.jpg

lato w pasiece sezon pszczelarskie 2014

Czerwiec i lipiec w pasiece a pożytki pszczele – 2014

Czerwiec i lipiec w pasiece to doskonały czas z perspektywy rodziny pszczelej. Jest ona w sile swojego rozwoju, a masowo kwitnące rodziśliny miododajne dostarczają sporych ilości nektaru i pyłku do ula. Tegoroczne upalne lato było dla pszczół wyjątkowo łaskawe.

W czerwcu zdarza się jeszcze odbieranie miodu wiosennego, pszczoły jednak skupiają się na pożytkach letnich. Robotnice bardzo szybko budują nowe plastry, aby mieć gdzie przechować duże ilości miodu. Czerwiec jest najcieplejszym miesiącem w roku, dlatego też kwitnienie roślin jest w tym czasie wyjątkowo silne. Pszczoły chętnie latają na pożytki, gdzie kwitnie malina, robinia akacjowa, biała koniczyna, facelia i lipa szerokolistna. Produkowany wczesnym latem miód jest już nieco ciemniejszy niż ten wiosenny, ma też bardziej charakterystyczny smak. Jest słodki, ale zawiera też nutę ostrości i goryczy.

Lipiec w pasiece dla wielu pszczelarzy jest czasem, w którym kończy się produkcja miodu. Jest tak zwykle w tych pasiekach, które są nastawione na produkcję miodu wiosennego i letniego, a nie czekają na kwitnienie takich roślin miododajnych, jak gryka, wrzos czy nawłoć. W lipcu pszczoły latają jeszcze na pożytki, jednak już z mniejszą aktywnością, bo w ulach mają spore ilości miodu. Lipiec to także dobry czas na wykorzystanie pożytków spadziowych – producenci tego rodzaju miodów przenoszą się więc z pasiekami na skraj lasu, by pszczoły miały blisko na pożytki iglaste i liściaste. Trzeba jednak przyznać, że w lipcu sezon pożytków masowych się kończy i jest to idealny czas na miodobranie.

Zobacz również:

Sierpień i wrzesień pachnie w pasiece wrzosem, nawłocią i gryką - 2014

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 7931

Komentarze z forum pszczelarskiego

Lukasz_Baniak

2014-08-03 08:08:13

Nic dodać, nic ująć. Mam wrażenie, że ten rok jest najgorszym ze wszystkich.

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.