Portal Pszczelarski

Czerwiec i lipiec w pasiece a pożytki pszczele – 2014

Na zdjęciu: ule pośród kwiatów. Źródło zdjęcia: media-cache-ak0.pinimg.com/736x/9a/90/3a/9a903a26d93bbc125fa82b3b9859c03e.jpg

lato w pasiece sezon pszczelarskie 2014

Czerwiec i lipiec w pasiece a pożytki pszczele – 2014

Czerwiec i lipiec w pasiece to doskonały czas z perspektywy rodziny pszczelej. Jest ona w sile swojego rozwoju, a masowo kwitnące rodziśliny miododajne dostarczają sporych ilości nektaru i pyłku do ula. Tegoroczne upalne lato było dla pszczół wyjątkowo łaskawe.

W czerwcu zdarza się jeszcze odbieranie miodu wiosennego, pszczoły jednak skupiają się na pożytkach letnich. Robotnice bardzo szybko budują nowe plastry, aby mieć gdzie przechować duże ilości miodu. Czerwiec jest najcieplejszym miesiącem w roku, dlatego też kwitnienie roślin jest w tym czasie wyjątkowo silne. Pszczoły chętnie latają na pożytki, gdzie kwitnie malina, robinia akacjowa, biała koniczyna, facelia i lipa szerokolistna. Produkowany wczesnym latem miód jest już nieco ciemniejszy niż ten wiosenny, ma też bardziej charakterystyczny smak. Jest słodki, ale zawiera też nutę ostrości i goryczy.

Lipiec w pasiece dla wielu pszczelarzy jest czasem, w którym kończy się produkcja miodu. Jest tak zwykle w tych pasiekach, które są nastawione na produkcję miodu wiosennego i letniego, a nie czekają na kwitnienie takich roślin miododajnych, jak gryka, wrzos czy nawłoć. W lipcu pszczoły latają jeszcze na pożytki, jednak już z mniejszą aktywnością, bo w ulach mają spore ilości miodu. Lipiec to także dobry czas na wykorzystanie pożytków spadziowych – producenci tego rodzaju miodów przenoszą się więc z pasiekami na skraj lasu, by pszczoły miały blisko na pożytki iglaste i liściaste. Trzeba jednak przyznać, że w lipcu sezon pożytków masowych się kończy i jest to idealny czas na miodobranie.

Zobacz również:

Sierpień i wrzesień pachnie w pasiece wrzosem, nawłocią i gryką - 2014

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 11609

Komentarze z forum pszczelarskiego

Lukasz_Baniak 2014-08-03 08:08:13

Nic dodać, nic ująć. Mam wrażenie, że ten rok jest najgorszym ze wszystkich.



  Współpracują z portalem:

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Pszczelarz, a kto to taki?

Miód - produkt pszczeli

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Milion pszczół utopionych w nakropie w południowej Francji

Kradzież uli w miejscowości Grobla (powiat bocheński) 2018

Warsztaty bartnicze w Warszawie 2018

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Kapusta czerwona z porto

Chleb z szafranem i miodem

Bastani – perskie lody szafranowe

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.