Portal Pszczelarski

Czerwiec i lipiec w pasiece a pożytki pszczele – 2014

Na zdjęciu: ule pośród kwiatów. Źródło zdjęcia: media-cache-ak0.pinimg.com/736x/9a/90/3a/9a903a26d93bbc125fa82b3b9859c03e.jpg

lato w pasiece sezon pszczelarskie 2014

Czerwiec i lipiec w pasiece a pożytki pszczele – 2014

Czerwiec i lipiec w pasiece to doskonały czas z perspektywy rodziny pszczelej. Jest ona w sile swojego rozwoju, a masowo kwitnące rodziśliny miododajne dostarczają sporych ilości nektaru i pyłku do ula. Tegoroczne upalne lato było dla pszczół wyjątkowo łaskawe.

W czerwcu zdarza się jeszcze odbieranie miodu wiosennego, pszczoły jednak skupiają się na pożytkach letnich. Robotnice bardzo szybko budują nowe plastry, aby mieć gdzie przechować duże ilości miodu. Czerwiec jest najcieplejszym miesiącem w roku, dlatego też kwitnienie roślin jest w tym czasie wyjątkowo silne. Pszczoły chętnie latają na pożytki, gdzie kwitnie malina, robinia akacjowa, biała koniczyna, facelia i lipa szerokolistna. Produkowany wczesnym latem miód jest już nieco ciemniejszy niż ten wiosenny, ma też bardziej charakterystyczny smak. Jest słodki, ale zawiera też nutę ostrości i goryczy.

Lipiec w pasiece dla wielu pszczelarzy jest czasem, w którym kończy się produkcja miodu. Jest tak zwykle w tych pasiekach, które są nastawione na produkcję miodu wiosennego i letniego, a nie czekają na kwitnienie takich roślin miododajnych, jak gryka, wrzos czy nawłoć. W lipcu pszczoły latają jeszcze na pożytki, jednak już z mniejszą aktywnością, bo w ulach mają spore ilości miodu. Lipiec to także dobry czas na wykorzystanie pożytków spadziowych – producenci tego rodzaju miodów przenoszą się więc z pasiekami na skraj lasu, by pszczoły miały blisko na pożytki iglaste i liściaste. Trzeba jednak przyznać, że w lipcu sezon pożytków masowych się kończy i jest to idealny czas na miodobranie.

Zobacz również:

Sierpień i wrzesień pachnie w pasiece wrzosem, nawłocią i gryką - 2014

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 11610

Komentarze z forum pszczelarskiego

Lukasz_Baniak 2014-08-03 08:08:13

Nic dodać, nic ująć. Mam wrażenie, że ten rok jest najgorszym ze wszystkich.



  Współpracują z portalem:

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Kopulacja i rozwój murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Hodowla murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Ciasto czekoladowe z miodem – komentarz do przepisu

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

Kolejny krok w ratowaniu pszczół!

Bee Power i Enactus WSZiB nagrodzony w konkursie! Cz. 1.

Bee Power i Enactus WSZiB nagrodzony w konkursie! Cz. 2.

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Żeberka z rabarbarem pięciu smaków i miodem

Bigos z miodem

Kruidnoten - holenderskie ekspresowe pierniczki z miodem

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Bigos staropolski na winie z miodem

Tartaletki na słodko z bananami i czekoladą

Majowy miodek z mniszka lekarskiego